Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz o‘g‘il-qizlarini Yoshlar kuni bilan tabriklab, nutq so‘zladi.
– Sizlar bilan uchrashish, taklif va tashabbuslaringizni eshitish menga har doim quvonch va g‘urur bag‘ishlaydi. Shijoat va intilishingizni ko‘rib, yonib turgan ko‘zlaringizga boqib, o‘zimga bitmas-tuganmas kuch olaman. Sizlar mana shunday katta kuch-qudrat egasisizlar, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari bayramga yangi choralar bilan kelganini ta’kidlab, yoshlar uchun yaratilajak qo‘shimcha imkoniyatlarni e’lon qildi.
Xususan, “Yoshlar daftari”da ko‘zda tutilgan imtiyoz va yengilliklar endi 14-17 yosh oralig‘idagi 3 million nafarga yaqin o‘g‘il-qizlarga ham tatbiq etiladi. Imtiyozlar soni ham hozirgi 11 tadan 25 taga ko‘paytiriladi.
2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, maqom xonandaligi, maqom cholg‘u ijrochiligi, baxshichilik va fortepiano yo‘nalishlariga yangi qabul qilingan talabalarning shartnoma to‘lovlari to‘liq davlat tomonidan to‘lab beriladi.
Texnikumlarga qabul yilda 2 marta tashkil etilib, talabalar uchun davlat granti soni 2 barobarga oshiriladi. Ular uchun ham ta’lim krediti joriy qilinadi. Xususiy ta’lim muassasalarida dasturlash, veb-dizayn, animatsiya kabi kasblarni o‘rganish istagidagi yoshlarga ham 20 million so‘mgacha miqdorda 4 yillik imtiyozli kredit taqdim etiladi.
Xorijiy tillarni yaxshi o‘zlashtirgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish maqsadida 70 nafar o‘quvchi va ularning ustozlari davlat hisobidan Buyuk Britaniyaga safarga yuboriladi.
Prezident yoshlarning bandligini ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Tadbirkorlik dasturlariga 220 ming nafar, kasb-hunar o‘rganishga 130 ming nafar, davlat korxonalari va xususiy sektordagi bo‘sh ish o‘rinlariga 110 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlar jalb etilishi ta’kidlandi.
Internet tarmog‘ida O‘zbek milliy kontentini rivojlantirish dasturi amalga oshiriladi. Bu maqsadlar uchun 10 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi.
Joriy yildan boshlab 36 ta sport federatsiyasi, 274 ta sport maktabi o‘z hududidagi mahallalar, maktab va kollejlar bilan hamkorlikda ishlaydi. Har bir ko‘cha, mahalla, ta’lim muassasasida sport turlari bo‘yicha jamoalar tuziladi.
Ma’lumki, shu kunlarda Konstitutsiyani isloh qilish jarayoni ketmoqda. Davlatimiz rahbari bu boradagi taklif va tashabbuslarning 70 foizdan ortig‘ini yoshlar ilgari surganiga urg‘u berdi.
– Albatta, yangilanayotgan Konstitutsiya bu – sizlarning Konstitutsiyangiz, – deya ta’kidladi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev yoshlarga xalq shoiri G‘afur G‘ulomning so‘zlari bilan murojaat qildi:
«Siz axir osmonni olmoq bo‘lsangiz,
Ne uchun yelkamni tutib bermayin?»
Bayram shodiyonasini Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi 220 mingdan ziyod yoshlar kuzatib bordi. Davlatimiz rahbari ular bilan ham videoaloqa orqali muloqot qildi.
Yoshlar kuni arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon va qaroriga muvofiq, ilm-fan, sport, san’at, tadbirkorlik hamda boshqa sohalarda yuqori natijalarni qo‘lga kiritib kelayotgan bir guruh yoshlar «Kelajak bunyodkori» medali hamda «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
Davlatimiz rahbari ushbu mukofotlarni tantanali ravishda topshirdi.
Tadbir “Yoshlar ovozi” tanlovi g‘oliblari hamda taniqli estrada xonandalari ishtirokidagi konsert dasturi bilan davom etdi.

President congratulates the youth of Uzbekistan
President Shavkat Mirziyoyev congratulated the youth of the country on the holiday and delivered a speech.
“It is always a great pleasure for me to meet with you, to learn about your cherished dreams and plans, to hear your proposals and initiatives. Seeing your purposefulness, eyes burning with enthusiasm, I get a charge of inexhaustible energy. You have such great power”, the President said.
The Head of the state noted that he came to the holiday with new proposals and announced additional opportunities that will be created for young people.
Almost 3 million boys and girls aged 14-17 will now be able to use the benefits and preferences provided by the “Youth Notebook”. The number of these benefits will increase from the current 11 to 25.
From the 2022-2023 academic year, the amount of the contract of students accepted in the directions of “performing maqom”, “instrumental performance of maqom” and “art of bakhshi” will be fully covered by the state.
Admission to technical schools will be held twice a year, the number of state grants will be doubled. Educational loans will be introduced. Youth who wish to study IT in private education institutions will also be provided with a 4-year soft loan of up to 20 million UZS.
To encourage students who show high results in knowledge of foreign languages, 70 students and 14 of their teachers will go on a trip to the UK at the expense of the state.
The President paid special attention to ensuring youth employment. It was noted that within the framework of entrepreneurship programs, 220,000 young people will be employed, 130,000 boys and girls will receive subsidies for training in professions, more than 110,000 young people will be attracted to vacant jobs in state enterprises and the private sector.
A program for the development of Uzbek national content on the Internet will be implemented. 10 billion UZS will be allocated for this.
Starting this year, 36 sports federations, 274 sports schools will work together with mahallas, secondary schools, colleges and technical schools located in their districts. Sports teams will be created on every street, in every mahalla, school, college and technical school.
As is known, the process of constitutional reform continues these days. The Head of the state noted that more than 70 percent of the proposals and initiatives received on this issue were put forward by young people.
“Of course, the updated Constitution is your Constitution”, the President said.
Shavkat Mirziyoyev cited the words of the national poet Gafur Gulam that our people, our Motherland are ready to become the support of youth in achieving your highest, noble goals.
More than 220 thousand young people in Karakalpakstan and regions followed the festive celebrations. The President spoke with them via videoconference.
On the eve of Youth Day, by decree and resolution of the President of the Republic of Uzbekistan, a group of young people who achieve high results in science, sports, art, entrepreneurship and other areas were awarded the “Kelajak Bunyodkori” (The Creator of the Future) medals and the “Mard Og’lon” (Brave Boy) State Prize.
The Head of the state solemnly presented these awards.
The event continued with a concert program with the participation of the winners of the “Yoshlar Ovozi” (Voice of Youth) contest and famous pop artists.