Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida favqulodda holat joriy etish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining FarmoniO‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 93-moddasi 19-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasining “Favqulodda holat to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunining 5–7-moddalariga muvofiq:
1. Fuqarolarning xavfsizligini ta’minlash, ularning huquq va erkinliklarini himoya qilish, qonuniylik va huquq-tartibotni tiklash maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida 2022-yil 3-iyul kuni soat 00:01 dan 2022-yil 2-avgust kuni soat 00:00 ga qadar bo‘lgan davrda favqulodda holat joriy etilsin.
2. Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida favqulodda holat amal qilishi davrida soat 21:00 dan soat 07:00 ga qadar komendantlik soati joriy etilsin.
3. Favqulodda holat amal qilishi davrida Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududining komendaturasi tashkil etilsin va unga O‘zbekiston Respublikasining “Favqulodda holat to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunida nazarda tutilgan barcha vakolatlar berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining qo‘mondoni Rustam Mirzayevich Djurayev Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududining komendanti etib tayinlansin.
4.Favqulodda holat amal qilishi davrida quyidagi choralar va vaqtinchalik cheklovlar o‘rnatilsin:
a) jamoat tartibini, o‘ta muhim va toifalangan ob’ektlarni hamda aholining hayot faoliyatini ta’minlovchi infratuzilma ob’ektlarini muhofaza qilish kuchaytirilsin;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasida harakatlanish erkinligi, shu jumladan transport vositalari uchun cheklansin;
v) jismoniy shaxslarning shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar tekshirilishi, ularning shaxsiy ko‘rikdan o‘tkazilishi, ulardagi ashyolar va transport vositalari ko‘zdan kechirilishi ta’minlansin;
g) Qoraqalpog‘iston Respublikasiga kirish hamda undan chiqish cheklansin;
d) tinch yig‘ilishlar, ko‘ngilochar, sport va boshqa ommaviy tadbirlar tashkil etilishi va o‘tkazilishi taqiqlansin;
ye) yuridik shaxslar faoliyatini to‘xtatib turish yoki tugatishga qaratilgan ish tashlashlar va boshqa har qanday harakatlar taqiqlansin;
j) qurol, o‘q-dorilar, portlovchi moddalar, maxsus vositalar, zaharli moddalar sotilishi taqiqlansin, shuningdek, dori va giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar, prekursorlar hamda etil spirti va alkogol mahsulotlari muomalasining alohida tartibi joriy etilsin;
z) jismoniy shaxslardan qurol va o‘q-dorilar, zaharli moddalar, yuridik shaxslardan esa qurol, o‘q-dorilar va zaharli moddalar bilan bir qatorda harbiy va o‘quv-harbiy texnika, portlovchi va radioaktiv moddalarning vaqtinchalik olib qo‘yilishi ta’minlansin.
5. Favqulodda holat rejimi sharoitida o‘rnatilgan chora-tadbirlarning amalga oshirilishi uchun ma’sul etib Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududi komendaturasi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati, O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyat vazirligi, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va harakat qilish davlat tizimiga kiruvchi boshqa davlat organlari hamda tashkilotlarining kuchlari va vositalari belgilansin.
6. Fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘i uchun aniq tahdid, huquqni muhofaza qilish organlarining xodimlariga xujum qilish, ularning qurol va texnikasini egallab olish holatlarini inobatga olib, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining “Favqulodda holat to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunining 23-moddasiga muvofiq quyidagi vazifalarni amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining kuchlari va vositalari qo‘shimcha ravishda jalb etilsin:
Favqulodda holat joriy etilgan hududga kirish va undan chiqishning alohida rejimini ta’minlash;
aholining hayot faoliyatini va transportning harakatlanishini ta’minlovchi ob’ektlarni hamda insonlarning hayoti va sog‘lig‘i, shuningdek, atrof-muhit uchun yuqori xavf tug‘diradigan ob’ektlarni muhofaza qilish;
qurol, jangovar va maxsus texnika qo‘llanilgan holda zo‘ravonlik harakatlari bilan birga yuz beradigan to‘qnashuvlarda ishtirok etayotgan qarama-qarshi kurashayotgan taraflarni ajratish;
qonunga xilof qurolli tuzilmalar faoliyatiga chek qo‘yishda ishtirok etish;
Favqulodda vaziyatlarning oldini olish va harakat qilish davlat tizimining kuchlari tarkibida favqulodda vaziyatlarning oqibatlarini bartaraf etishda, shuningdek odamlarning hayotini saqlab qolishda ishtirok etish.
7. Komendant R.M. Djurayev manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida xavfsizlikni ta’minlash va huquq tartibotni saqlash, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining “Favqulodda holat to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonuni talablariga muvofiq boshqa chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun barcha zarur choralarni ko‘rsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori N.T. Yo‘ldoshev ushbu Farmon bilan o‘rnatilgan chora va vaqtinchalik cheklovlarning amalga oshirilishida qonuniylikka rioya etilishini ta’minlasin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira fondi va boshqa davlat manbalaridan favqulodda holat rejimini ta’minlash uchun zarur mablag‘larni ajratsin.
