Ўзбекистон Президенти ва Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга интилишларини тасдиқладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедов бир-бирига мактуб йўлладилар. Уларда икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги даражаси ҳамда Самарқандда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммити якунлари юксак баҳоланган.
Шавкат Мирзиёев
Жаноби Олийларига
Муҳтарам Шавкат Миромонович!
Энг аввало, Самарқанддаги Туркий давлатлар ташкилоти саммити давомида Туркманистон делегациясига кўрсатилган самимий меҳмондўстлик ва алоҳида эътиборингиз учун чуқур миннатдорлик билдираман.
Саммит доирасида Сиз билан ғоят мазмундор, самимий ва ишонч руҳида ўтган учрашувимиз туркман ва ўзбек халқлари ўртасидаги кўп асрлик қардошлик ва яхши қўшничилик ришталарини яна бир бор тасдиқлади. Биз ушбу қадриятларни нафақат сақлаб қолдик, балки бугунги кунгача етказиб, давлатлараро муносабатларнинг пойдеворига айлантирдик.
Туркийлар ва умуман жаҳон цивилизациясининг бешикларидан бири бўлган айнан Самарқандда қардош халқаримизнинг муштараклиги тасдиқлангани, дўстлик ва барча йўналишлардаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга суръат бағишлангани, глобал тараққиётнинг бугунги жуда мураккаб шароитларида туркий давлатларнинг бирлиги, жипслиги, ҳамкорлигининг сиёсий ва мафкуравий асослари мустаҳкамлангани чуқур рамзий маънога эга.
Сиз саммитда ўзгача меҳмондўстлик, ўзаро ишонч ва очиқлик муҳитини яратганингизни алоҳида таъкидламоқчиман. Тадбирнинг муваффақиятли ўтгани, айтилган мақсадларга эришилгани кўп жиҳатдан шу туфайлидир.
Иштирокчи давлатлар туркий дунё ғояларига, ўзига хос тарихий йўлига, анъана ва урф-одатларнинг бардавомлигига, аждодларимиз мероси ва умумий илдизларимизга қатъий содиқлигини тасдиқлагани Самарқанд учрашувининг энг муҳим натижаси бўлди.
Бу тушунчалар давлатларимиз ўртасидаги икки томонлама муносабатларни тўлиқ ифода этади. Сизнинг Туркманистонга, унинг халқига бўлган ҳурматингиз, дўстлик ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёрлигингиз туфайли мамлакатимизда Сизга юксак эҳтиром билан қарайдилар.
Туркман ва ўзбеклар шунчаки қўшни эмас. Биз тили, маданияти, дини билан боғланган, ўтмиш, бугун ва келажакдаги ягона тақдирини ҳис этаётган қардошлармиз. Бу ҳақда сўз юритганда, учта қадим нақлни келтирмоқчиман:
- қўшни келди – кўмак келди;
- меҳмон отангдан улуғ;
- қиёмат куни - қўшнидан.
Ўзбек биродарларимизга нисбатан ҳис-туйғуларимизнинг асл моҳияти, биргаликда барпо этиш, ривожланиш, ўзаро ҳамкорлик қилишга доир тасаввурларимиз айнан шу мақолларда мужассам.
Яқинда Туркманистонда амалга оширган расмий ташрифингиз чоғида Сиз билан ўтган учрашувимизда, Самарқанддаги саммит доирасидаги маросимда қўлларингиздан “Туркий дунёнинг олий ордени”ни олаётганимда шу ҳақда кўп ўйладим. Биламан, Сиз, қардошим қўллаб-қувватлагани учун ушбу юксак мукофотга сазовор бўлдим. Бунинг учун чуқур миннатдорлигимни қабул қилинг.
Ҳурматли Шавкат Миромонович,
Туркманистон-Ўзбекистон муносабатларини мустаҳкамлаш ва ривожлантириш йўлида қилаётган барча саъй-ҳаракатларингиз учун ташаккур. Сизнинг Ўзбекистонга раҳбарлигингиз давомида сиёсий, иқтисодий, маданий ҳамкорлигимиз сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилди.
Бир қатор йирик қўшма инфратузилмавий лойиҳалар амалга оширилди, ташқи сиёсий соҳада, минтақавий ва глобал барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича ҳамкорлик механизмлари амалда ишлай бошлади. Ўзбекистон Туркманистоннинг бетарафлиги ва халқаро ташаббусларини қўллаб-қувватлаётганини кўриб турибмиз ва юксак қадрлаймиз. Мен буни Сиз билан, Сизнинг икки томонлама алоқаларни ривожлантиришга алоҳида эътиборингиз ва иштирокингиз, икки халқ ва давлат ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликка садоқатингиз билан боғлайман.
