"Asdaa Oman" газетаси: Ўзбекистон ҳукумати Фаластиндан эвакуация қилинган ярадор аёллар ва болаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқда
МАСКАТ, 31 декабрь. /"Дунё" АА/. Ўмоннинг оммабоп "Asdaa Oman" газетаси "Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан 100 нафар фаластинлик болалар, аёллар ва уларнинг ҳамроҳлари Ўзбекистонга эвакуация қилинди" сарлавҳали мақолани чоп этди, деб хабар, қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Мақолада, қуролли конфликт зоналарида юзага келган фожиа натижасида яраланган фаластинлик 100 нафар аёл ва болалар шу йилнинг
26 декабрь куни даволаниш ва соғлиғини тиклаш учун қариндошлари ва дўстлари ҳамроҳлигида Рафаҳ шаҳридан Ўзбекистонга эвакуация қилинганлиги, улар реабилитация марказлари ҳамда касалхоналарга жойлаштирилиб, соғликларини тиклашлари маълум қилинган.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан амалга оширилган ушбу инсонпарварлик миссия ўзбек халқининг бағрикенглигининг яна бир ёрқин намунаси бўлгани, юртимизга кўчирилганлар Ўзбекистонда вақтинчалик бошпана топишлари, эса улар учун меҳр-оқибат тимсолига айлангани мақолада алоҳида қайд этилган.
Газетанинг хабар беришича, Ўзбекистон ҳукумати уларнинг ҳар бирига ғамхўрлик кўрсатиб, қўллаб-қувватламоқда. Оилалар меҳмонхоналарга, болалар эса мактабларга жойлаштирилмоқда. Уларнинг тўлақонли овқатланиши ва яшаш учун барча зарур шароитлар билан таъминланиши учун бор имкониятлардан фойдаланилмоқда.

Газета «Asdaa Oman»: Эвакуация в Узбекистан 100 палестинских женщин и детей является примером великодушия народа
МАСКАТ, 31 декабря. /ИА «Дунё»/. В оманской электронной газете «Asdaa Oman» опубликована статья под заголовком «По инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Узбекистан эвакуированы 100 палестинских женщин и детей с сопровождающими», передает корреспондент ИА «Дунё».
В статье сообщается, что 26 декабря 100 палестинских женщин и детей, получивших ранения в Газе, были эвакуированы из города Рафах в Узбекистан для лечения и восстановления здоровья. Вместе с сопровождающими они были размещены в реабилитационных центрах и больницах для восстановления здоровья.
Газета сообщает, что эта гуманитарная миссия, осуществленная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, является примером великодушия узбекского народа. Люди, перевезенные в нашу страну, нашли временное убежище в Узбекистане, который стал для них символом сострадания и милосердия.
В статье также отмечается, что правительство Узбекистана оказывает заботу и поддержку каждому из эвакуированных, создавая все условия для того, чтобы они почувствовали поддержку. Семьи размещаются в комфортных гостиницах, дети — в школах, а также предпринимаются все меры для обеспечения их полноценным питанием и всеми необходимыми вещами для жизни.