Qozog'iston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2022-yil 17-noyabr kuni Samarqand shahrida “Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o‘zaro bog‘liqligi: barqaror rivojlanish uchun global darvoza” xalqaro konferensiyasi doirasida O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norovning Qozog'iston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - Tashqi ishlar vaziri Muxtor Tleuberdi bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Ta'kidlanganidek, ikki mamlakat Rahbarlarining shaxsiy aloqalari, ishonchli muloqoti va qat'iy siyosiy irodasi tufayli O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarildi.
O'zbekiston-Qozog'iston yaxshi qo'shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Turli darajadagi bo'lajak tadbirlarning tashkiliy va mazmunli jihatlari ko'rib chiqiladi.
Savdo, avtomobilsozlik, energetika, transport va logistika, qishloq xo'jaligi va boshqa sohalarda qo'shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish muhimligi ta'kidlandi.
Madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish, shu jumladan Qozog'istonda O'zbekiston madaniyati kunlari va faylasuf Abay (Kunanbayev) merosiga bag'ishlangan tadbirlarga tayyorgarlik ko'rish muhokama qilindi.

Встреча с главой МИД Казахстана
17 ноября 2022 года в г.Самарканде на полях Международной конференции «Европейский Союз – Центральная Азия» по взаимосвязанности: «Глобальные ворота» для устойчивого развития» состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова с заместителем Премьер-министра – Министром иностранных дел Республики Казахстан Мухтаром Тлеуберди.
Как отмечалось, благодаря личным контактам, доверительному диалогу и твердой политической воле Лидеров двух стран, сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном поднялось на качественно новый уровень.
Состоялся обмен мнениями по перспективам дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Рассмотрены организационные и содержательные аспекты предстоящих мероприятий на различных уровнях.
Подчеркнута важность ускорения реализации совместных проектов в сферах торговли, автомобильной промышленности, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства и других.
Обсуждены вопросы активизации культурно-гуманитарных обменов, в том числе подготовки к проведению Дней культуры Узбекистана в Казахстане и мероприятий, посвященных наследию философа Абая (Кунанбаева).