"Asdaa Oman" газетаси: 2025 йилда Бухоро вилоятида 2 миллиард долларлик хорижий инвестиция ҳисобига 106 та лойиҳани амалга ошириш мўлжалланган
МАСКАТ, 11 декабрь. /"Дунё" АА/. Ўмоннинг "Asdaa Oman" газетасида "320 миллион АҚШ доллар сармоя киритилган ҳолда Бухорода тўртта тўқимачилик фабрикаси барпо этилади…" сарлавҳали мақола чоп этилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Мақолада Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 29 ноябрь куни Бухоро вилоятида қўшимча имкониятларни юзага чиқариш, инвестиция ва иш ўринларини кўпайтириш чора-тадбирлари бўйича ўтказилган йиғилиш тафсилотлари қаламга олинган.
Ўмон босма нашри танқидий руҳда ўтган йиғилишда вилоятнинг иқтисодий кўрсаткичлари мавжуд салоҳиятга мос эмаслиги айтилганини, инвестицияларни ўзлаштириш, камбағаллик ва ишсизликни камайтириш борасидаги ишлар қониқарсизлиги кўрсатиб ўтилганини маълум қилинган.
"Йиғилишда вилоятнинг ҳар бир ҳудудини саноатнинг муайян тармоғига, масалан, Пешку ва Шофиркон туманларини қурилиш материаллари ҳамда тўқимачиликка, Когон шаҳри, Олот ва Жондор озиқ-овқат, Ғиждувон ва Ромитанни кимё саноатига ихтисослаштириш керакли қайд этилди. Бу тадбиркорларнинг 150 миллион долларлик лойиҳаларига йўл очади. Бунинг самарасида 411 та кичик корхона, 12 мингта иш ўрни пайдо бўлади", – дейилган манбада.
Вобкент, Қоракўл, Жондор ва Олотда 320 миллион долларлик 4 та тўқимачилик корхонаси қуриш лойиҳалари бор. Натижада тайёр трикотаж ва тўқимачилик маҳсулотлари ҳажми 2 баробар ошади, 5 мингта иш ўрни яратилади.
Мақола "Мажлисда Бухоро вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича режаларини тақдимот қилди. Умуман, келгуси йилда 2 миллиард долларлик хорижий инвестиция ҳисобига 106 та лойиҳани амалга ошириш мўлжаллангани айтилди. Уларда 105 мингта доимий иш ўрни яратилади, 350 миллион доллар экспорт бўлади", деган фикрлар билан якунланган.

Газета «Asdaa Oman»: В Бухаре будут построены четыре текстильные фабрики с объемом инвестиций 320 миллионов долларов
МАСКАТ, 11 декабря. /ИА «Дунё»/. В газете «Asdaa Oman» опубликована статья, посвященная экономическому развитию и преобразованию Бухарской области, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ней сообщается, что на совещании, проведенном Президентом Узбекистана, по плану экономического развития и преобразования Бухарской области, было объявлено, что на строительство четырех новых фабрик по производству тканей будет выделено 320 миллионов долларов США.
Отмечается, что в результате реализации новых проектов планируется создать 411 компаний и 12 тысяч новых рабочих мест. При этом четыре текстильные фабрики, которые планируется построить в Вабкентском, Каракульском, Жандорском и Алатском районах, позволят значительно увеличить производственную мощность, удвоив производство и создав 5 тысяч дополнительных рабочих мест.
«Комплексный план развития включает в себя реализацию 70 проектов, которые позволят вывести из бедности 40 тысяч человек и создать доход 150 тысячам человек, подготовку 20 тысяч гектаров дополнительных земель под сельское хозяйство, дальнейшее развитие садоводческого сектора, а также принятие 2,2 миллиона иностранных туристов в 2025 году путем открытия 69 отелей и 2000 ремесленных мастерских, что обеспечит экспортные доходы в размере 600 миллионов долларов США», - информирует газета.
В заключение сообщается, что Президент Шавкат Мирзиёев призвал к принятию решений, обеспечивающих успешную реализацию предложенных инициатив.