ТЕРРОРИЗМГА ҚАРШИ КУРАШДА ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИНИ ТАЪМИНЛАШ
2022 йил 3-4 март кунлари Тошкент шаҳрида “БМТнинг Глобал аксилтеррор стратегиясини амалга ошириш бўйича Биргаликдаги ҳаракатлар режаси доирасида Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий ҳамкорлиги” мавзуида ўтказиладиган халқаро конференция ғоят муҳим ва долзарб аҳамиятга эга. Ушбу глобал анжуман минтақа мамлакатлари ва жаҳон ҳамжамияти саъй-ҳаракатларини терроризмга қарши ҳамжиҳатлик билан курашишда бирлаштириш ҳамда фаоллаштириш учун даъват этишга қаратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессиясидаги нутқида таъкидлаганидек, “Ҳозирги вақтда Марказий Осиё минтақасида туб ўзгаришлар юз бермоқда. Биз минтақа давлатлари ўртасида яхши қўшничилик ва ўзаро ишонч, дўстлик ва ҳурмат муҳитини яратишга эришдик. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган ташаббусга асосан мунтазам ўтказилаётган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари умумий ютуғимиз бўлди”.
Давлатимиз раҳбари БМТ минбаридан сўзлаган ушбу нутқида бугунги кунда Марказий Осиёда хавфсизликни таъминлаш соҳасида ҳам самарали ҳамкорлик олиб борилаётгани ҳақида сўз юритар экан, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Глобал аксилтеррор стратегияси муваффақиятли амалга оширилаётганини эътироф этди.
Ўз навбатида, Президентимиз: “Биз ушбу стратегия доирасидаги Минтақавий қўшма режанинг 10 йиллик натижалари ва келгуси истиқболларига бағишланган халқаро конференцияни ўтказиш тарафдоримиз”, деб таъкидлади.
Бўлажак Тошкент халқаро анжумани Ўзбекистон Президентининг айни шу ташаббуси доирасида ташкил этилмоқда. Конференциянинг БМТ шафелигида, халқаро ва минтақавий ташкилотлар иштирокида ўтказилаётгани Ўзбекистон олиб бораётган сиёсат ва унинг жаҳон минбарларидан эълон қилинган ташаббуслари халқаро ҳамжамият томонидан кенг ҳамда қатъий қўллаб-қувватланаётганини кўрсатади.
Бугунги кунда Марказий Осиё ҳудуди минтақавий ривожланишнинг барча жиҳатларига – сиёсат ва иқтисодиёт, экология ва маданий-гуманитар мезонларга таъсир кўрсатувчи жиддий геосиёсий ўзгаришлар даврини босиб ўтмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йили Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувида қайд этганидек, “Марказий Осиё геостратегик жойлашувига кўра, минг йиллар давомида жаҳон миқёсидаги жараёнлар марказида бўлиб келган. Бизнинг минтақамиз доимо ўзининг бой маданий-тарихий мероси билан Европа, Яқин Шарқ, Жанубий ва Шарқий Осиёни боғлайдиган ноёб кўприк бўлиб хизмат қилган”.
Бундай ёндашув минтақанинг ялпи сиёсий-иқтисодий ва маданий-гуманитар манзарасига ижобий таъсир кўрсатмай қолмади. Ушбу сиёсат асосини “Марказий Осиёни хавфсизлик, изчиллик ва барқарор ривожланиш минтақасига айлантириш устуворлиги” ташкил этади. Ҳозирги пайтда минтақамизда, коронавирус пандемиясининг оқибатларига қарамай, ҳамкорликнинг чуқурлашуви бўйича барқарор тенденция кузатилмоқда.
