ОЗИҚ-ОВҚАТ ТЕХНОЛОГИЯСИ ВА МУҲАНДИСЛИГИ ХАЛҚАРО ИНСТИТУТИ ТАШКИЛ ЭТИЛАДИ
Президентнинг 26.01.2023 йилдаги “Озиқ-овқат технологияси ва муҳандислиги халқаро институтини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-22-сон қарори қабул қилинди.
Янги ОТМ Қишлоқ хўжалиги вазирлиги таъсисчилигида ҳамда Уммон Султонлигининг “Atyab International Services” компанияси иштирокида ташкил этилади.
Институтнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари қуйидагилар:
- халқаро тан олинган сифат стандартларини (Global G.A.P, Organic, HACCP ва бошқалар) жорий эта оладиган юқори малакали кадрларни тайёрлаш;
- соҳада ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш технологиялари, бозор тенденциялари, хавфсизлик ва сифат стандартлари, тармоқни бошқариш усуллари ва маҳсулот бўйича маълумотлар каби йўналишларда таълимни ривожлантириш;
- озиқ-овқат маҳсулотларини қайта ишлаш соҳасида кичик ва ўрта бизнес учун технологлар ва раҳбарларни тайёрлаш;
- мева-сабзавот, сут, гўшт, нон ва қандолат маҳсулотларини, мойли уруғлар, асал ва зираворларни қайта ишлаш ҳамда дон маҳсулотлари бўйича замонавий хизматларни кўрсатиш;
- озиқ-овқат технологияси соҳасида амалий ва инновацион тадқиқотлар ҳамда замонавий талаблар асосида илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш.
Уммон Султонлигининг “Atyab International Services” компанияси иштирокида Институт ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Агробизнес субъектлари салоҳиятини ошириш маркази - Capacity Building Center ташкил этилади.
Институтни ташкил этиш учун назарда тутилган харажатларни молиялаштириш Жаҳон банкининг "Фарғона водийсида қишлоқ тадбиркорлигини ривожлантириш" лойиҳаси доирасидаги 19,5 млн АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти ҳузуридаги Қўқон қишлоқ хўжалиги ва технологиялар техникуми негизида Институт ҳузуридаги Қўқон озиқ-овқат саноати ва хизмат кўрсатиш техникуми ташкил этилади.
Институтда ўқитиш давлат таълим стандартларини ҳисобга олган ҳолда инглиз, рус ва ўзбек тилларида ҳамда кундузги, сиртқи ҳамда масофавий таълим шаклларида амалга оширилади.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 28.01.2023 йилдан кучга кирди.

СОЗДАЕТСЯ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ИНСТИТУТ ПИЩЕВЫХ ТЕХНОЛОГИЙ И ИНЖЕНЕРИИ
Принято Постановление Президента от 26.01.2023 г. № ПП-22 «О мерах по созданию Международного института пищевых технологий и инженерии».
Новый вуз создается при учредительстве Министерства сельского хозяйства с участием компании «Atyab International Services» Султаната Оман.
Основные задачи и направления деятельности Института:
- подготовка высококвалифицированных кадров, способных внедрить международно признанные стандарты качества (Global G.A.P, Organic, НАССР и другие);
- развитие образования в направлениях: технологии производства и переработки, рыночные тенденции, безопасность и стандарты качества, методы управления отраслью и сведения о продукции;
- подготовка технологов и руководителей для малого и среднего бизнеса в сфере переработки пищевой продукции;
- оказание современных услуг по переработке плодоовощной, молочной, мясной, хлебной и кондитерской продукции, масличных семян, меда и пряностей, а также зерновой продукции;
- подготовка научных и научно-педагогических кадров на основе прикладных и инновационных исследований, а также современных требований в сфере пищевых технологий.
При Институте будет создан Центр по повышению потенциала субъектов агробизнеса – Capacity Building Center без статуса юрлица с участием компании «Atyab International Services» Султаната Оман.
Финансирование расходов, предусмотренных для создания Института, осуществляется за счет средств в размере $19,5 млн в рамках проекта Всемирного банка «Развитие сельского предпринимательства в Ферганской долине».
При Институте образуется Кокандский техникум пищевой промышленности и сервиса на базе Кокандского техникума сельского хозяйства и технологий при Андижанском институте сельского хозяйства и агротехнологий.
В Институте преподавание осуществляется на английском, русском и узбекском языках по дневной, заочной и дистанционной формам обучения с учетом образовательных госстандартов.