Lodz shahrida Oʻzbekiston va Ispaniya tashqi ishlar vazirlari muzokaralari boʻlib oʻtdi
2022-yil 1-dekabr kuni Polshaning Lodz shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov va Ispaniya Qirolligi Tashqi ishlar, Yevropa Ittifoqi va hamkorlik vaziri Xose Manuel Albares Bueno oʻrtasida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Muloqotda Oʻzbekiston va Ispaniya tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari Oʻzbekiston-Ispaniya koʻp qirrali hamkorligining bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Qayd etilganidek, Oʻzbekiston Ispaniyani Yevropadagi ishonchli va istiqbolli hamkor deb biladi va rasmiy Madridning yaqin kelajakda Toshkentda elchixona ochish rejalarini olqishlaydi.
Tomonlar joriy yilning mart oyida boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Ispaniya siyosiy maslahatlashuvlarining yettinchi raundining samarali natijalarini qayd etib, ushbu shakldagi muloqotni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Tashqi iqtisodiy aloqalar koʻrsatkichlarini oshirish, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni faollashtirish, qoʻshma istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, mamlakatimiz bozori imkoniyatlarini oʻrganish maqsadida Ispaniyaning yetakchi kompaniyalarining Oʻzbekistonga tashrifini tashkil etish yuzasidan aniq takliflar koʻrib chiqildi.
Vazirlar turizm, madaniy-gumanitar va taʼlim sohalarida hamkorlikni mustahkamlash boʻyicha ham fikr almashdilar.

Главы МИД Узбекистана и Испании провели переговоры в г.Лодзи
1 декабря 2022 года в польском городе Лодзь состоялись переговоры Министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимира Норова и Министра иностранных дел, Европейского союза и сотрудничества Королевства Испания Хосе Мануэля Альбареса Буэно.
Руководители внешнеполитических ведомств Узбекистана и Испании обсудили текущее состояние и перспективы развития узбекско-испанского многопланового сотрудничества.
Как отмечалось, Узбекистан считает Испанию надежным и перспективным партнером в Европе и приветствует планы Мадрида по открытию посольства в Ташкенте в ближайшем будущем.
Стороны констатировали плодотворные итоги состоявшегося в марте текущего года седьмого раунда узбекско-испанских политических консультаций и выразили готовность продолжить диалог в данном формате.
Рассмотрены конкретные предложения по повышению показателей внешнеэкономических связей, активизации прямых контактов между деловыми кругами двух стран, реализации совместных перспективных проектов, организации визита ведущих испанских компаний в Узбекистан для изучения возможности рынка нашей страны.
Министры обменялись мнениями по укреплению сотрудничества в туристической, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.