Konsullik masalalari bo'yicha
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги 2017-2025 йилларда давлат қарзлари ҳисобига нималар қилинганини изоҳлади
Ўзбекистоннинг умумий ташқи қарзи 2025 йил 1 октябрь ҳолатига кўра 75,4 миллиард АҚШ долларини ташкил этди.
Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги маълумотларига кўра, шундан 37,4 миллиард доллари давлат ташқи қарзи ҳисобланади.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида кадрлар тайёрлаш соҳасида янги ҳамкорлик модели шаклланмоқда
Бугунги глобаллашув шароитида камбағалликни қисқартириш ва барқарор бандликни таъминлаш масалалари фақат миллий саъй-ҳаракатлар билангина эмас, балки халқаро тажриба ва институционал ҳамкорлик орқали самарали ҳал этиламоқда. Айниқса, ушбу йўналишда масъул бўлган давлат хизматчиларининг билим ва касбий салоҳиятини ошириш муҳим стратегик омил ҳисобланади. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ходимларининг малakasини ошириш марказининг Туркия Республикаси билан йўлга қўйган янги ҳамкорлиги инсон капиталини ривожлантиришга қаратилган муҳим ташаббус сифатида эътироф этилмоқда.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасида меҳнат бозори ва касбий малака соҳасида стратегик ҳамкорлик: янги босқич
Бугунги глобаллашув шароитида меҳнат бозорини модернизация қилиш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари халқаро ҳамкорликсиз самарали ҳал этилиши мумкин эмас. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда Туркия Республикаси Меҳнат ва ижтимоий таъминот вазирлиги ўртасида йўлга қўйилган тизимли ҳамкорлик икки мамлакат учун ҳам муҳим стратегик аҳамият касб этмоқда. Ушбу ҳамкорлик меҳнат ресурсларининг рақобатбардошлигини ошириш, касбий малака тизимини халқаро стандартларга мослаштириш ва фуқаролар учун барқарор иш ўринларини яратишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларни қамраб олмоқда.
Oʻzbekiston va Turkiya yetakchilari gumanitar loyihalarni ishga tushirish marosimida ishtirok etdilar
Anqara shahriga rasmiy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Hatay viloyatida mamlakatimiz tomonidan barpo etilgan “Oʻzbekiston” turar joy majmuasining ochilish marosimida ishtirok etdilar.
Oʻzbekiston va Turkiya Prezidentlari boʻlib oʻtgan muzokaralar natijalarini sarhisob qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Anqara shahrida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari yuzasidan ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Muzokaralarning natijalari muhim bitimlar bilan mustahkamlandi
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining toʻrtinchi yigʻilishi yakunlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan Qoʻshma bayonot hamda Keng qamrovli strategik sheriklik doirasidagi hamkorlik mexanizmlari toʻgʻrisidagi qarorni imzoladilar.