Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини, жумладан, кам таъминланган болали оилаларни аниқ йўналтирилган тарзда давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, уларнинг моддий фаровонлик даражасини ошириш, кекса авлод вакиллари манфаатларининг ҳимоя қилинишини таъминлаш, шунингдек, инсонпарварлик, меҳр-оқибат, саховат тадбирларини изчил давом эттириш мақсадида:
1. Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолининг қуйидаги қатламларига бир марталик моддий ёрдам кўрсатилсин:
а) ёшга доир, ногиронлик пенсияси ва нафақасини олувчиларга, болаликдан ногиронлик нафақасини ҳамда боқувчисини йўқотганлик пенсиясини ва нафақасини олувчи ҳар бир оила аъзосига ҳамда ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларнинг парваришлаш нафақасини олувчиларга:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда – 300 минг сўмдан;
Тошкент шаҳрида – 400 минг сўмдан.
Ўзбекистон Республикаси республика бюджети ҳисобидан бошқа органлар орқали пенсия олувчиларга тегишли вазирлик ва идоралар томонидан мазкур банднинг “а” кичик бандида назарда тутилган шартларда ва миқдорларда бир марталик моддий ёрдам кўрсатилади;
б) “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизими орқали кам таъминланган сифатида моддий ёрдам олувчи оилаларга ҳамда кам таъминланган сифатида болалар нафақасини олувчи оилаларнинг ҳар бир 18 ёшга тўлмаган боласига – 200 минг сўмдан.
Бир нечта тоифа бўйича бир марталик моддий ёрдам олиш ҳуқуқига эга бўлган шахсларга бир марталик моддий ёрдам ҳар бир тоифа бўйича тўлаб берилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, Марказий банк ва тижорат банклари мазкур қарорда белгиланган бир марталик моддий ёрдам тўловларининг икки ҳафта муддатда тўлиқ тўланишини таъминласин.
3. Молия вазирлиги бир ҳафта муддатда мазкур қарор билан боғлиқ тадбирларни молиялаштириш учун зарур бўлган маблағларни Ўзбекистон Республикасининг республика бюджетидан Пенсия жамғармасига ҳамда тегишли вазирлик ва идораларга ажратилишини таъминласин.
4. Ушбу қарорга мувофиқ кўрсатилаётган бир марталик моддий ёрдамнинг мақсадли ва манзилли етказилишини таъминлаш юзасидан қуйидагилар масъул этиб белгилансин:
Пенсия жамғармаси – бир марталик моддий ёрдам учун шакллантирилган тўлов қайдномалари бир кунда Ўзбекистон Республикаси акциядорлик тижорат Халқ банки ва бошқа тижорат банкларига етказилишини таъминлаш бўйича;
Ўзбекистон Республикаси акциядорлик тижорат Халқ банки, бошқа пенсия ва нафақа тарқатувчи тижорат банклари, Ўзбекистон Республикаси республика бюджети ҳисобидан пенсия тайинловчи вазирлик ва идоралар – тегишлилиги бўйича бир марталик моддий ёрдам пуллари эгаларига ўз вақтида манзилли етказилишини ташкил этиш бўйича;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари – бир марталик моддий ёрдамнинг ўз вақтида манзилли тарқатилишини таъминлаш ҳамда назорат қилиш юзасидан зарур чора-тадбирларни ташкил этиш бўйича;
Молия вазирлиги – зарур маблағларнинг бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ҳамда пенсия тайинловчи тегишли вазирлик ва идораларга тўлиқ ва ўз вақтида ажратилиши бўйича.
Белгилансинки, уйида вақтинча бўлмаганлиги ёки бошқа сабабларга кўра бир марталик моддий ёрдам пулларини ўз вақтида ололмаган фуқаролар тўланмаган моддий ёрдам пулларини 2022 йил 1 сентябрга қадар олиш ҳуқуқига эга.
5. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) ҳокимлари, сектор раҳбарлари:
а) “Темир дафтар”га киритилган ҳамда мазкур қарорга асосан бир марталик моддий ёрдам пулларини олмаган эҳтиёжманд оилалар рўйхатини шакллантирсин ҳамда “Саховат ва кўмак” жамғармаси маблағлари ҳисобидан ушбу оилаларнинг ҳар бир аъзосига 20 килограммдан бепул ун тарқатсин;
б) ижтимоий аҳволи оғир бўлган оилаларга “Саховат ва кўмак” жамғармаси ва бошқа манбалар ҳисобидан бепул ун тарқатишни ёки нақд пул кўринишида моддий ёрдам кўрсатиб боришни таъминласин.
Бунда, 2022 йил давомида маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари ҳоким ёрдамчилари билан биргаликда ҳар бир маҳалла фуқаролар йиғинларида эҳтиёжманд оилаларнинг аҳволини мунтазам равишда ўрганиб боради.
6. Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси ҳисобидан Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда вилоятларнинг маҳаллий бюджетлари орқали ҳудудий “Саховат ва кўмак” жамғармаларига иловага мувофиқ маблағ ажратилишини таъминласин.
7. Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан биргаликда ушбу қарор мақсади ва вазифаларини оммавий ахборот воситаларида ва Интернет тармоғида кенг ёритиш ишларини ташкил қилсин.
8. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

В целях государственной адресной поддержки нуждающихся в социальной защите слоев населения, в том числе малообеспеченных семей с детьми, повышения уровня их материального благосостояния, обеспечения защиты интересов представителей старшего поколения, а также последовательного продолжения мероприятий в духе гуманизма, щедрости и милосердия:
1. Оказать единовременную материальную помощь нижеследующим слоям населения, нуждающимся в социальной защите,
за счет средств государственного бюджета:
а) получателям пенсии и пособия по возрасту, пенсии и пособия по инвалидности, пособия инвалида с детства, каждому члену семьи получателя пенсии и пособия по случаю потери кормильца, а также получателям пособия по уходу за ребенком-инвалидом в возрасте до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе:
в Республике Каракалпакстан и областях – по 300 тысяч сумов;
в городе Ташкенте – по 400 тысяч сумов.
Получателям пенсий за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, назначенных иными органами, единовременная материальная помощь оказывается соответствующими министерствами и ведомствами на условиях и в размерах, предусмотренных подпунктом «а» настоящего пункта;
б) семьям, получающим материальную помощь в качестве малообеспеченных, а также каждому ребенку до 18 лет из семей, получающих детское пособие в качестве малообеспеченных, назначенные посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты», – по 200 тысяч сумов.
Лицам, имеющим право на получение единовременной материальной помощи по нескольким категориям, единовременная материальная помощь выплачивается по каждой категории.
2. Кабинету Министров Республики Узбекистан, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Центральному банку и коммерческим банкам в двухнедельный срок обеспечить полную выплату платежей единовременной материальной помощи, определенных настоящим постановлением.
3. Министерству финансов в недельный срок обеспечить выделение Пенсионному фонду, соответствующим министерствам и ведомствам средств, необходимых для финансирования мероприятий, связанных с настоящим постановлением, из республиканского бюджета Республики Узбекистан.
4. Возложить ответственность за обеспечение целевой и адресной доставки единовременной материальной помощи, оказываемой в соответствии с настоящим постановлением, на:
Пенсионный фонд – за обеспечение доставки платежных ведомостей, сформированных для выплаты единовременной материальной помощи, Акционерно-коммерческому Народному банку Республики Узбекистан и другим коммерческим банкам в течение одного дня;
Акционерно-коммерческий Народный банк Республики Узбекистан, другие коммерческие банки, выплачивающие пенсии и пособия, а также министерства и ведомства, назначающие пенсии за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, – за организацию своевременной доставки получателям денежных средств единовременной материальной помощи по подведомственности;
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента – за организацию необходимых мер по обеспечению и контролю за своевременной адресной выплатой единовременной материальной помощи;
Министерство финансов – за полное и своевременное выделение необходимых средств внебюджетному Пенсионному фонду, а также назначающим пенсии соответствующим министерствам и ведомствам.
Установить, что граждане, своевременно не получившие денежные средства единовременной материальной помощи по причине временного отсутствия по адресу постоянного проживания или иным обстоятельствам, имеют право получения невыплаченных денежных средств материальной помощи до 1 сентября 2022 года.
5. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, города Ташкента, районов (городов) и руководителям секторов:
а) сформировать список нуждающихся семей, включенных
в «Железную тетрадь», не получивших денежные средства единовременной материальной помощи на основании настоящего постановления, предоставить по 20 килограммов муки каждому члену данных семей на безвозмездной основе за счет средств Фонда «Доброта и поддержка»;
б) обеспечить регулярное предоставление муки на безвозмездной основе либо оказание материальной помощи в форме наличных денежных средств семьям, находящимся в тяжелом социальном положении, за счет Фонда «Доброта и поддержка» и иных источников.
При этом в течение 2022 года совместно с председателями махаллинских сходов граждан и помощниками хокимов проводить изучение состояния нуждающихся семей в каждом махаллинском сходе граждан на постоянной основе.
6. Министерству финансов (Ишметов Т.А.) в недельный срок обеспечить выделение средств из резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан территориальным подразделениям Фонда «Доброта и поддержка» посредством местных бюджетов Республики Каракалпакстан и областей согласно приложению.
7. Министерству финансов и Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Агентством информации и массовых коммуникаций организовать работу по широкому освещению целей и задач настоящего постановления в средствах массовой информации и сети Интернет.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.