Иқтисодиёт ва бошқарувдаги ислоҳотларнинг бориши юзасидан фикр алмашилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 16 декабрь куни ўзининг иқтисодий тараққиёт, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Сума Чакрабартини қабул қилди.
Унда мамлакатимиздаги иқтисодиёт ва бошқарувни ислоҳ қилиш доирасида эришилган натижалар ва бу борадаги келгуси режалар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари барча муҳим йўналишлардаги янгиланишларга тўхталар экан, иқтисодиётнинг устувор тармоқларини модернизация қилиш ва рақобатбардошлигини таъминлаш, давлат бошқарувида трансформация жараёнларини шунингдек, рақамлаштириш ва инвестицион жозибадорлик борасидаги ишларни давом эттириш муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Сума Чакрабарти дунё иқтисодиётидаги мураккаб вазиятда Ўзбекистон томонидан кўрилаётган самарали чора-тадбирлар иқтисодий ислоҳотларнинг динамикасини таъминлаётганини таъкидлаб, бу соҳадаги биргаликдаги саъй-ҳаракатларни янги босқичда давом эттиришни қўллаб-қувватлади.

Состоялся обмен мнениями о ходе экономических и управленческих реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 декабря принял своего советника по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Суму Чакрабарти.
Рассмотрены достигнутые результаты и дальнейшие планы в рамках экономических и управленческих реформ в нашей стране.
Глава нашего государства, затрагивая преобразования, реализуемые по всем важным направлениям, отметил важность продолжения работы по модернизации и обеспечению конкурентоспособности приоритетных отраслей экономики, в сферах трансформации государственного управления, цифровизации и инвестиционной привлекательности.
Сума Чакрабарти, отметив, что принимаемые Узбекистаном эффективные меры в условиях сложной ситуации в мировой экономике, обеспечивают динамику экономических реформ в стране, поддержал усилия по продолжению совместных усилий в этом направлении на новом этапе.