Ko‘rfaz arab mamlakatlari bilan hamkorlik faollashadi
O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Vladimir Norov Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi Noif Al-Hajraf bilan uchrashdi.
Uchrashuvda so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashiga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi munosabat sezilarli darajada faollashib, yangi amaliy mazmun kasb etgani ta’kidlandi.
Ilgari erishilgan kelishuvlar, jumladan, 2021 yil imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi Bosh kotibiyati o‘rtasida o‘zaro maslahatlashuv mexanizmi bo‘yicha Anglashuv memorandumi doirasida ko‘zda tutilgan ishlarning borishi ko‘rib chiqildi.
N.Hajraf Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi O‘zbekistonni mintaqadagi asosiy davlatlardan biri sifatida tan olishini ta’kidlab, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi. Kengashning O‘zbekiston bilan hamkorlik uchun mavjud ulkan salohiyatdan yanada samarali foydalanish hamda tomonlarni qiziqtirgan barcha sohalarda aloqani yo‘lga qo‘yish chorasini ko‘rishga tayyorligi qayd etildi.
Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Yusup Kabuljanovning ma’lum qilishicha, muloqot davomida bo‘lajak tadbirlar jadvali yuzasidan ham fikr almashildi. Jumladan, ikki mintaqa o‘rtasidagi aloqani mustahkamlashga xizmat qiladigan “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” strategik muloqotining joriy yildagi birinchi yig‘ilishiga tayyorgarlik jarayoniga alohida e’tibor qaratildi.
Xalqaro va mintaqaviy dolzarb masalalar, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyat muhokama qilindi. Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi bosh kotibi yaqinda Toshkentda bo‘lib o‘tgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiya yakunlarini ijobiy baholadi. O‘zbekiston tomonidan ushbu mamlakatga ijtimoiy-iqtisodiy va gumanitar yordam ko‘rsatish borasida amalga oshirilayotgan amaliy ishlar muhimligi ma’qullandi.
Eslatib o‘tamiz, Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi Bahrayn, Qatar, Kuvayt, Birlashgan Arab Amirliklari, O‘mon va Saudiya Arabistoni a’zo bo‘lgan mintaqaviy tashkilot hisoblanadi.

On August 4, Acting Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Vladimir Norov met with Secretary General of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf (GCC) Nayef Al-Hajraf, Uzbekistan MFA reports.
At the meeting, it was noted that in recent years Uzbekistan's cooperation with GCC and its member countries has significantly intensified, enriching with new practical content.
The progress of the implementation of previously reached agreements, including the Memorandum of Understanding on the mechanism of mutual consultations between the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and the General Secretariat of the Council signed in 2021, was considered.
Nayef Al-Hajraf noted that GCC considers Uzbekistan as a key state in the region and highly appreciates the transformations being carried out in the country. The readiness of the Council to take measures to make more effective use of the existing huge potential of interaction with Uzbekistan and to increase contacts in all areas of mutual interest was emphasized.
The parties exchanged views on the schedule of upcoming events. The main attention was paid to the preparations for the first meeting of the “Central Asia – Cooperation Council for the Arab States of the Gulf” Strategic Dialogue this year, which will serve to strengthen ties between the two regions.
Current international and regional issues, including the situation in Afghanistan, were discussed. The GCC Secretary General positively characterized the results of the recent International Conference on Afghanistan in Tashkent. The importance of the practical work carried out by the Uzbek side to provide socio-economic and humanitarian assistance to this country was noted.