Глобал аксилтеррор стратегияси ва Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси
БМТнинг 2006 йил 8 сентябрда қабул қилинган Глобал аксилтеррор стратегиясининг тўртта асосий қисмидан биттаси инсон ҳуқуқлари мавзусига бағишланган. Ушбу бўлим “Инсон ҳуқуқларининг умумжаҳон миқёсида ҳурмат қилиниши ва қонун устуворлигини терроризмга қарши курашнинг асосий таянчи сифатида таъминлаш бўйича чора-тадбирлар” деб номланганини қайд этиш лозим.
Глобал аксилтеррор стратегиясида эътироф этилганидек, терроризмга қарши курашиш ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида амалга ошириладиган таъсирчан чора-тадбирларнинг бири бошқасини асло инкор этмайди. Аксинча, улар ўзаро бир-бирини тўлдириб, терроризм жабрдийдаларининг ҳуқуқларини қўллаб-қувватлаш ва ҳимоя қилиш учун ниҳоятда зарур ҳисобланади.
Шуни ҳам таъкидлаш керакки, “2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси”даги олтинчи устувор йўналиш “Миллий манфаатлардан келиб чиққан ҳолда умумбашарий муаммоларга ёндашиш” деб номлангани бежиз эмас.
Айниқса, ушбу устувор йўналишнинг “Экстремизм ва терроризмга қарши курашишнинг самарали механизмларини шакллантириш” сарлавҳали 82-мақсади муҳим аҳамият касб этади. Ҳозирги вақтда Тараққиёт стратегияси доирасида, жумладан:
Халқаро конференцияда инсон ҳуқуқлари масалаларига катта эътибор қаратилаётгани, таъбир жоиз бўлса, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Янги Ўзбекистонни бунёд этиш йўлида илгари сурган “Инсон қадри учун” тамойили билан ўзаро уйғун ва ҳамоҳангдир. Буни анжуман доирасида “Инсон ҳуқуқларининг умумжаҳон миқёсида ҳурмат қилиниши ва қонун устуворлиги таъминланиши – терроризмга қарши курашнинг асосий таянчи” мавзуси алоҳида сессия мажлисида муҳокама қилиниши кўзда тутилаётгани ҳам яққол тасдиқлайди.
Мамлакатимиз БМТнинг Глобал аксилтеррор стратегиясини қўллаб-қувватлаган, терроризм ва диний экстремизмга қарши курашиш бўйича 14 та халқаро конвенция ҳамда протоколни ратификация қилган.
Бундан ташқари, бу борада мамлакатимизда “Экстремизмга қарши курашиш тўғрисида”, “Терроризмга қарши кураш тўғрисида”, “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги қонунлар ҳамда бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган.
БМТ ва Ўзбекистон: терроризмга қарши кураш ва инсон ҳуқуқлари соҳасида ҳамкорлик
2021 йил 16 декабрь куни БМТ Бош Ассамблеясининг 76-сессиясида “Терроризм ва инсон ҳуқуқлари” номли 76/169-сонли резолюция қабул қилинди. Резолюцияда терроризм ҳамда терроризм учун шароит яратадиган зўравонлик экстремизмининг барча хуружлари, усул ва амалиётлари, қайси шакл ва кўринишда юз бериши, қаерда ва ким томонидан содир этилиши, қандай мотивация ё молиявий, моддий ёки сиёсий қўллаб-қувватлаш негизида содир этилишидан қатъи назар, халқаро ҳуқуққа мутлақо мос келмайдиган хатти-ҳаракат сифатида сўзсиз қораланиши таъкидланган.
БМТ Бош Ассамблеясининг Резолюциясида, шунингдек, терроризм ҳамда терроризм учун шароит яратадиган зўравонлик экстремизми инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини тўла рўёбга чиқаришга ғов бўлишига эътибор қаратилган. Бу салбий омиллар туфайли эса, бир томондан, инсоннинг сиёсий, шахсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларини амалга ошириш йўлида тўсиқлар юзага келса, иккинчи томондан, давлатларнинг ҳудудий яхлитлиги ва хавфсизлиги, ҳукуматларнинг барқарорлиги, ҳуқуқ ва демократиянинг устуворлиги, янада ташвишланарлиси, дунёда фаровон жамиятлар, халқаро тинчлик ҳамда хавфсизликнинг мавжудлиги улкан таҳдид остида қолади.
