Ўзбекистон ТИВ раҳбарининг биринчи ўринбосари Марокашда БМТ Бош котибининг ўринбосари, Тамаддунлар иттифоқи олий вакили билан учрашди
ТОШКЕНТ, 23 ноябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фурқат Сидиқов бугун Фес шаҳрида (Марокаш) бўлиб ўтаётган БМТ Тамаддунлар иттифоқининг тўққизинчи Глобал форуми доирасида БМТ Тамаддунлар иттифоқи олий вакили, Ташкилот Бош котиби ўринбосари Мигел Анхел Моратинос билан учрашди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
ТИВ маълумотига кўра, Мигел Моратинос БМТ Тамаддунлар иттифоқи глобал форумида иштирок этгани учун Ўзбекистон томонига миннатдорлик билдирди.
Учрашувда икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилингани баробарида бўлажак тадбирларни амалга ошириш юзасидан қўшма ҳаракатларни мувофиқлаштиришга келишиб олинди.
Тузилма раҳбарига Ўзбекистонда бағрикенглик ва инсонпарварликни мустаҳкамлаш, миллатлараро ва конфессиялараро тотувликни таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар бўйича ҳам маълумот берилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Тамаддунлар иттифоқи фаолияти, унинг мақсад ва вазифаларини қўллаб-қувватлаган ҳолда ушбу ташкилот билан ҳамкорлик қилишга катта эътибор қаратади.

Первый заместитель главы МИД встретился в Марокко с заместителем генсека ООН, верховным представителем Альянса цивилизаций
ТАШКЕНТ, 23 ноября. /ИА «Дунё»/. Сегодня на полях девятого Глобального форума Альянса цивилизаций ООН в городе Фесе (Марокко) состоялась встреча первого заместителя министра иностранных дел Фурката Сидикова с верховным представителем Альянса, заместителем генерального секретаря ООН Мигелем Анхелом Моратиносом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным МИД, Мигель Анхел Моратинос поблагодарил узбекскую сторону за участие в работе Глобального форума Альянса цивилизаций ООН в городе Фесе.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества и договорились о координации совместных действий по реализации намеченных мероприятий.
До главы Альянса также доведена информация о проводимых в Узбекистане реформах в сфере развития толерантности и гуманизма, укрепления межнационального и межконфессионального взаимопонимания.
Отмечено, что Узбекистан придает важное значение деятельности Альянса цивилизаций, и сотрудничеству с этой организацией, поддерживая ее цели и задачи.