O‘zbekiston-Buyuk Britaniya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2022-yil 15-dekabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasida gibrid shaklda siyosiy maslahatlashuvlarning to‘rtinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fozilov va Buyuk Britaniya tashqi siyosat idorasi rahbari o‘rinbosari Leo Dokerti ochib berdi.
Muzokaralarda O‘zbekiston tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo, Iqtisodiy rivojlanish va kambag'allikni qisqartirish, Adliya, Mudofaa, Ichki ishlar vazirliklari, Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi, Ekologiya davlat qo‘mitasi, O‘zgidromet va Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg‘armasi vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston-Buyuk Britaniya hamkorligi, shuningdek, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi o‘zaro aloqalarning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Siyosiy-diplomatik muloqotni kengaytirish, umumiy kun tartibini amaliy mazmun bilan to‘ldirish yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralarda iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish masalalari muhim o‘rin tutdi. Shu nuqtayi nazardan, ikki mamlakat ishbilarmon vakillari o‘rtasida, jumladan, Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston-Buyuk Britaniya kengashi doirasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni faollashtirish muhimligi qayd etildi.
Turli sohalarda qo‘shma investitsion loyihalarni ishlab chiqish, O‘zbekistondan Buyuk Britaniyaga eksport qilinadigan tovarlar turini kengaytirish va savdo aylanmasi hajmini oshirish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.
Britaniya tomoni mehnat migratsiyasi sohasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdi.
Tomonlar madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish, ilmiy sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish, umumiy, kasb-hunar va oliy ta’lim sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekani tasdiqlandi.
Siyosiy maslahatlashuvlar darajasini tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlari darajasidagi muloqotga ko‘tarishga kelishib olindi.

Об узбекско-британских политконсультациях
15 декабря 2022 года в г.Ташкенте состоялся четвертый раунд политических консультаций между Узбекистаном и Великобританией в гибридном формате.
Мероприятие открыли заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фозилов и заместитель главы внешнеполитического ведомства Великобритании Лео Докерти.
В переговорах с узбекской стороны также приняли участие представители министерств инвестиций и внешней торговли, экономического развития и сокращения бедности, юстиции, обороны, внутренних дел, Государственной инспекции по надзору за качеством образования, Госкомэкологии, Узгидромет, Фонда развития культуры и искусства.
Обсуждены актуальные вопросы узбекско-британского сотрудничества, а также взаимодействия в рамках многосторонних структур.
Состоялся обмен мнениями по расширению политико-дипломатического диалога и наполнению общей повестки дня практическим содержанием.
На переговорах важное место заняли вопросы наращивания экономической дипломатии. В данном контексте отмечена важность активизации прямых контактов между деловыми кругами двух стран, в том числе в рамках Узбекско-Британского торгово-промышленного совета
Достигнута предварительная договоренность о проработке совместных инвестиционных проектов в различных сферах, расширении номенклатуры экспортируемых товаров из Узбекистана в Великобританию и увеличении объемов торговли.
Британская сторона выразила интерес к установлению взаимовыгодного сотрудничества в области трудовой миграции.
Подтверждена готовность сторон к расширению культурно-гуманитарных связей, углублению сотрудничества в научной сфере, реализации совместных проектов в области народного, высшего и профессионального образования.
Стороны договорились поднять уровень политических консультаций до диалога на уровне заместителей министров иностранных дел.