Бундан ташқари, 76/169-сонли резолюцияда барча давлатлар ҳукуматларидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачисига унинг зиммасига юкланган вазифа ҳамда мажбуриятларини бажаришида ҳар томонлама ёрдам кўрсатиши сўралган.
Шу ўринда БМТ Махсус маърузачиси Фионнуала Ни Аолайннинг мамлакатимизга 2021 йил 28 ноябрь – 7 декабрь кунлари амалга оширган ташрифи давомида Ўзбекистон томони у билан яқин ҳамкорликда иш олиб боргани ҳақида мухтасар тўхталиш мақсадга мувофиқдир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Махсус маърузачиси Ф.Ни Аолайнни қабул қилди. Мулоқот чоғида Ўзбекистоннинг БМТ органлари ва ҳуқуқни ҳимоя қилиш институтлари билан шериклигини мустаҳкамлашга қаратилган қатор қўшма халқаро тадбирлар ўтказишга келишиб олинди.
БМТ Махсус маърузачиси Ўзбекистон Президенти билан мулоқоти, шунингдек кенг жамоатчилик иштирокидаги матбуот анжумани ва брифингларда ҳам Ўзбекистоннинг “Меҳр” операцияси доирасида фуқароларни мамлакатга қайтариш, реабилитация ва реинтеграция қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади.
Ф.Ни Аолайн Сурия, Ироқ ва Афғонистондан қайтиб келган шахсларнинг реабилитация марказига ташриф буюрди. Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги мазкур масканда ўз вақтида “қайноқ нуқта”лардан олиб чиқилган аёллар ва болаларни реабилитация қилиш учун яратилган шароитлар билан танишди.
“Оила бирлиги ва жамиятнинг қўллаб-қувватлашига асосланган ўзбек модели репатриация қилиш, боланинг манфаатини кўзлаш ва сиёсий, ҳуқуқий ва ижтимоий ҳаракатлар марказида ўчоқли ҳудудлардан қайтган аёлларни самарали реинтеграция қилиш бўйича энг яхши амалиёт намунасидир", деди БМТ Махсус маърузачиси.
Жаҳон ҳамжамияти ва Ўзбекистоннинг “Меҳр” операцияси
Маълумки, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 47-сессияси доирасида 2021 йил 5 июль куни “Сурия ва Ироқдан олиб келинган аёллар ва болаларнинг реабилитацияси ҳамда реинтеграцияси” мавзуида ташкил этилган онлайн-тадбирда Ўзбекистон вакиллари иштирок этди. Мазкур семинарда Суриянинг шимоли-шарқий қисмида жойлашган “Ал-Ҳол” ва “Рож” лагерларида қарийб 70 минг инсон – 57 давлат фуқаролари ҳисобланувчи асосан аёллар ва болалар оғир аҳволда сақланаётгани ташвиш билан қайд этилди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, 2019 йилдан буён Ўзбекистон Сурия, Ироқ ва Афғонистондаги аёллар ва болаларни қайтариш бўйича бешта «Меҳр» операциясини ўтказди. Можароли ҳудудлардан мамлакатга жами 531 нафар киши олиб келинди.
Жаҳон ҳамжамияти Ўзбекистоннинг ўз фуқароларини можаро зоналаридан, шу жумладан Ироқ ва Суриядан ватанига қайтариш ва реинтеграцияси бўйича ҳаракатларини олқишлади. Бундай саъй-ҳаракатларда Ўзбекистон каби фаоллик кўрсатган мамлакатлар кам экани эътироф этилди.
