Ўзбекистон Президенти “Марказий Осиё - ЕИ” саммитида нутқ сўзлайди ва Тошкентда Европа кенгаши Президентини қабул қилади
26.10.2022
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев давлат раҳбарларининг “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” форматидаги биринчи мажлисида иштирок этиш учун 27 октябрь куни амалий ташриф билан Остона шаҳрида бўлади.
Тадбирда Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель ва минтақамиз мамлакатларининг етакчилари иштирок этиши кўзда тутилган.
Саммит кун тартибига мувофиқ, сиёсий мулоқотни ривожлантириш, ҳудудлараро ҳамкорликни кенгайтириш, савдо-иқтисодий шериклик ва маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштириш истиқболлари муҳокама қилинади.
Шу кун кечаси Европа кенгаши Президенти Шарль Мишель Ўзбекистон Республикасига келиши кутилмоқда.
28 октябрь куни Ўзбекистон ва ЕИ ўртасида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади. Мамлакатимизнинг Европа Иттифоқи билан икки ва кўп томонлама ҳамкорлигига оид масалаларнинг кенг доираси кўриб чиқилади.

Президент Узбекистана выступит на саммите «Центральная Азия – ЕС» и примет в Ташкенте Президента Европейского совета
26.10.2022
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 октября посетит с рабочим визитом город Астану для участия
в первом заседании глав государств в формате «Центральная Азия – Европейский Союз».
Предусматривается, что в мероприятии примут участие Президент Европейского совета Шарль Мишель и лидеры стран нашего региона.
В соответствии с повесткой дня будут обсуждены перспективы развития политического диалога, расширения межрегионального взаимодействия, активизации торгово-экономического сотрудничества и культурно-гуманитарных обменов.
Вечером того же дня планируется прибытие Президента Европейского совета Шарля Мишеля в Республику Узбекистан.
28 октября пройдут узбекско-европейские переговоры на высшем уровне. Будет рассмотрен широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества и многостороннего взаимодействия Узбекистана с Европейским Союзом.