Konsullik masalalari bo'yicha
Ўмон Султонлиги Ташқи ишлар вазирлиги томонидан Султонликнинг Ўзбекистон Республикаси билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва истиқболларини ишлаб чиқишга қаратилган давра йиғилиши ташкил этилди.
Давра йиғилишида Ўмоннинг хорижий давлатлар билан алоқаларига масъул бўлган бир қатор вазирликлари ва идоралари, жумладан “Salam Air” ва “Oman Air” авиаширкатларининг вакиллари, жами 30 дан ортиқ мутасаддилар иштирок этдилар.
Ўзбекистон Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Султонлиги Миллий музейи Бош котиби Жамол аль-Мусавий билан учрашув ўтказди.
Икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда маданий алоқалар муҳим аҳамият касб этади. Ўмон Султонлиги Миллий музейи Бош котиби Жамол аль-Мусавий билан келгусидаги икки томонлама ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилинди. Ж.аль-Мусавий раҳбарлик қилаётган музей биноси олд қисми (фасад)нинг барпо этилишида Бухородаги Мир-Араб мадрасасидан андоза олинган.
Oʻzbekiston TIV rahbari O‘mon meros va turizm vaziri bilan muzokaralar oʻtkazdi
2024-yilning 27-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov O‘mon meros va turizm vaziri Salim bin Muhammad al-Mahruqiy bilan uchrashdi.
Ўзбекистон Элчиси ва Ўмон Парламенти қуйи палатаси раиси парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Парламенти қуйи палатаси раиси Халил ал-Мавалий билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов ж.й.нинг 19 - февралида Ўмон Ташқи ишлар вазирлигининг Маданият ишлари бўйича департаменти бошлиғи Абдулла ал-Риями билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Ўмон халқларини бир-бирларига янада яқин таништириш мақсадида маданият ва спорт соҳаларида ўзаро тадбирларни ўтказишга келишиб олинди ва бунда Ўмон ТИВ яқиндан ёрдам кўрсатилиши ҳамсуҳбат томонидан таъкидланди. Жумладан, чуқур тарихга эга бўлган икки давлатнинг қадимий шаҳарларининг биродарлашуви масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Султонлиги радиосида “Араб тилида” номли радиодастурда иштирок этди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистонда араб тили ўқитилишига оид маълумотлар билан бўлишилди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов Ўмон Шўро кенгаши (Парламент қуйи палатаси) раиси Холид ал-Мавали билан учрашув ўтказди.
Мулоқот аввалида сўнгги йилларда Ўзбекистон–Ўмон муносабатлари барча йўналишларда янги поғонага кўтарилгани юксак баҳоланди.
Ўзбекистоннинг Ўмондаги Элчиси Абдусалом Хатамов 2022 йилда Ўмоннинг яшил водород соҳасидаги миллий манфаатларини мувофиқлаштирувчи марказий ва мустақил ташкилот сифатида ишга туширилган Hydrogen Oman Company SPC (Hydrom) компанияси раҳбари Абдулазиз ал-Шизаний билан Элчихонада учрашув ўтказди.
Масқат шаҳрида бўлиб ўтган Ўзбекистон-Ўмон тадбиркор аёллари бизнес-форуми доирасида "Felix Tour" сайёҳлик компанияси асосчиси Озода Муҳидова ва "Bahwan Travel Agencies" LLC компанияси бош менежери Бижу Энтони ўртасида музокаралар ташкил этилди.
Ўмон вакилига мамлакатимизнинг сайёҳлик салоҳияти, хусусан, зиёрат туризми имкониятлари, хорижий сайёҳларга яратилган шароитлар, амалга ошириш мумкин бўлган янги турлойиҳалар ҳақида батафсил сўзлаб берилди.