Ўмонда Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз уч йиллигига бағишланган байрам тадбири бўлиб ўтди
МАСКАТ, 11 сентябрь. /"Дунё" АА/. Мамлакатимизнинг Ўмондаги элчихонаси томонидан Ўзбекистон мустақиллигининг 33 йиллигига бағишланган қабул маросими ўтказилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Унда Ўмон Ташқи ишлар вазирлиги масъул ходимлари, Туркия, Озарбайжон ва Қозоғистон элчилари, ОАВ ҳамда ишбилармон доиралар вакиллари иштирок этди.
Тадбир қатнашчиларига Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар, қўлга киритилган ютуқлар, ривожланиб бораётган Ўзбекистон-Ўмон алоқалари, жумладан жорий йил июнь ойида Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг Маскатга илк расмий ташрифи ва эришилган натижалар ҳамда 27 октябрь куни ўтказиладиган Парламент сайловлари ҳақида сўзлаб берилди.
Ўмон Ташқи ишлар вазирлигининг Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорлик департаменти раҳбари Шайх Аҳмад ал-Маскарий ўз нутқида икки давлат алоқалари янги босқичга кўтарилганини таъкидлади. У, шунингдек, Ўмон Ўзбекистон билан барча соҳаларда фаол ҳамкорликни ривожлантириш тарафдори эканлигини билдирди.
Жорий йилнинг 24 августида Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган "Буюк аждодлар мероси – Учинчи Ренессанс асоси" мавзусидаги VIII халқаро конгрессда иштирок этган Султон Қобус университети профессори Сейф ал-Ҳади ўз навбатида, тадбир юқори даражада ташкил этилганини эътироф этиш баробарида, Ўзбекистон заминида яшаб ўтган ва Ислом цивилизациясига ўзининг улкан ҳиссани қўшган аждодларимизнинг илмий мероси беқиёс эканини алоҳида урғулади.
Ўмоннинг "ал-Ватан" марказий газетаси мухбири Сауд аль-Ҳарсий халқ фаровонлиги йўлида Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар, муносиб ҳаётни таъминлаш, замонавий шаҳарларни барпо этиш билан бир вақтда бой тарихий меросни асраб-авайлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирларни қайд этди.
Қабул маросими иштирокчилари эътиборига Ўзбекистон туризм салоҳияти ҳақида ҳикоя қилувчи видеороликлар намойиш этилди. Шунингдек, улар учун байрамона дастурхон ёзилиб, ўзбек миллий таомлари улашилди.

В Омане состоялся прием в честь 33-й годовщины независимости Узбекистана
МАСКАТ, 11 сентября. /ИА "Дунё/. В Посольстве нашей страны был состоялся прием, посвященный 33-й годовщине государственной независимости Узбекистана, передает корреспондент ИА "Дунё".
Мероприятие состоялось с участием должностных лиц Министерства иностранных дел Омана, послов Турции, Азербайджана и Казахстана в Маскате, местных СМИ и ряда крупных бизнесменов.
Участники мероприятия были проинформированы о широкомасштабных реформах, реализуемых в Узбекистане за последние годы, достижениях, развивающихся узбекско-оманских отношениях. В частности, был упомянут первый официальный визит министра иностранных дел Узбекистана в Маскат и информация о достигнутых результатах и запланированных на год парламентских выборах.
В свою очередь, глава Департамента сотрудничества со странами Центральной Азии МИД Омана шейх Ахмед Аль-Маскари подчеркнул, что отношения между двумя странами действительно вышли на новый позитивный уровень, и признал, что визит министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёра Саидова в Маскат дал важный импульс развитию двусторонних отношений, а оманская сторона с Узбекистаном выразила поддержку активному сотрудничеству во всех сферах.
Профессор Университета Султана Кабуса Сейф аль-Хади, принявший участие в мероприятии VIII Международного конгресса «Наследие великих предков – основа III Возрождения», проходившем в Самарканде в августе 2016 года, прежде всего отметил, что мероприятие было организовано на высоком уровне. Он подчеркнул, что наши предки, внесшие большой вклад в исламскую цивилизацию, занимают ни с чем не сравнимое место в мире науки.
Корреспондент центральной газеты «Аль-Ватан» Сауд аль-Харси, посетивший нашу страну в качестве туриста, рассказал о масштабных реформах, реализуемых в Узбекистане во имя благосостояния народа, обеспечения достойной жизни, строительства современного города и в то же время сохранения богатого исторического наследия.
Гостям, принявшим участие в приеме, были показаны видеоролики о туристическом потенциале Узбекистана и угощены национальными блюдами.