Slovakiya Elchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2022-yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov Slovakiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Yan Borini mamlakatimizdagi diplomatik missiyasi yakunlayotgani munosabati bilan qabul qildi.
Vazir Slovakiyaning Toshkentdagi diplomatik missiyasiga besh yildan buyon rahbarlik qilib kelayotgan Elchining ikki tomonlama munosabatlarni izchil rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasini yuqori baholadi.
O‘zbekiston va Slovakiya o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish ustuvor ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi. Tovar ayirboshlashning hozirgi darajasi ikki davlatning mavjud iqtisodiy imkoniyatlari, inson va ishlab chiqarish resurslariga mos kelmaydi. Shu nuqtayi nazardan, ushbu yo'nalishda muloqotni institutsionallashtirish bo'yicha takliflar ko'rib chiqildi.
O‘zbekiston Oliy Majlisi palatalari va Slovakiya Milliy kengashi o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar “O‘zbekiston – Slovakiya – Yevropa Ittifoqi” va “Vishegrad guruhi + Markaziy Osiyo” formatlarida hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanliklarini qayd etdi. O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni tezroq imzolash zarurligi ta’kidlandi.
Y.Bori, o‘z navbatida, Slovakiyaning O‘zbekistondagi diplomatik missiyasi rahbari sifatidagi faoliyatida har tomonlama yordam bergani uchun minnatdorlik bildirdi.

О встрече с Послом Словакии
9 декабря 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Словацкой Республики Яна Бори в связи с завершением его дипломатической миссии в нашей стране.
Министр высоко оценил личный вклад Посла, пять лет возглавляющего дипломатическое представительство Словакии в г.Ташкенте, в поступательное развитие двусторонних отношений.
Обсуждены актуальные вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Словакией в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркивалось, что приоритетное значение имеет активизации экономической дипломатии. Нынешний уровень товарооборота не соответствует имеющимся экономическим возможностям, человеческим и производственным ресурсам двух стран. В данном контексте рассмотрены предложения по институционализации диалога в этом направлении.
Состоялся обмен мнениями по укреплению связей между палатами Олий Мажлиса Узбекистана и Национальным Советом Словакии.
Стороны выступали за расширение взаимодействия в форматах «Узбекистан-Словакия-ЕС» и «Вышеградская группа + Центральная Азия». Выражена необходимость скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
Я.Бори, со своей стороны, поблагодарил за всемерное содействие в его работе в качестве главы дипмиссии Словакии в Узбекистане.