Жорий йилнинг 26 август куни «Афғонистонда Россия ва Марказий Осиё давлатлари имкониятлари» мавзусида онлайн-конференция бўлиб ўтди. Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан «Валдай» халқаро мунозара клуби томонидан ташкил этилди.
Унда Россия ва Марказий Осиё мамлакатлари экспертлари иштирок этди.
Россия томонидан – дипломатлар, «Валдай» халқаро мунозара клуби, Шарқий Осиё ва ШҲТ тадқиқотлари маркази, Россия Ташқи ишлар вазирлигининг Москва давлат халқаро муносабатлар институти, Халқаро тадқиқотлар институти, Россиянинг халқаро ишлар бўйича кенгаши тадқиқотчилари ҳамда олимлари иштирок этди.
Марказий Осиё экспертлар ҳамжамияти сифатида Қозоғистон халқаро муносабатлар кенгаши, Қозоғистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар институти, Қирғизистон Республикаси Стратегик тадқиқотлар миллий институти, Тожикистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик тадқиқотлар маркази, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатияси университети, Халқаро муносабатлар ахборот-таҳлил маркази вакиллари иштирок этди.
Тадбирда Афғонистондаги вазиятнинг ривожланиш истиқболлари, Россия ва Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари бўйича фикр алмашилди, Афғонистонда тинчлик жараёнлари ва мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий жараёнларга интеграциялашуви масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти директорининг биринчи ўринбосари Акрамжон Неъматов тадбирда сўзга чиқиб, Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш, уни иқтисодий жиҳатдан тиклаш кенг Евроосиё маконида хавфсизлик ва барқарор тараққиётни таъминлашда муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Эксперт Афғонистондаги вазиятни сиёсий мулоқот ҳамда афғонларнинг бевосита ўзлари иштирокида тинч жараённи амалга ошириш орқали тартибга солиш мумкинлигини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Афғонистон Президенти Ашраф Ғани ташаббуси билан 2018 йил март ойида Тошкентда Афғонистон бўйича ташкил этилган халқаро конференция бу борада сиёсий асос бўлди. Анжуман якунида қабул қилинган Тошкент декларацияси Афғонистонда тинчликни таъминлаш бўйича ўзига хос стратегик аҳамият касб этди.
Ташқи ишлар вазири ўринбосари А.Неъматов Афғонистонда узоқ муддатли ва барқарор тинчликка эришишда халқаро ҳамжамият томонидан Афғонистон ичидаги тинч музокараларни узлуксиз қўллаб-қувватлашнинг муҳим эканини қайд этди.
Жорий йилнинг февраль ойида Доҳа шаҳрида АҚШ ва «Толибонлар» ҳаракати ўртасида Тинчлик шартномасининг тузилиши тинчлик музокаралари жараёнининг бошланишида муҳим қадамлардан бири бўлди. У Афғонистонда юз берган 40 йиллик урушни якунлаш бўйича тарихий имкониятни берди ва афғон муаммосини ҳарбий йўл билан ҳал этиш имконсизлигини яна бир бор тасдиқлади.
Ўз навбатида, «Валдай» халқаро мунозара клубини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармаси кенгаши раиси Андрей Бистрицкий Россия ва Марказий Осиё давлатлари манфаатларидан келиб чиққан ҳолда Афғонистондаги жараёнларга нисбатан ўз қарашларини билдирди.
Андрей Бистрицкий Афғонистонни тартибга солишда Ўзбекистоннинг роли ҳақида гапирганда, уни Афғонистон халқи билан маданий-тарихий алоқалар, географик жойлашуви нуқтаи назаридан қараб, муҳим деб баҳолади.
У Ўзбекистон Афғонистонни тартибга солиш йўлида жуда кўп ишларни амалга оширганини қайд этди.
Тадбир иштирокчилари мамлакатда бўшлиқ пайдо бўлишига йўл қўймаслик, Афғонистон ҳукуматининг аҳоли олдидаги ижтимоий мажбуриятларини бажариши, фуқароларнинг барқарорлик ва хавфсизлик бўйича энг муҳим эҳтиёжларини қондиришдаги салоҳиятини сақлаб қолиш мақсадида АҚШ ва НАТО ҳарбий кучларининг олиб чиқиб кетилишини масъулият билан ва босқичма-босқич амалга оширилиши зарурлигини қайд этди.
Мамлакат низолардан кейинги даврда ҳам тинч тараққиётга эришиши учун бирлашган халқаро ва минтақавий кўмакни ривожлантириш зарурлиги қайд этилди.
Экспертлар иқтисодиётни ривожлантиришни Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчликни таъминлашнинг зарур шарти деб қараб, Афғонистонни урушдан кейинги тиклаш бўйича халқаро дастур ишлаб чиқишнинг муҳим эканини қайд этишди.
Шу боис, онлайн-учрашув иштирокчилари минтақа мамлакатларининг инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, чегара олди савдоси, авиа, автомобиль ва темирйўл юк ташувларини кенгайтириш учун қулай шароитлар яратиш орқали Афғонистон билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади.
Тадбирда қайд этилганидек, Афғонистон билан транспорт-коммуникация ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик қилиш трансминтақавий ҳамкорликни ривожлантириш, ушбу мамлакатда энергетика, савдо, қишлоқ хўжалиги, таълим, маданият соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шароитлар яратиш учун имкониятларни анча ошириши мумкин.
Конференция иштирокчилари бир овоздан Афғонистонни иқтисодий ривожлантириш бўйича қўшма дастурлар ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Евроосиёда барқарор тараққиёт ва фаровонликни кучайтириш ва Афғонистонда узоқ муддатли тинчликка эришиш борасидаги манфаатдор томонлар ўртасида консенсусни яратишда муҳим омил бўлиб хизмат қилиши мумкин деган якдил фикрни билдирди.
