Ўзбекистон Республикаси Президенти Парижга жўнаб кетди
Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни расмий ташриф билан ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
Ташриф дастурига мувофиқ Париж шаҳридаги Елисей саройида олий даражадаги музокаралар ва Франция Миллий йиғинида учрашув ўтказилиши режалаштирилган.
Устувор соҳаларда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади. Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилади.
Давлатимиз раҳбари Франциянинг етакчи компаниялари вакиллари билан ҳам учрашув ўтказади.
Лувр музейи ва Араб дунёси институтига ташриф буюриб, халқимизнинг бой маданий меросига бағишланган “Ўзбекистон воҳалари хазиналари. Карвон йўллари чорраҳасида” ва “Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” кўргазмалари билан танишиш мўлжалланган.

President of Uzbekistan Leaves for Paris
On November 21, at the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev left for this country on an official visit.
According to the program of the stay in Paris, it is planned to hold the top-level talks in the Élysée Palace and the meetings in the National Assembly of France.
The topical issues of further expansion of multifaceted cooperation in the priority areas will be considered. The views on the international and regional agenda will be exchanged.
The President will also meet with the representatives of the high-profile French companies.
It is set to visit the Louvre Museum and the Arab World Institute, which will open the exhibitions «Treasures of the Oases of Uzbekistan. At the Crossroads of Caravan Routes» and «The Road to Samarkand. The miracles of «Silk and Gold», dedicated to the richest cultural heritage of our people.