Turkiy davlatlar tashkiloti sammitini yoritish uchun xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiya qilish boshlandi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi 2022-yil 11-noyabr kuni Samarqand shahrida bo'lib o'tadigan Turkiy davlatlar tashkiloti sammitini yoritish uchun xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiya qilish boshlanganini ma’lum qiladi.
Sammitni yoritishda ishtirok etishni istagan chet el OAV vakillari O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga quyidagi hujjatlarni topshirishlari shart:
1) OAV rahbariyatining O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri nomiga o'z muxbirini (muxbirlarini) akkreditatsiya qilish to'g'risidagi murojaatnomasi;
2) OAV haqida ma'lumot;
3) tarjimayi hol (rezyume / CV);
4) pasport nusxasi;
5) fotosurat (tomonlarn nisbati 3x4, maksimal o'lchamlari 600x800 piksel, minimal - 240x320 piksel, yuz to’liq ko’ringan, oq fonda);
6) COVID-19 ga qarshi emlash sertifikati;
7) to'ldirilgan so’rovnoma.
Xorijiy OAV vakillarining arizalari 2022-yil 4-noyabr Toshkent vaqti bilan soat 18:00 ga qadar O'zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari orqali yoki to'g'ridan-to'g'ri O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining ots-press@mfa.uzelektron manzili orqali qabul qilinadi.
Belgilangan muddatdan keyin yuborilgan murojaatlar, shuningdek zarur ma'lumotlarsiz va to'ldirilgan so’rovnomasiz arizalar ko'rib chiqish uchun qabul qilinmaydi.
Shu bilan birga, sammitni yoritishda ishtrok etish uchun xorijiy OAVning topshirgan arizalari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan ularning akkreditatsiya qilinganligi to‘g‘risidagi tasdiqnomasiz O‘zbekistonga tashrif buyurish va jurnalistik faoliyati bilan shug‘ullanish uchun asos bo‘la olmaydi.
Qo'shimcha savollar yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Matbuot xizmatiga press@mfa.uz elektron pochtasi orqali murojaat qilish mumkin.

О начале аккредитации представителей зарубежных СМИ для освещения саммита Организации тюркских государств
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан сообщает о начале аккредитации представителей зарубежных средств массовой информации для освещения саммита Организации тюркских государств, проводимого 11 ноября 2022 года в г.Самарканде.
Представителям иностранных СМИ, желающим принять участие в освещении саммита ОТГ, необходимо представить в МИД Республики Узбекистан нижеследующие документы:
1) письмо-обращение руководства заинтересованного СМИ на имя Министра иностранных дел Республики Узбекистан касательно аккредитации своего корреспондента;
2) справка-информация о заинтересованном СМИ;
3) биографические данные (резюме / CV);
4) копия паспорта;
5) фотография (соотношение сторон 3х4, максимальное разрешение 600х800 пикс., минимальное - 240х320 пикс., в анфас, на белом фоне);
6) сертификат о вакцинации от COVID-19.
7) заполненная анкета.
Заявки зарубежных СМИ принимаются до 18:00ч. (время ташкентское) 4 ноября 2022 года через дипломатические миссии Республики Узбекистан за рубежом либо непосредственно в МИД Республики Узбекистан, в том числе через специальную электронную почту ots-press@mfa.uz.
Обращения, полученные после указанного срока, а также заявки без необходимых сведений и заполненной анкеты, к рассмотрению не принимаются.
При этом, сам факт подачи зарубежными СМИ заявки на участие в освещении саммита ОТГ, без получения подтверждения со стороны МИД Республики Узбекистан об их аккредитации, не является основанием для приезда в Узбекистан и занятия журналистской деятельностью.
При возникновении дополнительных вопросов просим обращаться в Пресс-службу МИД Республики Узбекистан: press@mfa.uz.