O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasida iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2022-yil 14-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi va Serbiya Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida videokonferensiya shaklida iqtisodiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston tomonidan tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Furqat Sidikov ishtirok etdi. Serbiya tomoniga tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Yagoda Lazarevich boshchilik qildi.
Maslahatlashuvlarda savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy, shuningdek, innovatsion va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohalarida ikki tomonlama hamkorlikning holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Ikki mamlakat tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish va kengaytirish, uning barcha imkoniyatlaridan foydalangan holda qo‘shma investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish orqali iqtisodiy diplomatiyani chuqurlashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Maslahatlashuvlar chog‘ida O‘zbekiston-Serbiya hamkorligining shartnomaviy-huquqiy bazasini, jumladan, savdo-iqtisodiy sohada tegishli va amaliy ahamiyatga ega hujjatlar orqali kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Ishbilarmonlik aloqalarini faollashtirish maqsadida tomonlar 2023-yilda Belgradda “Made inUzbekistan” nomiostida O‘zbekiston mahsulotlari ko‘rgazmasini o‘tkazish, Serbiya savdo missiyasining yirik to‘qimachilik va oziq-ovqat ko‘rgazmalarida ishtirok etish uchun O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish, O‘zbekiston-Serbiya savdo uyini ta’sisetish masalalarini ishlab chiqishga kelishib oldilar.

Проведены экономические консультации между Узбекистаном и Сербией
14 декабря 2022 года в режиме видеоконференцсвязи состоялись экономические консультации между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Сербия.
Узбекская сторона была представлена первым заместителем министра иностранных дел Фуркатом Сидиковым. Сербскую сторону возглавила заместитель министра иностранных дел Ягода Лазаревич.
Участники консультаций обменялись мнениями о состоянии и перспективах двустороннего сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, а также в областях инноваций и информационно-коммуникационных технологий.
Особое внимание уделено углублению экономической дипломатии, путем налаживания и расширения прямых контактов между бизнес-субъектами двух стран и реализации совместных инвестиционных проектов, используя все возможные ее инструменты.
В ходе консультаций также обсуждены вопросы по расширению договорно-правовой базы узбекско-сербского сотрудничества, в том числе в торгово-экономической сфере за счет актуальных и практически значимых документов.
В целях активизации деловых связей, стороны договорились проработать вопросы проведения в 2023 году в г.Белграде выставки узбекской продукции «Made in Uzbekistan», организации визита торговой миссии Сербии в Узбекистан для участия в крупнейших выставках текстиля и продуктов питания, а также создания Узбекско-Сербского торгового дома.