Тўқимачилик тармоғи ҳам хомашё, ҳам экспорт, ҳам аҳоли бандлигида улкан салоҳиятга эга. Фақат илмга асосланиб самарадорликни ошириш, жайдари айтганда, “ишнинг кўзини билиш” керак.
Шунинг учун Президентимиз ташаббуси билан бу соҳада тўлиқ кластер тизими жорий этилди. Сўнгги уч йилда пахта-тўқимачилик кластерларига 23 триллион сўмдан зиёд имтиёзли маблағлар ажратилди. Бундан ташқари, уларнинг ўзлари ҳам қарийб 7 триллион сўм хусусий инвестициялар сарфлаган.
Ушбу тизим натижасида 350 га яқин йирик фабрикалар ишга туширилди. Ишлаб чиқариш ҳажми 2016 йилга нисбатан 5 баробарга ошди, экспорт эса 4 баробарга ўсиб, қарийб 3 миллиард долларга етди.
Беш йил аввал юртимизда етиштирилган пахта толасининг атиги 40 фоизи қайта ишланган бўлса, бугунги кунда 100 фоиз ўзимизда қайта ишланмоқда.
Ҳажм бўйича айтганда, жами қувватлар 1 миллион 300 минг тоннага етди. Лекин 1 миллион тонна тола ишлаб чиқарилмоқда. Яъни, ҳозирнинг ўзида 300 минг тонна тола етмаяпти. Келгуси беш йилда бу эҳтиёж яна 600 минг тоннага ошиши кутилмоқда.
Ип-калавани тайёр маҳсулотгача қайта ишлаш даражаси ҳам паст – 23 фоиз. Бу йилига 9 миллиард доллар даромад бой берилмоқда, дегани.
Шунингдек, бугунги кунда тўқимачилик тармоғида 400 минг киши меҳнат қилмоқда. Агар бутун тизим илм ва замонавий технологиялар асосида тўғри ташкил қилинса, иш ўринларини 1 миллионга етказиш мумкин.
Шу боис йиғилишда илмга асосланган уруғчилик ва агротехнологиялар ҳисобига, пахта ҳосилдорлигини ошириш, толани чуқур қайта ишлаб, соҳанинг экспортини 2 бараварга кўпайтириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Маълумки, бунинг учун, аввало, барқарор ва сифатли хомашё керак. Лекин уни етиштиришнинг ўзи бўлмаяпти. Олимларимиз яратган 100 центнергача ҳосил берадиган пахта навлари жойларга етказилмаяпти.
Сўнгги йилларда кундузги ва тунги ҳарорат бир хил бўлиб қолаётгани, янги турдаги ҳашаротларнинг кўпайиб бораётгани ушбу шароитга чидамли навларни кўпайтиришни тақозо қилмоқда. Ғўзани ўғитлашни ўзгартириш, гербицид ва пестицидларни ҳам тартибга солиш зарур.
Шунинг учун давлатимиз раҳбари Президент ҳузурида Инновацион ривожланиш вазири бошчилигида Пахтачилик кенгаши ташкил этиш таклифини билдирди.
Бу кенгаш ҳар йили ҳосилдор ва эртапишар навларни ҳудудлар кесимида кўпайтириш ва экишни ҳар бир кластер бўйича белгилаб беради, иқлим ва ҳарорат ўзгаришларига мос бўлган ўғитлаш схемасини ишлаб чиқади, гербицид ва пестицидлар қўллашни тартибга олади. Шунингдек, ҳашаротларга қарши курашиш бўйича ҳар бир ҳудудга мос агротехнологияларни ишлаб чиқади. Бунинг учун мазкур кенгаш ҳузурида илмий марказ ҳам ташкил қилинади.
Президент ҳар бир кластерда уруғчилик, тупроқ таҳлили ва биолабораториялар ҳамда уруғ тайёрлаш цехлари бўлиши зарурлигини таъкидлади.
Сувни тежаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Сўнгги икки йилда юртимизда 169 минг гектар пахта майдонларида томчилаб суғориш жорий қилинган. Лекин кўп кластерлар, айниқса, фермерлар буни йўлга қўйишга қийналмоқда. Чунки харажати қиммат.