Умуман олганда, виртуал учрашув дўстона ва ишчан руҳда ўтди, тадбир иштирокчиларига Афғонистонда узоқ кутилган тинчликни ўрнатиш ва мамлакат иқтисодиётини тиклаш масалалари бўйича фикр алмашиш ҳамда келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш имконини берди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ва «Валдай» халқаро мунозара клуби «Ҳамкорлик тўғрисидаги келишув» доирасида ҳамкорлик қилмоқда. Хусусан, экспертлар алмашинувлари ташкил этилиб, томонлар тадбирларда иштирок этмоқда.
2019 йилда Самарқандда «Валдай» халқаро мунозара клуби томонидан “Марказий Осиё ва Евроосиё: глобал тартибсизликларнинг олдини олиш бўйича кенг қамровли ҳамкорлик” мавзусида X Осиё конференция ўтказилган эди. Унда дунёнинг 11 мамлакати, жумладан, Ўзбекистон, Россия, Хитой, Германия, Япония, Швеция, Ҳиндистон, Филиппин, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистондан 80 нафардан зиёд нуфузли эксперт иштирок этган эди.

On 26 August 2020 the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Valdai International Discussion Club held an online conference on the topic "Opportunities of Russia and Central Asian States in Afghanistan".
Leading experts from Russia and Central Asian countries took part in the online discussion.
On the Russian side - diplomats, scientists, and researchers representing the Valdai International Discussion Club, the Center for East Asian and SCO Studies, the Institute for International Studies of the Moscow State Institute of International Relations of the Russian Foreign Ministry, the Russian Council on International Affairs attended the event.
The expert community of CA countries was represented by leading analysts from the Kazakhstan Council on International Relations, the Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan, the National Institute for Strategic Studies of the Kyrgyz Republic, the Center for Strategic Research under the President of the Republic of Tajikistan, the Information and Analytical Center for International Relations and the University of World Economy and Diplomacy at the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan.
During the event, a thorough exchange of views took place on the prospects for the development of the situation in Afghanistan, issues of strengthening cooperation between Russia and the Central Asian countries in the field of regional security, the processes of peaceful reconstruction of Afghanistan and the country’s integration into regional trade and economic ties were discussed.
Speaking at the conference, First Deputy Director of the Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan Akramjon Nematov noted that the establishment of peace and stability in Afghanistan, its economic recovery are of key importance for ensuring the security and sustainable development of the vast Eurasian space.
The expert emphasized that there is no alternative to resolving the situation in Afghanistan through political dialogue and the implementation of an inclusive peace process by the Afghans themselves and under the leadership of the Afghans themselves.
At the same time, the International Conference on Afghanistan, held in March 2018 in Tashkent at the initiative of the Presidents of Uzbekistan and Afghanistan, Shavkat Mirziyoyev and Ashraf Ghani, served as an important political basis for launching the process of a political settlement in this country. The Tashkent Declaration, adopted at the end of the conference, consolidated a comprehensive consensus at the regional and global levels on the need for an early start of direct inter-Afghan negotiations, became a kind of strategy for further peacebuilding in Afghanistan.
Akramjon Nematov pointed to the fundamental importance of comprehensive support from the international community for a continuous and progressive process of peaceful intra-Afghan negotiations to achieve long-term and sustainable peace in Afghanistan.
A major step forward in a peaceful, inclusive negotiation process was the signing of the Peace Agreement between the United States and the Taliban in Doha in February this year, which provided a historic chance to end the 40-year war in Afghanistan and reaffirmed the impossibility of solving the Afghan problem by military means.
In turn, Andrey Bystritsky, Chairman of the Council of the Foundation for Development and Support of the Valdai International Discussion Club, expressed a conceptual vision of the processes in Afghanistan through the prism of the interests of Russia and the Central Asian states.
They noted the need to continue the consolidated international and regional support to Afghanistan in restoring the economy of this country so that it can firmly stand on the tracks of peaceful development in the post-conflict period.
Considering economic development as an indispensable condition for ensuring sustainable and long-term peace in Afghanistan, the experts stressed the importance of developing a broad international program for the post-war reconstruction of Afghanistan.
In this regard, the participants of the online meeting supported the efforts of the countries of the region to develop trade and economic cooperation with Afghanistan, including through the implementation of infrastructure projects, creating favorable conditions for the expansion of border trade, air, road and rail freight traffic.
It was noted that it is precisely the strengthening of transport, communication and trade and economic interaction with Afghanistan that can significantly enhance the opportunities for the development of transregional cooperation, create favorable conditions for the launch and implementation of joint projects in this country in the field of energy, trade, agriculture, education, and culture.
The conference participants were unanimous in the opinion that joint programs for the economic development of Afghanistan will become a powerful driver for strengthening interconnectedness, sustainable development, and shared prosperity in Eurasia, and can serve as a factor in building consensus between stakeholders on the need to achieve long-term peace in Afghanistan.
In general, the virtual meeting was held in a friendly and constructive atmosphere, allowed the participants of the event to exchange views and develop agreed approaches bоth in promoting the long-awaited peace in Afghanistan and restoring the country’s peaceful economy.
The Institute for Strategic and Interregional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Valdai International Discussion Club interact within the framework of the Cooperation Agreement, in particular, exchange experts, mutually participate in events organized by the parties.
In 2019, the joint X Asian Conference of the Valdai International Discussion Club on the theme "Central Asia and Eurasia: Multilateral Cooperation in the Face of the Challenges of Global Disorder" was held in Samarkand. The event was attended by over 80 authoritative experts from 11 countries, including Uzbekistan, Russia, China, Germany, Japan, Sweden, India, the Philippines, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan.