Ўзбекистон Президенти мактабгача таълим соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурди
15.11.2022
Тошкент шаҳрида кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш масалалари бўйича жаҳон конференцияси бўлиб ўтмоқда.
15 ноябрь куни бу анжуманга Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташриф буюрди.
Конференция дунёда 2030 йилга қадар мактабгача таълим соҳасига оид сиёсатни белгилаб олиш ва бу борадаги халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган. Унда ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле, 150 га яқин мамлакатдан вазирлар ва вакиллар, халқаро ташкилотлар мутасаддилари қатнашмоқда.
Давлатимиз раҳбари нутқининг аввалида соҳа бўйича дунёдаги вазиятга тўхталиб, миллионлаб болаларнинг бошланғич билим олиш имконияти чеклангани, мутахассислар биргалашиб, мактабгача таълим қамровини ошириши муҳимлигини айтди. Ўзбекистонда “инсон қадри, унинг ҳуқуқ ва манфаатлари – олий қадрият” деган тамойил асосида аҳоли учун муносиб турмуш шароитлари яратилаётгани таъкидланди.
– Бу борада, авваламбор, ёшлар ва болаларга эътибор ва амалий ғамхўрлик кўрсатиш, уларни жисмоний ва маънавий баркамол этиб тарбиялашга алоҳида аҳамият қаратмоқдамиз. Болаларни кичик ёшдан бошлаб ривожлантириш орқали келажакда уларнинг ўзлигини тўла намоён этишига мустаҳкам замин яратаяпмиз. Зеро, бу эзгу мақсадимиз йўлида сарфланган инвестициялар эртага бир неча баробар ортиғи билан қайтишига шубҳа йўқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Илгари юртимизда мактабгача таълим билан қамраб олиш кўрсаткичи 27 фоизга тушиб қолган эди. Болалар боғчаларида замонавий қўлланмалар йўқ, бинолари таъмирталаб эди.
Шу боис давлатимиз раҳбари бу бўғинга алоҳида эътибор қаратиб, баркамол авлодни айнан кичик ёшдан тарбиялаш сиёсатини белгилаб берди. Ўзбекистон Президентининг 2017 йил 30 сентябрдаги фармонига мувофиқ, Мактабгача таълим вазирлиги ташкил этилди. Боғчалар қуриш ва таъмирлаш, илғор тарбия услублари ва методикаларини жорий этиш бўйича кўп ишлар бошланди.
Соҳани ривожлантириш учун хусусий сектор кириб келишига ҳам имконият яратилди. Ҳар бир тарбияланувчи бола учун давлат бюджети ҳисобидан субсидиялар бериш йўлга қўйилди. Олис ва чекка ҳудудларда минглаб оилавий боғчалар ташкил қилинди.
Натижада сўнгги йилларда мактабгача таълим муассасалари сони 6 баробарга кўпайди. Тарбиячи ва педагоглар сони ҳам 3 баробарга ўсиб, 160 мингга етди. Шу тариқа, боғча ёшидаги 2 миллион 800 минг нафар боладан 2 миллион нафари мактабгача таълим билан қамраб олинди.
Давлатимиз раҳбари таълим тизимидаги узвийлик масаласига ҳам тўхталди. Юртимиздан етишиб чиққан буюк мутафаккирлар икки бор уйғониш даврига асос солгани, бугунги ва келажак авлодлар ҳам илмга интилиши кераклиги таъкидланди.
– Биз юртимизда Учинчи Ренессансни барпо этиш масаласини стратегик вазифа сифатида олдимизга қўйиб, уни миллий ғоя даражасига кўтармоқдамиз. Биз мактабгача таълим ва мактаб таълими, олий таълим тизими ҳамда илмий-маданий муассасаларни бўлғуси Ренессанснинг тўрт узвий ҳалқаси, деб биламиз. Боғча тарбиячиси, мактаб муаллими, профессор-ўқитувчилар ва илмий-ижодий зиёлиларимизни эса янги Уйғониш даврининг тўрт таянч устуни, деб ҳисоблаймиз, – деди Президент.
Бу борада миллий тажриба ва жаҳондаги илғор ютуқларни уйғунлаштирган ҳолда иш юритилмоқда. Буни изчил давом эттириб, 2025 йилда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини 80 фоизга етказиш режалаштирилган.
Ўзбекистон Президенти соҳада халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича муҳим ташаббусларни илгари сурди. Жумладан, кичик ёшдаги болалар учун сифатли таълим муаммоларини глобал даражада самарали ҳал қилиш, биргаликда тезкор ечимлар ва тизимли ёндашувлар ишлаб чиқиш мақсадида мазкур халқаро конференцияни мунтазам равишда ўтказиб бориш таклифи билдирилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларига уйғун бўлган барча саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш учун Тошкентда ЮНЕСКОнинг минтақавий марказини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди.
Кичик ёшдаги болалар таълими бўйича жаҳон ташкилоти билан қўшма лойиҳа ва тадқиқотлар олиб бориш, тарбиянинг янгича услублари ва методик қўлланмаларни тайёрлаш учун кенг қамровли дастур ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Соҳадаги илғор тажрибалар, замонавий интерактив ўқитиш услублари, амалий билим ва кўникмалар билан ўзаро алмашиш мақсадида тарбиячилар халқаро ҳамжамиятини ташкил этиш ташаббусини баён этди.