Халқаро экспертларнинг фикрича, бу саъй-ҳаракатлар болаларни жабрланувчилар сифатида тан олишга ҳамда болалар ва аёллар учун гендер масалалари инобатга олинган ҳамжамиятлар даражасидаги реинтеграция дастурлари ёрдамида уларнинг шахсий манфаатларини ҳимоя қилиш зарурлигига асослангани билан ниҳоятда аҳамиятлидир.
Янада муҳими, кучли техник ёрдам кўрсатиш ва инсон салоҳиятини кучайтириш орқали амалга оширилган ушбу саъй-ҳаракатлар инсон ҳуқуқларини амалга ошириш, демократияни ривожлантириш ва қонун устуворлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ватанига қайтиб келган болалар, аёллар ва оилаларнинг жамиятга қайтадан интеграциялашуви, бир томондан, уларнинг ижтимоий жиҳатдан яккаланиб қолишига барҳам берса, иккинчи томондан, жамиятда камбағалликни камайтириш орқали тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлайди.
БМТ Махсус маърузачиси Ф.Ни Аолайн терроризм ва экстремизмга қарши курашдаги янги ёндашувларни алоҳида қайд этди. Бинобарин, Ўзбекистон халқаро майдонда терроризмга қарши курашда фаол иштирок этмоқда. Халқаро аксилтеррор коалициялар фаолиятини изчил қўллаб-қувватламоқда. Хусусан, мамлакатимиз БМТ Аксилтеррор қўмитаси ва МДҲ Аксилтеррор маркази фаолиятида қатнашиб келади.
Хулоса қилиб айтганда, Тошкент халқаро конференциясида БМТ Глобал аксилтеррор стратегиясини амалга ошириш бўйича Марказий Осиё мамлакатлари ҳамкорлигининг ноёб тажрибаси тақдим этилади.
Шунингдек, анжуманда терроризмга қарши кураш борасидаги халқаро ва минтақавий саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда БМТнинг ролини кенгайтириш ва давлатлар салоҳиятини мустаҳкамлаш, ушбу мураккаб жараёнларда инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлигини таъминлаш истиқболлари кенг муҳокама қилиниши кутилмоқда.

Fight against terrorism and regional cooperation
The international conference "Regional Cooperation in Central Asia in the Framework of the Joint Action Plan for the Implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy" which will be held in Tashkent on March 3-4, 2022 is crucial and timely. This international conference aims to encourage the region's and the world community's efforts to unite and work together to combat terrorism.
As the President of the Republic of Uzbekistan stated in his speech to the United Nations General Assembly during its 75th session, "The Central Asian region is undergoing fundamental transformations at the moment. We have succeeded in creating an atmosphere of good neighborliness, mutual trust, friendship, and respect among the region's countries. The Consultative Meeting of Central Asian Leaders, which were held on a regular basis in accordance with the initiative put forward at the 72nd session of the United Nations General Assembly was our overall achievement"
The Head of our state spoke from the UN rostrum about the effective cooperation in the field of security in Central Asia, as well as the successful implementation of the United Nations Global Counter-Terrorism Strategy.
"We welcome the organization of an international conference on the results of the 10-year Regional Joint Plan and the future prospects of this approach", the President emphasized.
The upcoming Tashkent International Conference is being organized as part of the President of Uzbekistan's initiative. The fact that the conference is being held under the auspices of the United Nations and with the participation of international and regional organizations demonstrates that Uzbekistan's policy and the initiatives announced from around the world are widely and strongly supported by the international community.
Today, the Central Asian region is undergoing significant geopolitical changes that are affecting all aspects of regional development, including politics and economics, ecology, and cultural and humanitarian criteria. As the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev noted at the Central Asian Summit in 2019, “Central Asia has been at the center of global processes for thousands of years due to its geostrategic location. Our region has always served as a unique bridge connecting Europe, the Middle East, South and East Asia with its rich cultural and historical heritage”.
