Oʻzbekiston Prezidenti Pokiston Bosh vaziri oʻrinbosarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Islomobod shahrida ajratilgan qarorgohda Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, tashqi ishlar vaziri Is’hoq Dor kutib oldi.
Oʻzbekiston Prezidenti Pokistonning harbiy sanoati salohiyati bilan tanishdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islomobod shahriga kelgach, “Global sanoat va mudofaa yechimlari” kompaniyasining bosh qarorgohiga tashrif buyurib, Mudofaa kuchlari Bosh qoʻmondoni – Qurolli Kuchlarning quruqlikdagi qoʻshinlari qoʻmondoni, feldmarshal Asim Munir bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Oʻzbekiston Prezidenti Iordaniya bilan parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-fevral kuni Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Senati Raisi Faysal Aqif Misqal al-Fayoz boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
2025 йилда Ўзбекистонда бизнес муҳит таҳлили – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқоти
Йил давомида бизнес муҳит ижобий кўрсаткичлар оралиғида сақланиб қолди ва ўртача йиллик қиймати 57 бандни ташкил этди, бу эса Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолати ижобий эканини англатади.
Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасида ёшлар сиёсати ва спорт соҳаларидаги ҳамкорлик тўғрисидаги МАЪЛУМОТ
I. Амалга оширилган ишлар тўғрисида.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Туркия ўртасида ёшлар сиёсати соҳасидаги ҳамкорлик тизимли равишда ривожланиб, ёшлар алмашинувитадбиркорликтехнологиялар, инновациятаълимволонтёрлик соҳалари кенг қамраб олинди.
Joriy yilning 2-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasining O‘mon Sultonligidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abdusalom Xatamov O‘mon Sultonligi Qishloq xo‘jaligi, baliqchilik va suv resurslari vaziri o‘rinbosari janob Ali al-Ibri bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida qishloq xo‘jaligi sohasida ikki tomonlama hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat xavfsizligi hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish yo‘nalishlarida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
O‘ZBEKISTON VA TURKIYA YOSHLAR TADBIRKORLIGIDAGI MANFAATLI HAMKORLIK
O‘zbekistonda so‘nggi yillarda yoshlar tadbirkorligi xalqaro hamkorlikning alohida yo‘nalishi sifatida tobora aniqroq shakl ola boshladi. Global iqtisodiy beqarorlik, texnologik o‘zgarishlar tezlashuvi va mehnat bozoridagi raqobat kuchaygan sharoitda davlatlar yoshlarni yangi iqtisodiy qiymat yaratuvchi subyekt sifatida ko‘ra boshladi. Shu o‘rinda yoshlar tadbirkorligini uzoq muddatli inson kapitali strategiyasining muhim qismi sifatida baholash mumkin. O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi yoshlar siyosati doirasidagi hamkorlikda tadbirkorlik yo‘nalishining paydo bo‘lishi tasodifiy jarayon emas. Ikki mamlakatda ham yoshlar ulushi yuqori bo‘lib, iqtisodiy o‘sish masalasi innovatsiya, kichik biznes va tashabbuskorlik bilan bevosita bog‘langan. Shu sababli yoshlar tadbirkorligi ikki tomonlama hamkorlikda alohida, nisbatan mustaqil yo‘nalish sifatida shakllanib boryapti.
O‘ZBEKISTON VA TURKIYA YOSHLAR SIYOSATIDAGI TUTASH YO‘LLAR
O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar oxirgi yillarda tadrijiy kengayib, turli sohalarni qamrab olyapti. Ikki davlat rahbarlarining tashabbuslari asosida shakllangan bu hamkorlik doirasida iqtisodiy, savdo, madaniy va gumanitar yo‘nalishlar bilan bir qatorda yoshlar masalalari ham ustuvor yo‘nalish sifatida kun tartibiga chiqdi. Bu jarayon yoshlar masalasining ichki ijtimoiy chora-tadbirlar doirasidan chiqib, davlatlararo munosabatlarning muhim tarkibiy qismiga aylanayotganini ko‘rsatadi.
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги 2017-2025 йилларда давлат қарзлари ҳисобига нималар қилинганини изоҳлади
Ўзбекистоннинг умумий ташқи қарзи 2025 йил 1 октябрь ҳолатига кўра 75,4 миллиард АҚШ долларини ташкил этди.
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги маълумотларига кўра, шундан 37,4 миллиард доллари давлат ташқи қарзи ҳисобланади.