Oʻzbekiston Prezidenti Rossiya Federal Majlisi Federatsiya Kengashi raisini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 2-oktabr kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan boʻlib turgan Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiya Kengashi raisi Valentina Matviyenkoni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, Valentina Matviyenkoni Rossiya Federatsiyasi parlamentining yuqori palatasi raisi lavozimiga qayta saylangani bilan tabrikladi hamda ushbu masʼuliyatli faoliyatida muvaffaqiyat tiladi.
Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarida bugun yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi samarali muloqotlar, Rossiya Prezidentining oʻtgan yil oktyabr oyidagi Oʻzbekistonga tarixiy davlat tashrifi mamlakatlarimizning keng koʻlamli hamkorligini kengaytirishga kuchli surʼat bagʻishlab, uni aniq mazmun bilan boyitdi.
Valentina Matviyenko, oʻz navbatida, samimiy qabul uchun Prezidentimizga samimiy minnatdorlik bildirdi hamda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Rossiya parlamenti delegatsiyasining ushbu tashrifi mamlakatlarimiz koʻp qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlashga qatʼiy intilayotganining navbatdagi tasdigʻi ekani taʼkidlandi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlar, shuningdek, oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda hamda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, innovatsion, transport-logistika, agrosanoat, ilmiy-texnik sohalarda istiqbolli loyihalarni ilgari surishda, taʼlim va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirishda ikki mamlakat parlamentlarining faol ishtirokiga oid dolzarb masalalar koʻrib chiqildi.
Xalqaro parlamentlararo tashkilotlar doirasida hamkorlikni mustahkamlash muhimligi alohida qayd etildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
Federatsiya Kengashi raisi koʻp qirrali Oʻzbekiston-Rossiya munosabatlarini har tomonlama mustahkamlash maqsadida parlamentlararo aloqalarni izchil rivojlantirish borasidagi intilishi qatʼiy ekanini tasdiqladi.
Valentina Matviyenko joriy yilda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy vakillik hokimiyati organlariga saylovlar muvaffaqiyatli oʻtishini tiladi.

Президент Узбекистана принял председателя Совета Федерации Федерального Собрания России
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 октября 2019 года принял председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентину Матвиенко, находящуюся в нашей стране с официальным визитом.
Тепло приветствуя высокую гостью, глава нашего государства искренне поздравил Валентину Матвиенко с переизбранием председателем верхней палаты парламента Российской Федерации и пожелал успехов в ее ответственной деятельности.
С глубоким удовлетворением отмечен современный уровень узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
Подчеркивалось, что регулярные и продуктивные контакты на высшем уровне, исторический государственный визит Президента России в Узбекистан в октябре прошлого года придали мощный импульс расширению полномасштабного взаимодействия двух стран, наполнив его конкретным содержанием.
В свою очередь, Валентина Матвиенко выразила искреннюю признательность Президенту Узбекистана за теплый прием и передала приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Отмечено, что настоящий визит парламентской делегации России является еще одним свидетельством приверженности наших стран дальнейшему углублению многопланового сотрудничества.
На встрече рассмотрены актуальные вопросы двусторонних отношений, активного участия парламентов двух стран в реализации договоренностей на высшем уровне и продвижении перспективных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, транспортно-логистической, агропромышленной и научно-технической сферах, а также расширении образовательного и культурно-гуманитарного обменов.
Особо подчеркнута важность углубления взаимодействия в рамках международных межпарламентских организаций.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Председатель Совета Федерации подтвердила приверженность последовательному развитию межпарламентских связей в целях всемерного укрепления узбекско-российских многоплановых отношений.
Валентина Матвиенко пожелала успешного проведения предстоящих в этом году выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и местные органы представительной власти.