This approach has had a positive impact on the region's overall political, economic, and cultural-humanitarian landscape. The "priority to make Central Asia a region of security, coherence, and sustainable development" serves as the policy's foundation. Currently, despite the consequences of the coronavirus pandemic, there is a steady trend of deeper cooperation in our region.
Global Counter-Terrorism Strategy and New Uzbekistan Development Strategy
Human rights are one of the 4 pillars of the United Nations Global Counter-Terrorism Strategy, which was adopted on September 8, 2006. This section is titled "Measures to ensure respect for human rights for all and the rule of law as the fundamental basis for the fight against terrorism”.
The UN Global Counter-Terrorism Strategy is a global tool for strengthening national, regional, and international counter-terrorism efforts. Every two years, the UN General Assembly reviews the UN Global Counter-Terrorism Strategy, making it a living document that is responsive to Member States' counter-terrorism priorities.
As recognized in the Global Counter-Terrorism Strategy, one of the most effective measures taken in the fight against terrorism and the protection of human rights does not negate the other. On the contrary, they complement each other and are extremely necessary to support and protect the rights of victims of terrorism.
It should be noted that the sixth priority in the "New Uzbekistan Development Strategy for 2022-2026" is titled "Approach to global problems based on national interests." Goal 82 of this priority, titled "Formation of effective mechanisms to combat extremism and terrorism" is particularly important. Currently, within the framework of the Development Strategy, the following are included:
- improvement of preventive mechanisms aimed at preventing factors contributing to extremism and terrorism, improving the socio-spiritual atmosphere, preventing the impact of alien ideas and eliminating the problems of persons influenced by them through systematic work;
- formation among the population, especially young people, of firm and stable immunity against the ideology of terrorism and extremism;
- improvement of the international legal framework for countering extremism and terrorism, as well as expanding the contractual and legal framework for cooperation with foreign states, regional and international organizations in the field of countering extremism and terrorism;
- strengthening the personnel potential and resources of diplomatic missions and consular offices, the Agency for External Labor Migration, as well as other departments dealing with citizens who leave abroad for a long time and live abroad;
- exchange of information and experience with foreign states and international organizations in the field of combating extremism, terrorism and their financing;
- active participation in international and regional organizations whose activities are aimed at countering extremism and terrorism;
- coordination of joint efforts to implement the UN Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia within the framework of a Joint Action Plan;
- expanding the role of Uzbekistan in the implementation of international initiatives that promote the exchange of information and the development of cooperation within the framework of joint work to counter extremism and terrorism in Central Asia;
- accelerating initiatives in drawing the attention of the world community and regional organizations to ensuring peace and harmony in Afghanistan, involving this country in the processes of regional cooperation, including countering extremism and terrorism.
The fact that the international conference pays great attention to human rights issues is in line with the principle of "For the human dignity" put forward by President Shavkat Mirziyoyev on the path to building a new Uzbekistan. This is evidenced by the fact that within the framework of the conference the topic "Universal respect of human rights and ensuring the rule of law – the main pillar of the fight against terrorism” is planned to be discussed in a separate session.
Our country has supported the UN Global Counter-Terrorism Strategy, ratified 14 international conventions and protocols on combating terrorism and religious extremism.
In addition, the country has adopted laws "On Combating Extremism", "On Combating Terrorism", "On Combating Money Laundering, Financing of Terrorism and Financing the Proliferation of Weapons of Mass Destruction" and other normative legal acts.
Cooperation between the UN and Uzbekistan in the fight against terrorism and in the sphere of human rights
On December 16, 2021, the 76th session of the UN General Assembly adopted Resolution No. 76/169 "Terrorism and Human Rights". This resolution condemns terrorism and all attacks, methods and practices of extremism that create conditions for terrorism, regardless of the form in which they occur, by whom they are committed, by what motivation, financial or political support they are carried out.
