Ўзбекистон Президенти Вьетнам билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни тубдан кенгайтириш лозимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Вьетнам Социалистик Республикаси вице-президенти Во Тхи Ань Суан билан учрашув ўтказди.
Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Вьетнам делегацияси раҳбари Ўзбекистон етакчисига Вьетнам Президенти Нгуен Суан Фукнинг самимий саломини етказди.
Музокаралар чоғида шоличилик, пахтачилик, гўшт ва сут маҳсулотларини қайта ишлаш, кимё ва тўқимачилик маҳсулотларини, автомобиллар учун бутловчи қисмлар ва электроника ишлаб чиқариш каби истиқболли йўналишларда ҳамкорлик қилиш ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун мавжуд имкониятлар қайд этилди.
Ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш ва инвестициявий шерикликни кенгайтириш мақсадида яқин ойларда экспертлар даражасида ўзаро ташрифлар ўтказилиши, Ҳукуматлараро комиссия фаолияти қайта тикланиши ҳамда Ўзбекистон-Вьетнам Ишбилармонлар кенгаши ташкил этилиши юзасидан келишиб олинди.
Парламентлараро муносабатларни йўлга қўйиш, таълимга оид ва бошқа қўшма гуманитар дастурларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана выступил за кардинальное расширение взаимовыгодного сотрудничества с Вьетнамом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с вице-президентом Социалистической Республики Вьетнам Во Тхи Ань Суан.
Обсуждены практические аспекты развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
В начале встречи глава вьетнамской делегации передала лидеру Узбекистана искренние приветствия Президента Вьетнама Нгуена Суана Фука.
В ходе переговоров были отмечены возможности кооперации и реализации совместных проектов в таких перспективных направлениях, как рисоводство, хлопководство, переработка мясной и молочной продукции, производство химической и текстильной продукции, выпуск автокомпонентов и электроники.
Согласовано, что для активизации деловых контактов и расширения инвестиционного сотрудничества будут в ближайшие месяцы проведены взаимные визиты на экспертном уровне, возобновлена деятельность Межправительственной комиссии, а также запущен узбекско-вьетнамский Деловой совет.
Отдельное внимание уделено вопросам налаживания межпарламентских отношений и осуществления совместных образовательных и других гуманитарных программ.