2024 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан ўтказиладиган келажак саммитининг асосий мавзуларидан бири сифатида, кичик ёшдаги болаларга таълим-тарбия бериш масаласини киритиш муҳимлиги таъкидланди.
Конференция турли мавзулардаги шўъба йиғилишлари билан давом этди. Анжуман якунлари бўйича Тошкент декларацияси қабул қилинади.

Президент Узбекистана выдвинул важные инициативы по расширению международного сотрудничества в области дошкольного образования
15.11.2022
В городе Ташкенте проходит Всемирная конференция по воспитанию и обучению детей младшего возраста.
15 ноября в открытии конференции принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Конференция направлена на расширение международного сотрудничества в определении политики в области дошкольного образования до 2030 года. В ее работе принимают участие генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле, министры и представители около 150 стран, официальные лица международных организаций.
В начале своего выступления глава государства коснулся ситуации с ранним воспитанием и образованием детей в мире, отметив, что миллионы детей имеют ограниченный доступ к начальному образованию, специалистам сферы необходимо объединить усилия для увеличения его охвата. Отмечалось, что приоритетным направлением политики в Узбекистане определено создание достойных условий жизни для населения нашей страны на основе принципа «человек, его честь и достоинство, права и интересы являются высшей ценностью».
- В этой связи, особое значение придаем прежде всего проявлению внимания и заботы о молодежи и детях, их физическом и духовном воспитании.
Развивая детей с раннего возраста, создавая благоприятные условия для их обучения, мы формируем прочный фундамент для полноценной самореализации молодежи в будущем. Ибо инвестиции, направленные на достижение этой благородной цели, обязательно вернутся многократной отдачей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Еще в недавнем прошлом показатель охвата дошкольным образованием детей в нашей стране составлял лишь 27 процентов. Практически во всех дошкольных образовательных учреждениях отсутствовали современные технологии и учебные пособия, их здания нуждались в ремонте.
Поэтому глава нашего государства уделяет этому звену системы образования особое внимание, инициировав политику воспитание гармонично развитого поколения с самого раннего возраста. Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2017 года создано Министерство дошкольного образования. Начата масштабная работа по строительству и ремонту детских садов, внедрению передовых форм и методик воспитания.
Созданы благоприятные условия для активного участия в этом процессе частного сектора. Детским садам на каждого воспитанника стали предоставлять субсидии из Государственного бюджета. В отдаленных и труднодоступных населенных пунктах созданы тысячи семейных детских садов.
В результате за последние годы количество детских садов в нашей стране увеличилось в 6 раз. Число воспитателей и педагогов выросло в 3 раза и достигло 160 тысяч. Таким образом количество детей, получающих образование и воспитание в детских садах, увеличилось с 600 тысяч до 2,8 миллиона, их охват достиг 70 процентов.
Глава нашего государства также коснулся вопроса преемственности поколений в системе образования. Подчеркнуто, что великие ученые и мыслители, жившие в нашей стране, внесли большой вклад в развитие Первого и Второго Восточного Ренессанса.
- Мы ставим вопрос о строительстве фундамента для Третьего Ренессанса в нашей стране в качестве стратегической задачи и доводим его до уровня национальной идеи.
Системы дошкольного, школьного, высшего и средне-специального образования, научных и культурных учреждений – это четыре взаимосвязанных звена будущего Ренессанса. Воспитателей детских садов, школьных учителей, профессоров и преподавателей, научную и творческую интеллигенцию мы считаем четырьмя важнейшими опорами в формировании эпохи нового Возрождения, - сказал Президент.
В этом процессе Узбекистан идет по пути гармонизации своего национального опыта и лучших мировых достижений. Эта работа будет последовательно продолжена с принятием всех необходимых мер, чтобы к 2025 году охватить дошкольным образованием 80 процентов детей.
Президент Узбекистана выдвинул важные инициативы по расширению международного сотрудничества в сфере. В частности, было предложено проводить данную международную конференцию на регулярной основе с целью эффективного решения проблем качественного образования детей раннего возраста на глобальном уровне, выработки совместных оперативных решений и системных подходов.
Выдвинута инициатива о создании в Ташкенте Регионального центра ЮНЕСКО в целях системной координации усилий в сфере образования в соответствии с Целями ООН в области устойчивого развития.
Указано на необходимость разработки комплексной программы для реализации проектов и исследований совместно со Всемирной организацией по образованию детей младшего возраста для подготовки новых методов обучения и пособий.
Предложено создать Международное сообщество воспитателей с целью обмена передовым опытом, современными интерактивными методами обучения, практическими знаниями и навыками в этом направлении.
Подчеркнута важность включения вопроса о воспитании и образовании детей раннего возраста в качестве одной из основных тем общей повестки дня Саммита будущего ООН в 2024 году.
Конференция продолжилась в формате панельных сессий. По итогам конференции будет принята Ташкентская декларация.