The UN General Assembly Resolution also draws attention to the fact that terrorism and extremism that create conditions for terrorism become an obstacle to the full exercise of human rights, freedoms and legitimate interests. Because of these negative factors, on the one hand, there are obstacles to the exercise of political, personal, economic, social and cultural human rights, on the other hand, the territorial integrity and security of States, the stability of Governments, the priority of law and democracy, as well as the well-being of society, world peace are threatened.
In addition, Resolution 76/169 called on all governments to provide all possible assistance to the Special Rapporteur on the promotion and protection of human rights and fundamental freedoms while countering terrorism in the performance of its duties and responsibilities. In this regard, it is worth noting that the Uzbek side worked closely with UN Special Rapporteur Fionnuala Ní Aoláin during her visit to our country from November 28 to December 7, 2021.
President Shavkat Mirziyoyev received UN Special Rapporteur Fionnuala Ní Aoláin. The Special Rapporteur commended Uzbekistan's efforts to return the country's citizens as part of operation “Mehr” (Mercy), their rehabilitation and reintegration. New approaches in the fight against terrorism and extremism were especially noted.
F. Ní Aoláin visited a rehabilitation center for people who returned from Syria, Iraq and Afghanistan. She got acquainted with the conditions for the rehabilitation of women and children taken out of "hot spots" in the rehabilitation center of the Bostanlyk district of the Tashkent region. "The Uzbek model premised on family unity and community support is an example of best practice on repatriation, placing the best interest of the child, and the meaningful reintegration of women returning from conflict zones at the centre of political, legal and social action," Ní Aoláin said.
The World Community and Operation Mehr
As you know, on June 5, 2021, within the framework of the 47th session of the UN Human Rights Council, with the participation of representatives of Uzbekistan, an online event was held on the topic “Rehabilitation and reintegration of women and children repatriated from Syria and Iraq”. In this seminar, it was announced that almost 70 thousand people are kept in the camps "Al-Khol" and "Rozh" - citizens, mostly women and children from 57 countries.
It should be especially noted that since 2019, Uzbekistan has conducted five Mehr operations to repatriate women and children from Syria, Iraq and Afghanistan. 531 people who were in a difficult situation were taken out of the conflict regions. The international community lauded Uzbekistan's efforts to repatriate and reintegrate its citizens from conflict zones, including Syria and Iraq. It was acknowledged that only a few countries, such as Uzbekistan, were involved in this matter.
“While Central Asia has had its challenges, the region has always placed humanity first and foremost as a moral imperative. Central Asian countries have always accepted people and adopted them as their own during times of upheaval. The will to step forward and take responsibility for national seeking to return from Syria and Iraq is a prime example of caring for the most vulnerable,” said Vladimir Voronkov, Under-Secretary-General of the United Nations Office of Counter-Terrorism.
These efforts to recognize children as victims and take gender issues of children and women into account, according to international experts, are crucial in terms of protecting personal interests through reintegration programs. These actions aimed at providing strong technical assistance and realizing human potential will help to strengthen democratic development and the rule of law. Reintegration of returned children, women, and families into society, on the one hand, eliminates social loneliness; on the other hand, reducing poverty in society strengthens peace and stability.
UN Special Rapporteur Fionnuala Ní Aoláin highlighted the new approach in the fight against terrorism and extremism. Uzbekistan actively participates in the global fight against terrorism and consistently backs the activities of the international anti-terrorist coalition. The National Strategy of Uzbekistan for Countering Extremism and Terrorism for the years 2021-2026 is being implemented successfully. As a result, our country is a member of the UN Counter-Terrorism Committee and the CIS Anti-Terrorism Center. The original experience of Central Asian countries cooperating in the implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy will be presented at the Tashkent International Conference.
The conference is also planned to discuss the prospects for expanding the UN's role in integrating international and regional efforts to combat terrorism, as well as strengthening states' capacity to ensure human rights and the rule of law in these complex processes.