Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳрида БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош директори Одри Азулени қабул қилди.
Ўзбекистон билан БМТнинг ушбу нуфузли институти ўртасидаги кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Одри Азуле давлатимиз раҳбарини тарихий воқеа – ташкилот Бош конференциясининг 43-сессияси сўнгги 40 йилда илк бор ЮНЕСКОнинг Париж шаҳридаги бош қароргоҳи ташқарисида ўтказилаётгани билан самимий табриклади.
Ўзбекистоннинг конференцияни юксак савияда ташкил этиш, шунингдек, уни амалий аҳамиятга эга тадбирлар билан бойитиш борасидаги кенг кўламли ишларига ижобий баҳо берилди.
Хусусан, ЮНЕСКОнинг Мактабгача таълим бўйича минтақавий маркази ишга туширилади, Беруний мукофоти ғолибларини тақдирлаш маросими, Самарқанд шаҳрининг 3000 йиллиги муносабати билан махсус тадбир, шунингдек, музейлар, сунъий интеллект, гендер мавзулари бўйича форумлар ва бошқа кўплаб тадбирлар ўтказилади.
Кейинги йилларда Ўзбекистон ва ЮНЕСКО ўртасидаги ҳамкорликда юксак даражага эришилгани мамнуният билан қайд этилди. Биргаликда болалар таълими бўйича бутунжаҳон конференцияси ўтказилди, Парижда Берунийнинг 1050 йиллиги нишонланди, буюк аллома шарафига халқаро мукофот таъсис этилди.
Ўзбекистоннинг ташаббуси билан ЮНЕСКОнинг учта муҳим резолюцияси қабул қилинди. Ташкилотнинг махсус рўйхатларига Ўзбекистоннинг бир қатор янги объектлари ва маданий қадриятлари киритилди.
ЮНЕСКО билан шерикликни янада кенгайтириш ва чуқурлаштириш, устувор йўналишларда янги қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёрлик билдирилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти фан, таълим ва маданият соҳаларидаги алоқаларни ривожлантиришдаги катта хизматлари ҳамда халқимизнинг бой маданий меросини кенг оммалаштиришга қўшган шахсий ҳиссаси учун Одри Азуле хонимга давлатимизнинг юксак мукофоти – “Дўстлик” орденини топширди.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) Audrey Azoulay in the city of Samarkand.
Issues of further developing multifaceted partnership of Uzbekistan with this authoritative UN institute were reviewed.
At the beginning of the conversation, Audrey Azoulay sincerely congratulated the Head of our state on the historic event – the holding of the 43rd session of the General Conference of the Organization, which, for the first time in the past 40 years, is taking place outside UNESCO’s headquarters in Paris.
A positive assessment was given of the large-scale work carried out by the Uzbek side to organize the conference at the highest level, as well as of the substantive and practical agenda of its events.
In particular, the launch of the UNESCO Regional Center for Early Childhood Education, the ceremony of the Beruniy Prize winners, a special event dedicated to the 3,000th anniversary of Samarkand, and a series of forums on museums, artificial intelligence, gender issues, and many others, will be organized.
It was noted with satisfaction that in recent years Uzbekistan and UNESCO have reached an unprecedented level of cooperation. The World Conference on Early Childhood Care and Education was jointly organized, the 1050th anniversary of Beruniy in Paris was celebrated, and an international prize named after this great scholar was established.
At the initiative of the Uzbek side, three important UNESCO resolutions have been adopted. Several new sites and cultural elements of Uzbekistan have been included in the Organization’s special lists.
Readiness was expressed to further expand and deepen the partnership, implement new joint projects in priority areas.
At the conclusion of the meeting, the President of Uzbekistan, in recognition of her outstanding contributions to the development of cooperation in the fields of science, education and culture, as well as her personal efforts in widely promoting the rich cultural heritage of the Uzbek people, presented Audrey Azoulay with a high state award – the Order of “Dustlik”.