Ўзбекистон Президенти Туркманистон билан кўп қиррали шериклик кун тартибини кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни навбатдаги Ўзбекистон-Туркманистон сиёсий маслаҳатлашувлари доирасида мамлакатимизда бўлиб турган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередовни қабул қилди.
Суҳбат аввалида вазир Рашид Мередов давлатимиз раҳбарига Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов ва Туркман халқининг миллий етакчиси, мамлакат Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг самимий саломи ва эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Товар айирбошлаш ҳажми жадал ўсиб бораётгани, 2024 йилда 1,1 миллиард доллардан ошгани мамнуният билан қайд этилди. "Шовот-Тошовуз" чегараолди савдо зонаси биргаликда барпо этилмоқда. Саноат кооперацияси, энергетика, транспорт ва логистика, қишлоқ хўжалиги ва сувдан фойдаланиш соҳаларида яқин ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик изчил давом эттирилмоқда. Ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувлар кенгайиб бормоқда.
Тошкент шаҳрида Гурбангули Бердимуҳамедовнинг "Hakyda göwheri" ("Тафаккур гавҳари") номли янги китобининг ўзбек тилидаги нашри тақдимоти ўтказилгани учун Туркманистон раҳбарияти номидан Ўзбекистон етакчисига чуқур миннатдорлик изҳор этилди.
Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги кўп қиррали шерикликнинг янги кенг қамровли кун тартибини шакллантириш, бўлажак олий даражадаги ташрифлар, минтақа давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви ва "Марказий Осиё плюс" форматидаги саммитларга тайёргарлик кўришга алоҳида эътибор қаратилди.

President of Uzbekistan underscores the importance of expanding multifaceted partnership agenda with Turkmenistan
On January 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with deputy chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Minister of Foreign Affairs Rashid Meredov, visiting our country within the framework of the program of regular Uzbek-Turkmen political consultations.
At the beginning of the conversation, Minister Rashid Meredov conveyed to the Head of our state sincere greetings and kind wishes from the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov and the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
Topical issues of further development and strengthening of Uzbek-Turkmen relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership were discussed.
The dynamic growth of trade turnover, which exceeded $1.1 billion in 2024, was noted with satisfaction. The "Shavat-Dashoguz" cross-border trade zone is being jointly established. Close and mutually beneficial cooperation continues in industrial cooperation, energy, transportation and logistics, agriculture and water use. Interregional contacts and cultural and humanitarian exchange are expanding.
On behalf of Turkmenistan's leadership, deep gratitude was expressed to the leader of Uzbekistan for holding a presentation in Tashkent of Gurbanguly Berdimuhamedov's new book “Hakyda göwheri” (“The Pearl of Reason”), which was published in Uzbek.
Particular attention was paid to shaping a new broad agenda of the multifaceted partnership between Uzbekistan and Turkmenistan, preparations for the upcoming summit visits, the Consultative Meeting of Heads of State of the region and summits in the “Central Asia Plus” format.