Saudiya Arabistonining ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Jidda shahrida Saudiya Arabistoni Podshohligining yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih hamda podshohlikning «ACWA Power», «SABIC», «Saudi National Bank», «Al Rajhi Capital», «Ma'aden», «Petromin» «Jamjoom Pharma», «SEDCO», «Salic», «Albawani», «Ajlan & Bros», «Desert Technologies» kabi yigirmaga yaqin eng yirik kompaniya va korporatsiyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbarining xorijga tashriflari davomida ishbilarmon doiralar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish an’anaga aylangan. Bunday muloqotlar manfaatlar tutashgan nuqtalarni aniqlash, sanoat kooperatsiyasi va investitsion hamkorlik istiqbollarini belgilab olish uchun yaxshi imkoniyat.
O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘zaro munosabatlarni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohada sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish uchun ulkan salohiyatga ega. Keyingi yillarda Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishlari muntazam o‘tkazilmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi ortib, qo‘shma korxonalar ochilmoqda.
Prezidentimiz kecha Valiahd shahzoda bilan muzokaralarda ikki tomonlama savdo aylanmasini bir necha karra ko‘paytirish, tadbirkorlarning tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va investitsiya loyihalarni moliyalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ta’kidladi.
Bu hamkorlikdagi biznes uchun qulay imkoniyat. Xususan, O‘zbekistonda tadbirkorlik bilan shug‘ullanish, xorijiy sarmoya ishtirokini kengaytirish uchun eng qulay sharoitlar yaratilmoqda.
Mamlakatimizda muvaffaqiyatli ish yuritayotgan Saudiya kompaniyalarining tajribasi ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, “ACWA Power” kompaniyasi bilan hamkorlikda 2 milliard 600 million dollarlik yirik energetika loyihalari boshlangan.
Ishtirokchilarning e’tibori tashrif arafasida o‘tgan O‘zbekiston-Saudiya ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishining misli ko‘rilmagan natijalariga qaratildi. Jumladan, uning yakunida umumiy qiymati 14 milliard dolladan ziyod loyihalarni amalga oshirish to‘g‘risida bitimlar imzolandi.
O‘tgan 30 yilda bunday ulkan kelishuvlarga erishilmagani, saudiyalik hamkorlar uchun eng yaxshi sharoitlar yaratish ishlari davom ettirilishi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Saudiya kompaniyalarini yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda yanada yaqindan hamkorlik qilishga chaqirdi.
Uchrashuvda Prezident Shavkat Mirziyoyev ikki tomonlama sheriklikni rivojlantirishga doir fikrlarini bayon qildi. Xususan, saudiyalik ishbilarmonlar O‘zbekistondagi yirik banklar, sanoat va infratuzilma ob’ektlarini xususiylashtirish jarayonlarida ishtirok etishga taklif etildi. Qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun eng istiqbolli sohalar sifatida “yashil” energetika va “yashil” iqtisodiyot ko‘rsatib o‘tildi.
O‘zbekiston shamol elektr stansiyalarini barpo etish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish, muqobil energetikani rivojlantirish, sanoatda raqamlashtirishni chuqurlashtirish va qo‘shma ilmiy tadqiqotlar bilan shug‘ullanish borasida faol hamkorlikka tayyor ekani ta’kidlandi.
Mamlakatimiz yetakchisi yurtimiz raqamli iqtisodiyot, bio va nanotexnologiyalar, dasturiy ta’minot, innovatsiyalar va sun’iy intellekt sohalarida sheriklikni kengaytirishdan manfaatdorligini qayd etdi.
Oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, sog‘liqni saqlash va turizm loyihalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratish taklif qilindi.
Shuningdek, mamlakatimizda Saudiya taraqqiyot fondi ishtirokida suv va elektr ta’minoti borasidagi infratuzilmaviy loyihalarni takomillashtirish ishlarini davom ettirish rejalashtirilgan.
Hamkorlik qilish taklifiga javob berar ekan, Saudiya Arabistoni kompaniya, xolding va korporatsiyalari rahbarlari O‘zbekistonda faol biznes uchun yaratilgan sharoitlarni yuksak baholadilar. O‘z chiqishlarida ular qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalarini bayon qilib, turli xil yo‘nalishlarda o‘zaro aloqalar va sheriklikni rivojlantirishga doir nuqtai nazari bilan bo‘lishdilar.
