Oʻzbekiston Prezidenti Vengriya delegatsiyasini qabul qildi
2020-yil 18-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hukumatlararo qoʻshma komissiyaning navbatdagi yigʻilishini oʻtkazish uchun amaliy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Vengriya tashqi ishlar va savdo vaziri Peter Siyyarto boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston va Vengriya oʻrtasidagi anʼanaviy doʻstlik va koʻp qirrali sheriklik munosabatlari oxirgi yillarda izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Turli darajada samarali muloqotlar yoʻlga qoʻyildi. Mamlakatlarimiz oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi oʻtgan yil yakunlariga koʻra 45 foizga ortdi. Qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika va boshqa tarmoqlarda qoʻshma loyihalar amalga oshirilmoqda. Taʼlim, madaniyat va turizm sohasidagi almashinuvlar kengaymoqda.
Peter Siyyarto samimiy qabul uchun Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik bildirib, Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlik va mintaqaviy, jumladan, Yevropa Ittifoqi bilan muloqot formatidagi sheriklikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Vengriyaning yetakchi kompaniyalari ilgʻor tajribasi va zamonaviy texnologiyalarini joriy etgan holda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish hamda ularni moliyalashtirishga alohida eʼtibor qaratildi.

Президент Узбекистана принял делегацию Венгрии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 февраля 2020 года встретился с делегацией Венгрии во главе с министром внешнеэкономических связей и иностранных дел Петером Сийярто, пребывающей в нашей стране с рабочим визитом для проведения очередного заседания совместной межправительственной комиссии.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие в последние годы узбекско-венгерских отношений традиционной дружбы и многопланового партнерства.
Налажены продуктивные контакты между нашими странами на различных уровнях. Товарооборот по итогам прошлого года вырос на 45 процентов. Реализуются совместные проекты в сфере сельского хозяйства, пищевой промышленности, фармацевтики и в других отраслях экономики. Расширяются обмены в области образования, культуры и туризма.
Петер Сийярто, искренне поблагодарив Президента Узбекистана за теплый прием, передал наилучшие пожелания Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двустороннего сотрудничества и регионального взаимодействия, в том числе в формате диалога с Европейским Союзом.
Особое внимание уделено продвижению совместных инвестиционных проектов с внедрением передового опыта и современных технологий ведущих венгерских компаний, а также их финансированию.
В ходе встречи обсуждены перспективы развития межрегиональных связей, реализации программ в банковском секторе, в сфере транспорта, подготовки высококвалифицированных специалистов.