Яна бир бор Туркий давлатлар ташкилоти саммитининг муваффақиятли ўтказилгани билан табриклашга ҳамда Туркманистон доим Ўзбекистон ёнида туришини, муносабатларимиз замиридаги бунёдкорлик мақсадларига қатъий амал қилишини ишонтириб айтишга ижозат бергайсиз.
Сизга, ҳурматли Шавкат Миромонович, мустаҳкам соғлик, оилавий бахт ва фаровонлик, Ўзбекистон етакчилигида, кўп қиррали давлат ва сиёсий фаолиятингизда катта муваффақиятлар тилайман.
Чуқур ҳурмат ва катта эҳтиром билан,
Гурбангули Бердимуҳамедов,
Туркманистон Миллий Кенгаши Халқ Маслаҳати Раиси
Туркманистон Миллий Кенгаши
Халқ Маслаҳати Раиси
Гурбангули Бердимуҳамедов
Ҳурматли Гурбангули Мяликгулиевич!
Қадрли биродарим!
Авваламбор, яқинда юртимизга амалга оширган ташрифингиз муносабати билан йўллаган самимий мактубингиз, Ўзбекистон ва шахсан менинг шаънимга билдирган илиқ фикрларингиз ҳамда эзгу тилакларингиз учун чин қалбимдан самимий миннатдорлик билдираман.
Жорий йилнинг 11 ноябрида Самарқандда бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилоти саммитида Сиз, Жаноби Олийларининг шахсан иштирокингиз анжуманнинг тарихий аҳамияти ва натижадорлигини янада оширишга беқиёс ҳисса қўшиб, туркий оилада қардош ўзбек ва туркман халқларининг дўстона алоқалари нақадар юксак эканлигини яққол намойиш этди.
Мактубингизда баён қилганингиздек, қадим ва бетакрор Самарқанд шаҳри минг йиллар давомида Шарқ ва Ғарбни туташтириб, туркий ва жаҳон цивилизацияларини бир-бирига яқинлаштириб, турли маданиятларни бирлаштириб келган, бой маданий-маънавий хазинаси билан дунё тамаддунига улкан ҳисса қўшган.
Асрлар давомида ёнма-ён тинч ва тотув яшаб келган қардош халқларимизнинг бирлиги, ҳамжиҳатлиги ва абадий дўстлигига, туркий давлатлар интеграцияси ва ўзаро яқин ҳамкорлигига, Ташкилотимизнинг халқаро майдондаги обрў ва нуфузини кескин оширишга беқиёс амалий ҳисса қўшаётган Сиз, Жаноби Олийларининг “Туркий дунёнинг олий ордени” билан тақдирланиши барча аъзо ва кузатувчи давлатлар аҳолиси орасида жуда катта қувонч ҳамда мамнуният билан қабул қилинди.
Бу олий мукофотнинг тантанали равишда тақдим этилиши Сиздек оқил ва донишманд, чинакам фидойи, тажрибали ва ватанпарвар давлат ҳамда жамоат арбобига, қимматли илмий ва ижодий фаолияти билан келажак авлодлар учун бой маънавий-маърифий мерос яратаётган буюк шахсга нисбатан билдирилган чексиз эҳтиром рамзи ҳамдир.
Шубҳа йўқки, бу Туркманистонни туркий дунё ва Ташкилотимиз билан янада яқинлаштиради ҳамда унинг фаолиятида туркман халқининг кенгроқ иштирокини таъминлашга муносиб хизмат қилади.
Саммит якунлари келгусида Ташкилотимиз доирасидаги серқирра ҳамкорлик уфқларини очишга, минтақада ва халқаро миқёсда тинчликни, ўзаро ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга, Туркий цивилизациянинг янги Уйғониш даврини бошлашга замин яратгани эътиборлидир.
Муҳтарам Гурбангули Мяликгулиевич!
Мактубингиз замирида Сизнинг ўзбек халқи ва маданиятига бўлган чуқур ҳурматингиз, тарихий томирлари, қалби муштарак халқларимиз ўртасидаги азалий ришталарни қадрлаш ва ҳамкорликни ривожлантиришдек эзгу мақсадлар мужассам эканидан беҳад хурсандман.
Ўзбек халқига қон-қардош бўлган туркман эли билан доимий дўстлик алоқалари сўнгги йилларда кенг қулоч ёзгани, яқин қўшничилик муносабатлари стратегик шерикликнинг юқори даражасига кўтарилганини яна бир бор таъкидлашни истардим.
