6-бандга: «Investment visa» – хорижий инвестиция киритиш вақтида Ўзбекистон Республикасида белгиланган базавий ҳисоблаш микдорининг камида 8500 бараварида хўжалик жамиятларининг акциялари ва улушларини сотиб олиш, шунингдек, хорижий инвестициялар иштирокидаги корхоналар ташкил этиш шаклида Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётига инвестиция киритган хорижий фуқаралар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга расмийлаштириладиган, ушбу корхоналарнинг буюртмаси буйича Ўзбекистон Республикаси худудидан чиқмасдан муддатини узайтириш имконияти билан бериладиган, амал килиш муддати уч йилгача бўлган кўп марталик инвестиция визаси.
Бунда, инвесторнинг оила аъзолари (турмуш ўртоғи, ота-онаси ва фарзандлари)га «Investment visa» амал қилиш муддатига мос равишда меҳмон визаси республикадан чиқмасдан туриб узайтириш ҳуқуқи билан расмийлаштириб берилади».

В Узбекистане вводится специальная виза для иностранных инвесторов – Investment Visa
В пункт 6: Investment visa – многократная инвестиционная виза сроком действия до трех лет, оформляемая иностранным гражданам и лицам без гражданства, инвестировавшим в экономику Республики Узбекистан в размере не менее 8500-кратной базовой расчетной величины, установленной в Республике Узбекистан на момент внесения иностранных инвестиций, в виде приобретения акций и долей хозяйственных обществ, а также создания предприятий с иностранными инвестициями, выдаваемая по заявкам этих предприятий, с возможностью продления ее срока не выезжая с территории Республики Узбекистан.
При этом членам семьи (супруг(а), родители и дети) инвестора оформляется гостевая виза на срок действия «Investment visa» с правом продления без выезда из республики.