Tashqi ishlar vazirligida Amerikaning Yaqin Sharq va Janubiy Osiyodagi strategik tadqiqotlar markazi professori bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2022-yil 15-dekabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Furqat Sidiqov Yaqin Sharq va Janubiy Osiyo strategik tadqiqotlar markazi (Near East South Asia Center, NESA) professori Rojer Kangasni qabul qildi.
Suhbat chogʻida taʼlim sohasidagi tahlil markazlari oʻrtasidagi Oʻzbekiston-AQSH hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibining asosiy yoʻnalishlari boʻyicha dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Tomonlar NESA bilan ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va yanada rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi va NESA markazi oʻrtasida yaqin hamkorlikni davom ettirish boʻyicha kelishuvga erishildi.

В МИД проведена встреча с профессором американского Центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии
15 декабря 2022 года Первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков принял профессора Центра стратегических исследований Ближнего Востока и Южной Азии (Near East South Asia Center, NESA) Роджера Кангаса.
В ходе встречи обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-американского сотрудничества между аналитическими центрами в сфере образования, а также актуальные вопросы по ключевым направлениям региональной и международной повестки дня.
Между сторонами состоялся обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам дальнейшего развития двустороннего взаимодействия с NESA.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении тесных контактов между Министерством иностранных дел Узбекистаном и Центром NESA.