Сизнинг таъбирингиз билан айтганда, “туғишган икки халқ”нинг ўзаро ҳамфикрлиги, очиқ руҳдаги ва самимий мулоқоти элларимизга, биринчи галда ёш авлодларимизга ибрат ва намуна бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Ушбу эзгу ниятлар ифодаси сифатида мен яқинда ҳурматли Президент Сердар Бердимуҳамедов билан кўркам Ашхобод шаҳридаги “Тошкент” боғида дарахт экканимиз ва бу ерда ўз тўйини нишонлаётган ёш оиланинг қувончига шерик бўлиб, уларга оқ фотиҳа берганимизда чуқур рамзий маъно кўраман.
Туркманистон билан ўзаро манфаатли ҳамкорлигимиз мисли кўрилмаган даражага кўтарилганини мамнуният билан қайд этиш ўринлидир. Шу кунларда Дашогуз шаҳрида ўзбек ва туркман халқлари дўстлиги фестивали муваффақиятли ўтказилгани ҳам бу фикримнинг ёрқин исботидир.
Фурсатдан фойдаланиб, муҳтарам Гурбангули Мяликгулиевич, Сизга мустаҳкам соғлиқ, оилавий бахт-саодат ва шарафли фаолиятингизда улкан муваффақиятлар, дўст туркман халқига эса тинчлик-омонлик ва доимий равнақ тилаб қоламан.

Президент Узбекистана и Председатель Халк Маслахаты Туркменистана подтвердили приверженность дальнейшему укреплению отношений многовековой дружбы и добрососедства между нашими народами
Состоялся обмен посланиями между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым. В них высоко оцениваются современный высокий уровень двустороннего сотрудничества и итоги состоявшегося в Самарканде саммита Организации тюркских государств.
Его Превосходительству
Шавкату Мирзиёеву,
Президенту Республики Узбекистан
Глубокоуважаемый Шавкат Миромонович!
Прежде всего, хотелось бы выразить огромную признательность за радушие, теплый прием и проявленное Вами особое уважение к делегации Туркменистана в ходе прошедшего в Самарканде саммита Организации тюркских государств.
Состоявшаяся в его ходе встреча с Вами, наполненная глубоким содержанием, искренностью и доверием, еще раз подтвердила незыблемость вековых уз братства и добрососедства между туркменским и узбекским народами. Вместе мы не только сохранили эти ценности, но и перенесли их в сегодняшний день, сделав фундаментом межгосударственных отношений.
Глубоко символично, что именно в Самарканде - одной из колыбелей тюркской и всей мировой цивилизации – была подтверждена общность братских народов, придан созидательный импульс дальнейшему упрочению дружбы и сотрудничества по всем направлениям, закреплены политические и мировоззренческие основы единства, сплоченности и солидарности тюркских государств в нынешних, весьма непростых условиях глобального развития.
Хочу особо отметить созданную Вами на Саммите атмосферу гостеприимства, взаимного уважения и открытости. Это во многом определило его успешность, достижение заявленных целей.
Важнейшим результатом самаркандской встречи стало подтверждение государствами-участниками своей твердой и неизменной приверженности идеалам тюркского мира, его самобытности, уникальности исторического пути, преемственности традиций и обычаев, верности своим истокам, нашим общим корням.
Эти понятия в полной мере характеризуют наши двусторонние межгосударственные отношения. Ваше уважение к Туркменистану, его народу, готовность крепить дружбу и сотрудничество снискало Вам огромный авторитет в нашей стране.
Туркмены и узбеки - не просто соседи. Мы - братья, связанные между собой языком, культурой, религией, осознанием общности исторической судьбы в прошлом, настоящем и будущем. Говоря об этом, я бы вновь хотел привести три древних заповеди:
- кто приходит к тебе - несет богатство и благополучие;
- гость - превыше отца;
- и в Судный день - с соседом.
В них - подлинная суть наших помыслов, убеждений и чувств к узбекским братьям, представлений о том, как вместе строить жизнь, развиваться и взаимодействовать друг с другом.
Эти мысли не покидали меня при встрече с Вами в ходе Вашего недавнего официального визита в Туркменистан, во время беседы в Самарканде на полях Саммита, на церемонии, когда я получал из Ваших рук Высший орден тюркского мира. Знаю, что этой высокой награды я был удостоен при Вашей братской поддержке. Примите за это глубокую благодарность.
Уважаемый Шавкат Миромонович,
Я признателен Вам за все, что Вы делаете для укрепления и развития туркмено-узбекских отношений. За период Вашего руководства Узбекистаном произошёл качественный прорыв в нашем сотрудничестве в политике, экономике, культуре.
