– Sizlar bilan uchrashish, taklif va tashabbuslaringizni eshitish menga har doim quvonch va g‘urur bag‘ishlaydi. Shijoat va intilishingizni ko‘rib, yonib turgan ko‘zlaringizga boqib, o‘zimga bitmas-tuganmas kuch olaman. Sizlar mana shunday katta kuch-qudrat egasisizlar, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari bayramga yangi choralar bilan kelganini ta’kidlab, yoshlar uchun yaratilajak qo‘shimcha imkoniyatlarni e’lon qildi.
Xususan, “Yoshlar daftari”da ko‘zda tutilgan imtiyoz va yengilliklar endi 14-17 yosh oralig‘idagi 3 million nafarga yaqin o‘g‘il-qizlarga ham tatbiq etiladi. Imtiyozlar soni ham hozirgi 11 tadan 25 taga ko‘paytiriladi.
2022-2023 o‘quv yilidan boshlab, maqom xonandaligi, maqom cholg‘u ijrochiligi, baxshichilik va fortepiano yo‘nalishlariga yangi qabul qilingan talabalarning shartnoma to‘lovlari to‘liq davlat tomonidan to‘lab beriladi.
Texnikumlarga qabul yilda 2 marta tashkil etilib, talabalar uchun davlat granti soni 2 barobarga oshiriladi. Ular uchun ham ta’lim krediti joriy qilinadi. Xususiy ta’lim muassasalarida dasturlash, veb-dizayn, animatsiya kabi kasblarni o‘rganish istagidagi yoshlarga ham 20 million so‘mgacha miqdorda 4 yillik imtiyozli kredit taqdim etiladi.
Xorijiy tillarni yaxshi o‘zlashtirgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish maqsadida 70 nafar o‘quvchi va ularning ustozlari davlat hisobidan Buyuk Britaniyaga safarga yuboriladi.
Prezident yoshlarning bandligini ta’minlash masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Tadbirkorlik dasturlariga 220 ming nafar, kasb-hunar o‘rganishga 130 ming nafar, davlat korxonalari va xususiy sektordagi bo‘sh ish o‘rinlariga 110 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlar jalb etilishi ta’kidlandi.
Internet tarmog‘ida O‘zbek milliy kontentini rivojlantirish dasturi amalga oshiriladi. Bu maqsadlar uchun 10 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi.
Joriy yildan boshlab 36 ta sport federatsiyasi, 274 ta sport maktabi o‘z hududidagi mahallalar, maktab va kollejlar bilan hamkorlikda ishlaydi. Har bir ko‘cha, mahalla, ta’lim muassasasida sport turlari bo‘yicha jamoalar tuziladi.
Ma’lumki, shu kunlarda Konstitutsiyani isloh qilish jarayoni ketmoqda. Davlatimiz rahbari bu boradagi taklif va tashabbuslarning 70 foizdan ortig‘ini yoshlar ilgari surganiga urg‘u berdi.
– Albatta, yangilanayotgan Konstitutsiya bu – sizlarning Konstitutsiyangiz, – deya ta’kidladi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev yoshlarga xalq shoiri G‘afur G‘ulomning so‘zlari bilan murojaat qildi:
«Siz axir osmonni olmoq bo‘lsangiz,
Ne uchun yelkamni tutib bermayin?»
Bayram shodiyonasini Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi 220 mingdan ziyod yoshlar kuzatib bordi. Davlatimiz rahbari ular bilan ham videoaloqa orqali muloqot qildi.
Yoshlar kuni arafasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmon va qaroriga muvofiq, ilm-fan, sport, san’at, tadbirkorlik hamda boshqa sohalarda yuqori natijalarni qo‘lga kiritib kelayotgan bir guruh yoshlar «Kelajak bunyodkori» medali hamda «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
Davlatimiz rahbari ushbu mukofotlarni tantanali ravishda topshirdi.
Tadbir “Yoshlar ovozi” tanlovi g‘oliblari hamda taniqli estrada xonandalari ishtirokidagi konsert dasturi bilan davom etdi.

Шавкат Мирзиёев: Вы – огромная сила
– Для меня всегда большая радость встретиться с вами, узнать о ваших заветных мечтах и планах, услышать ваши предложения и инициативы. Видя вашу целеустремленность, горящие энтузиазмом глаза, я получаю заряд неиссякаемой энергии. Вы обладаете такой вот огромной силой, – сказал Президент.
Глава государства отметил, что пришел на праздник с новыми предложениями и объявил о дополнительных возможностях, которые будут созданы для молодежи.
В частности, льготами и преференциями, предусмотренными “Молодежной тетрадью”, теперь смогут воспользоваться почти 3 миллиона юношей и девушек в возрасте 14-17 лет. Количество этих льгот увеличится с нынешних 11 до 25.
С 2022–2023 учебного года сумма контракта студентов, принятых на направления «исполнение макома», «инструментальное исполнение макома» и «искусство бахши», будет полностью покрываться государствам.
Прием в техникумы будет проводиться дважды в год, количество государственных грантов увеличивается в два раза. На обучение в них будет внедрен образовательный кредит. Молодежи, желающей изучать IT в частных образовательных учреждениях, также будет предоставляться 4-летний льготный кредит до 20 миллионов сумов.
Для поощрения учащихся, показывающих высокие результаты в знании иностранных языков, 70 учащихся и 14 их преподавателей за счет государства отправятся в поездку в Великобританию.
Президент уделил особое внимание обеспечению занятости молодежи. Отмечалось, что в рамках программ предпринимательства будут трудоустроены 220 тысяч молодых людей, 130 тысячам юношей и девушек выделят субсидии на обучение профессиям, более 110 тысяч молодых людей будут привлечены на вакантные рабочие места в государственных предприятиях и частном секторе.
Будет реализована программа развития узбекского национального контента в сети Интернет. На это будет направлено 10 миллиардов сумов.
Начиная с текущего года 36 спортивных федераций, 274 спортивные школы будут вести совместную работу с расположенными в их районах махаллями, средними школами, колледжами и техникумами. На каждой улице, в каждой махалле, школе, колледже и техникуме будут созданы спортивные команды.
Как известно, в эти дни продолжается процесс конституционной реформы. Глава государства подчеркнул, что более 70 процентов из поступивших предложений и инициатив по данному вопросу были выдвинуты именно молодежью.
– Безусловно, обновляемая Конституция – это ваша Конституция, – сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев привел слова народного поэта Гафура Гуляма о том, что наш народ, наша Родина готовы стать опорой молодежи в достижении ваших самых высоких, благородных целей.
За праздничными торжествами следили более 220 тысяч молодых людей в Каракалпакстане и областях. Президент побеседовал с ними по видеосвязи.
Накануне Дня молодежи указом и постановлением Президента Республики Узбекистан группа молодежи, достигающей высоких результатов в области науки, спорта, искусства, предпринимательства и других сферах, была удостоена медалей “Келажак бунёдкори” и Государственной премии “Мард ўғлон”.
Глава государства торжественно вручил эти награды.
Мероприятие продолжилось концертной программой с участием победителей конкурса “Ёшлар овози” и известных артистов эстрады.