Ўзбекистон Президенти "Aksa Enerji " компанияси билан ҳамкорликнинг истиқболли режаларини кўриб чиқди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркиянинг "Aksa Enerji" компанияси раиси Жамил Казанчини қабул қилди.
Ушбу компания билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш масалалари, унинг Ўзбекистон энергетика тармоғини кенгайтириш ва технологик модернизация қилиш лойиҳаларида иштирок этиш режалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Туркия компанияси билан ҳамкорликда Тошкент ва Бухоро вилоятларида умумий қуввати 740 мегаватт бўлган замонавий электр станцияларини қуриш лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилганини мамнуният билан қайд этди. Бугун Қашқадарё вилоятининг Нишон туманида қуввати 400 мегаватт бўлган янги электр станциясини ишга тушириш маросими бўлди.
Икки томонлама "йўл харитаси"га мувофиқ "яшил" энергетика соҳасида, жумладан, газ тақсимлаш тизимларини модернизация қилиш, биогаз станцияларини қуриш, саноат зоналарини энергия билан барқарор таъминлаш ва бошқа истиқболли лойиҳалар муҳокама қилинди.

President of Uzbekistan reviews prospective cooperation plans with “Aksa Enerji” company
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Cemil Kazancı, Chairman of Turkish company “Aksa Enerji”.
Issues related to the development of mutually beneficial cooperation with this company, its plans to participate in the projects of expansion and technological modernization of Uzbekistan's energy sector were considered.
The Head of our state noted with satisfaction the fruitful activity of the Turkish company in our country, jointly with which projects to build modern power plants in Tashkent and Bukhara regions with a total capacity of 740 megawatts have been successfully implemented. Today, a ceremony of launching a new power plant with a capacity of 400 megawatts was held in Nishan district of Kashkadarya region.
Promising projects in the field of “green” energy, including modernization of gas distribution systems, construction of biogas plants, sustainable energy supply to industrial zones and others in accordance with the bilateral “road map” were discussed.