10. Mazkur Farmon 2022-yil 3-iyul kuni soat 00:01 dan e’tiboran kuchga kiradi va ommaviy axborot vositalarida darhol e’lon qilinishi lozim.
11. Mazkur Farmon O‘zbekiston Respublikasining Oliy Majlisi palatalariga tasdiqlash uchun yuborilsin.
12. Mazkur Farmon ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi V.V. Maxmudov zimmasiga yuklansin.

О введении чрезвычайного положения на территории Республики Каракалпакстан
Указ Президента Республики УзбекистанВ соответствии с пунктом 19 статьи 93 Конституции Республики Узбекистан и статьями 5–7 Конституционного закона Республики Узбекистан «О чрезвычайном положении»:
1. В целях обеспечения безопасности граждан, защиты их прав и свобод, восстановления законности и правопорядка ввести на территории Республики Каракалпакстан чрезвычайное положение на период с 00 часов 01 минуты 3 июля 2022 года до 00 часов 00 минут 2 августа 2022 года.
2. Ввести на территории Республики Каракалпакстан на период действия чрезвычайного положения комендантский час с 21 часа 00 минут до 7 часов 00 минут.
3. Создать на период чрезвычайного положения комендатуру территории Республики Каракалпакстан и наделить ее всеми полномочиями, предусмотренными Конституционным законом Республики Узбекистан «О чрезвычайном положении».
Назначить комендантом территории Республики Каракалпакстан командующего Национальной гвардией Республики Узбекистан Джураева Рустама Мирзаевича.
4. Установить на период действия чрезвычайного положения следующие меры и временные ограничения:
а) усилить охрану общественного порядка, особо важных и категорированных объектов, а также инфраструктурных объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения;
б) ввести ограничения на свободу передвижения, в том числе транспортных средств в Республике Каракалпакстан;
в) обеспечить проверку документов, удостоверяющих личность физических лиц, личный досмотр, досмотр находящихся при них вещей, транспортных средств;
г) ограничить въезд в Республику Каракалпакстан, а также выезд из нее;
д) запретить организацию и проведение мирных собраний, зрелищных, спортивных и других массовых мероприятий;
е) запретить забастовки и иные действия, направленные на приостановление или прекращение деятельности юридических лиц;
ж) запретить продажу оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, специальных средств, ядовитых веществ, установить особый режим оборота лекарственных, наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, а также этилового спирта, алкогольной продукции;
з) обеспечить временное изъятие у физических лиц оружия и боеприпасов, ядовитых веществ, а у юридических лиц временное изъятие, наряду с оружием, боеприпасами и ядовитыми веществами, также боевой и учебной военной техники, взрывчатых и радиоактивных веществ.
5. Определить ответственными за осуществление мер, применяемых в условиях режима чрезвычайного положения, комендатуру территории Республики Каракалпакстан, силы и средства Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, Национальной гвардии Республики Узбекистан, Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, а также других государственных органов и организаций, входящих в Государственную систему предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях.
6. Принимая во внимание реальную угрозу жизни и здоровья граждан, факты нападения на сотрудников правоохранительных органов, овладения их оружием и техникой, а также в соответствии со статьей 23 Конституционного закона Республики Узбекистан «О чрезвычайном положении» дополнительно привлечь силы и средства Министерства обороны Республики Узбекистан для выполнения следующих задач:
поддержание особого режима въезда на территорию, где введено чрезвычайное положение, и выезда с нее;
охрана объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения и функционирование транспорта, и объектов, представляющих повышенную опасность для жизни и здоровья людей, а также для окружающей среды;
разъединение противоборствующих сторон, участвующих в конфликтах, сопровождающихся насильственными действиями с применением оружия, боевой и специальной техники;
участие в пресечении деятельности незаконных вооруженных формирований;
участие в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, а также спасении жизни людей в составе сил Государственной системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях.
7. Коменданту Джураеву Р. М. совместно с причастными министерствами и ведомствами принять все необходимые меры по обеспечению безопасности и охране правопорядка на территории Республике Каракалпакстан, а также реализацию других необходимых мероприятий в соответствии с требованиями Конституционного закона Республики Узбекистан «О чрезвычайном положении».
8. Генеральному прокурору Республики Узбекистан Юлдашеву Н.Т. обеспечить соблюдение законности при реализации мер и временных ограничений, установленных настоящим Указом.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан выделить необходимые средства из резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан и других государственных источников для обеспечения режима чрезвычайного положения.
10. Настоящий Указ вступает в силу с 00 часов 01 минуты 3 июля 2022 года и подлежит незамедлительному опубликованию в средствах массовой информации.
11. Направить настоящий Указ на утверждение в палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
12. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.