Prezident Shavkat Mirziyoyev saudiyalik hamkorlarning taklif va fikr-mulohazalarini diqqat bilan tinglab, barcha loyihalarning amalga oshirilishi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatilishini qayd etdi.
Mutasaddilarga ta’sirchan mexanizmlar va aniq ijro muddatlari ko‘rsatilgan kompleks “Yo‘l xaritasi”ni qabul qilish topshirildi. Shu orqali tashrif doirasida erishilgan barcha kelishuvlar ijrosi uchun tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari shaxsan javobgar bo‘ladilar.

President Meets the Saudi Businesspeople
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with heads of the leading companies and financial structures of the Kingdom of Saudi Arabia in the city of Jeddah.
The Minister of Investment Khalid al-Falih, as well as heads of around 20 major companies and corporations of the kingdom, such as ACWA Power, SABIC, Saudi National Bank, Al Rajhi Capital, Ma'aden, Petromin, Jamjoom Pharma, SEDCO, Salic, Albawani, Ajlan & Bros, Desert Technologies and others attended the event.
In the course of foreign visits of the President, meetings with representatives of the business community are traditional, they allow to determine the common interests, prospects of industrial cooperation and investment collaboration.
Uzbekistan and Saudi Arabia have tremendous potential to bring relations to a qualitatively new level, primarily in the trade and economic sphere. In recent years, meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council are held regularly. Trade volumes are growing, joint ventures are being created.
The President noted that during the talks held yesterday with the Crown Prince, agreements were reached on a multiple increase in bilateral trade, full support for business initiatives and financing of investment projects.
All this opens up broad opportunities for business partnerships. In particular, Uzbekistan is creating the most favourable conditions for entrepreneurs and expanding the amount of foreign capital.
The experience of a number of Saudi companies, which have been successfully operating in Uzbekistan for several years, was noted. For instance, a major energy project worth $2 billion 600 million in cooperation with ACWA Power has been launched.
The participants' attention is drawn to the unprecedented outcomes of the Uzbek-Saudi Business Council held prior to the visit. In particular, following the visit, the agreements on the implementation of projects worth more than $14 billion have been signed.
It is emphasized that there have been no such breakthrough agreements for 30 years, and work on creating better conditions for the Saudi partners will be extended.
The Uzbek President called on Saudi companies to work even more closely to develop and implement new projects.
During the meeting, President Shavkat Mirziyoyev revealed his vision of further building bilateral cooperation. Thus, Saudi business is invited to participate in the privatization processes of large banks, industrial and infrastructure facilities held in Uzbekistan. One of the most promising for the implementation of joint projects is named the sphere of “Green Energy” and “Green Economy”.
The Uzbek side, as noted, is ready for active joint work on the construction of wind power plants, production of «green» hydrogen, development of alternative energy, deepening of the digitalization of industry and conducting joint scientific research.
The President emphasized Uzbekistan’s interest in expanding partnership in the areas of digital economy, bio- and nanotechnology, software, innovation and artificial intelligence.
It is proposed to pay special attention to the implementation of projects on the production of food products, in the spheres of healthcare and tourism.
Furthermore, in Uzbekistan, with the participation of the Saudi Fund for Development, it is planned to continue work on improving infrastructure projects in the areas of water and electricity supply.
Referring to the invitation to cooperation, the heads of companies, holdings and corporations of Saudi Arabia highly appreciated the conditions created in Uzbekistan for active business. In their speeches, they shared their plans to implement joint projects in the country, their vision of the prospects for developing contacts and interaction in a wide range of areas.
President Shavkat Mirziyoyev carefully listened to the proposals and opinions of the Saudi partners and outlined that all projects will be closely monitored.
The responsible officials have been instructed to adopt a complex «Roadmap» with the indication of effective mechanisms and specific terms of implementation. Thus, the heads of the relevant ministries and departments will be personally responsible for the implementation of all the agreements reached as a part of the visit.