Шавкат Мирзиёев: Бу ниҳоллар дўстлик ва ўзаро ишонч боғлари бўлиб қад ростлайди
Туркий давлатлар ташкилотининг Самарқанд саммити доирасида яна бир хайрли ишга қўл урилди – барча иштирокчи мамлакатларда дарахт экиш маросими бўлди.
Маълумки, ташкилотда бугунги куннинг энг долзарб муаммоси бўлган экология масалаларига алоҳида аҳамият қаратилиб, табиатни асраш бўйича амалий чоралар кўрилмоқда. Хусусан, Ўзбекистонда Президентимиз ташаббуси билан “Яшил макон” дастури амалга оширилмоқда. Бундай лойиҳалар Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия, Туркманистон ва Венгрияда ҳам бор.
Самарқанд бу эзгу ҳаракатларни бирлаштирди. Саммитнинг асосий тадбирларидан кейин, туркий давлатлар етакчилари Регистон майдонига ташриф буюрди.
– Не-не тарихий воқеаларга гувоҳ бўлган муҳташам Регистон майдонида туриб, туркий дунё цивилизациясининг янги босқичига рамзий маънода қадам қўймоқдамиз. Улуғ аждодларимизга хос бўлган азалий анъаналарни давом эттирган ҳолда, яна бир хайрли ташаббусни бошламоқдамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Дарахт экиш миллатларимиз қадрияти, бугунги муштарак интилишлар тимсоли экани таъкидланди.
– Бу ишларнинг барчаси туркий халқлар умумий тараққиёти ва фаровонлиги сари муштарак интилишларимизнинг яққол тимсоли, десак, муболаға бўлмайди. Биз бугун туркий дунё ҳурматли етакчиларининг ушбу табаррук заминга ўз қўллари билан кўчат экаётганларини юксак қадрлаймиз. Зеро, бу ниҳоллар – ҳаёт дарахтлари, дўстлик ва ўзаро ишонч, маънавият ва келажак боғлари бўлиб қад ростлайди, – деди давлатимиз раҳбари.
Шундан сўнг, Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия, Туркманистон ва Венгрия етакчилари мажмуа боғига кўчатлар экди.
Маросим ушбу давлатлар пойтахтлари ва мамлакатимиз ҳудудларида видеоалоқа орқали кўрсатилди. У ерларда ҳам минглаб кўчатлар экилди. Шу тариқа, дарахтзорларни кўпайтириш ҳаракати халқаро миқёс касб этди.

Шавкат Мирзиёев: Эти саженцы преврятятся в сады дружбы и взаимного доверия
В рамках Самаркандского саммита Организации тюркских государств во всех странах-участницах состоялась церемония посадки деревьев.
Как известно, на пространстве организации уделяется особое внимание актуальной проблеме современности - экологической повестке, принимаются практические меры по охране природы. В частности, в Узбекистане по инициативе Президента реализуется программа «Яшил макон». Аналогичные проекты есть и в Азербайджане, Казахстане, Кыргызстане, Турции, Туркменистане и Венгрии.
Самарканд объединил эти благородные усилия. После основных мероприятий саммита лидеры тюркских стран посетили площадь Регистан.
- Здесь, на величественной площади Регистан, являющейся свидетелем многих исторических событий, мы делаем символический шаг в новую эру тюркской цивилизации. Продолжая многовековые традиции наших великих предков, мы начинаем еще одну благую инициативу, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что посадка деревьев – традиция наших народов, символ общности нынешних устремлений.
- Не будет преувеличением сказать, что все эти начинания являются ярким символом единства наших стремлений к общему развитию и благополучию тюркских народов. Мы высоко ценим тот факт, что сегодня уважаемые лидеры тюркского мира своими руками сажают саженцы на этой благодатной земле. Ведь эти саженцы вырастут деревьями жизни, превратятся в сады дружбы и взаимного доверия, духовности и будущего, - сказал глава нашего государства.
После этого руководители Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Туркменистана и Венгрии высадили саженцы в саду комплекса.
Церемония транслировалась по видеосвязи в столицах этих стран и регионах Узбекистана. Там также были посажены тысячи саженцев. Таким образом, мероприятие приобрело международный размах.