Осуществлен ряд крупных совместных инфраструктурных проектов, реально заработали механизмы взаимодействия во внешнеполитической сфере, в деле сохранения и упрочения региональной и глобальной стабильности и безопасности. Видим и высоко ценим поддержку Узбекистаном нейтралитета и международных инициатив Туркменистана. С полным основанием связываю это с Вашим именем, проявляемой Вами особой заботой и участием в развитии двусторонних связей, верностью дружбе и сотрудничеству между двумя народами и государствами.
Позвольте еще раз поздравить Вас с успешным проведением саммита Организации тюркских государств и заверить в том, что Туркменистан всегда будет стоять рядом с Узбекистаном, твердо следовать заложенным в основу наших отношений созидательным целям.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, семейного счастья, благополучия и дальнейших больших успехов во главе Узбекистана, в Вашей многогранной государственной и политической деятельности.
С глубоким уважением и большим почтением,
Гурбангулы Бердымухамедов,
Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана
* * *
Гурбангулы Бердымухамедову,
Председателю Халк Маслахаты
Милли Генгеша Туркменистана
Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич!
Дорогой брат!
Прежде всего, от всего сердца благодарю Вас за искреннее послание по итогам Вашего недавнего визита в нашу страну, а также тёплые слова и добрые пожелания в адрес Узбекистана и меня лично.
Личное участие Вашего Превосходительства в Саммите Организации тюркских государств, состоявшемся в Самарканде 11 ноября этого года, внесло неоценимый вклад в повышение исторической значимости и результативности форума, наглядно продемонстрировало высокий уровень дружественных отношений между братскими узбекским и туркменским народами в тюркской семье.
Как Вы отметили в своём послании, древний и неповторимый город Самарканд на протяжении тысячелетий соединял Восток и Запад, сближал тюркскую и мировые цивилизации, объединял разные культуры и вносил большой вклад в общемировой прогресс своей богатой сокровищницей культуры и нравственности.
Награждение Вашего Превосходительства, вносящего неоценимый практический вклад в единство, сплочённость и вечную дружбу наших братских народов, веками живших бок о бок в мире и согласии, а также в дело интеграции и тесного взаимного сотрудничества тюркских государств, повышения репутации и авторитета нашей Организации на международной арене, «Высшим орденом Тюркского мира» воспринято народами всех государств-членов и наблюдателей с большой радостью и удовлетворением.
Торжественное вручение этой высшей награды Вашему Превосходительству является символом безграничного уважения к Вам как к мудрому, дальновидному, по-настоящему самоотверженному, опытному и патриотичному государственному и общественному деятелю, а также как к выдающейся личности, который своим ценным научным и творческим трудом создаёт богатое духовно-просветительское наследие для будущих поколений.
Несомненно, это сблизит Туркменистан с тюркским миром и нашей Организацией, послужит ещё более широкому участию туркменского народа в её деятельности.
Примечательно, что итоги Саммита создали основу для открытия новых горизонтов многогранного сотрудничества в рамках нашей Организации, укрепления мира и взаимного согласия в регионе и на международной арене, а также дали старт этапу нового Возрождения Тюркской цивилизации.
Весьма рад, что Ваше послание, пронизанное глубоким уважением к узбекскому народу и культуре, проповедует благородные цели – оберегать и приумножать вечные узы дружбы и сотрудничества между нашими народами, которые объединены общими историческими корнями и духовными ценностями.
Хотел бы ещё раз подчеркнуть, что за последние годы всё более расширяются масштабы дружественных связей с туркменским народом, являющимся подлинно братским и родственным народом для узбекской нации, а наши тесные добрососедские отношения поднялись на высокий уровень стратегического партнёрства.
Говоря Вашими словами, взаимное единомыслие, открытый и искренний диалог двух братских народов, несомненно, послужат уроком и примером для наших граждан, прежде всего для подрастающего поколения.
В подтверждение этих добрых намерений я увидел глубокий символический смысл в том, когда мы вместе с Президентом Сердаром Бердымухамедовым посадили дерево в парке «Ташкент» в прекрасном городе Ашхабад и разделили радость молодожёнов, справлявших свадьбу, пожелали им счастья и дали своё благословение.
Хотел бы с искренним удовлетворением отметить, что наше взаимовыгодное сотрудничество с Туркменистаном достигло беспрецедентного уровня. Ещё одним ярким подтверждением этому является Фестиваль дружбы туркменского и узбекского народов, прошедший в городе Дашогуз.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам, уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич, крепкого здоровья, семейного счастья и больших успехов в Вашей ответственной деятельности, а дружественному туркменскому народу – мира и постоянного прогресса.