Агар соҳада эркин рақобат бўлса, илм билан ёндашилса, томчилатиб суғоришни жорий этиш харажатини гектарига 15-20 миллион сўмга тушириш мумкинлиги айтилди. Шунинг учун электрон порталга ҳамма таъминотчиларни киритиб, сув тежовчи технологиялар нархи ва хизматлар сифатини баҳолаб борадиган шаффоф тизим яратиш вазифаси қўйилди.
Кластерлар фаолиятининг ҳуқуқий кафолатлари кучайтирилиши, битта туманда кўпи билан 2 та кластер ташкил этилиши белгиланди.
Йиғилишда тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада тадбиркорларга кенг шароит яратиб бериш учун алоҳида индустриал зоналар ташкил қилиниши белгиланди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига ушбу мажмуаларни бошқаришга чет эл компанияларини ва ишлаб чиқаришга нуфузли брендларни жалб қилиш вазифаси қўйилди.
– Пахтамизга бойкот бекор қилинганидан сўнг, хорижий компаниялар маҳаллий корхоналар билан ҳамкорлик қилишга, миллий маҳсулотларимизга катта қизиқиш билдирмоқда. Агар, ҳудудларимизга брендлар олиб кирилмаса, маҳаллий маҳсулотларимиз жаҳон бозорида рақобатбардош бўлиши қийин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бўялган трикотаж мато ва газлама экспорт қилувчиларга 10 фоизгача миқдорда субсидия берилиши, чет элга тайёр маҳсулот етказиб бериш учун, буюртмага асосан, алоҳида авиарейслар йўлга қўйилиши қайд этилди. Брендлар учун зарур бўлган фурнитура ва аксессуарлар ишлаб чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
Тўқимачилик корхоналарини қўллаб-қувватлаш механизмлари янада кенгайтирилиши белгиланди. Жумладан, Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан экспортчи корхоналарга айланма маблағ учун 5 миллион долларгача ресурслар табақалаштирилган тартибда ажратилади. Хорижда омборхоналарни ижарага олиш харажатларини қоплаб бериш учун чекланган майдон 100 квадрат метрдан 500 квадрат метрга оширилади. Бу мақсадлар учун Экспортни рағбатлантириш агентлигига 100 миллион доллар ажратилади.
Давлатимиз раҳбари тўқимачилик корхоналари молиявий ҳисобот бўйича халқаро стандартларга ўтиши зарурлигини таъкидлади.
– Бу дунё бозорига чиқиш, хорижий брендлар билан ишлаш ва тўғридан-тўғри кредитлар жалб қилишга замин яратади, – деди Президент.
Тўқимачилик корхоналарини хомашё билан узлуксиз таъминлаш чоралари ҳам кўрсатиб ўтилди. Пахта толаси ва ип-калавани биржага мунтазам чиқариш, улар учун тўлов тизимини такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Соҳа учун солиқ ва божхона маъмурчилиги ҳам енгиллаштирилиши, хусусан, хомашёни божхона ҳудудида қайта ишлаш тартиби соддалаштирилиши қайд этилди.
Кадрлар тайёрлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳамда Ўзбекистон-Корея тўқимачилик технопарки яхлит тизим асосида ишлаб, янги ўқув йилидан “дуал” таълим тизими жорий қилиниши айтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ўринбосарлари, тармоқ мутасаддилари, ҳокимлар ва тадбиркорларнинг фикрлари эшитилди.

Текстильная промышленность имеет огромный потенциал для обеспечения экспорта и занятости.
Поэтому по инициативе Президента в отрасли полностью внедрена кластерная система. За последние три года хлопково-текстильным кластерам выделено более 23 триллионов сумов льготных ресурсов. Кроме того, они инвестировали почти 7 триллионов сумов собственных средств.
В результате было введено в эксплуатацию около 350 крупных фабрик. Объем производства по сравнению с 2016 годом увеличился в 5 раз, экспорт - в 4 раза, достигнув почти 3 миллиардов долларов.
Если пять лет назад перерабатывалось только 40 процентов заготовленного в стране хлопкового волокна, то сегодня этот показатель достиг 100 процентов.
Перерабатывающие мощности достигли 1,3 миллиона тонн. Однако фактически производится 1 миллион тонн волокна. Другими словами, не хватает 300 тысяч тонн. Ожидается, что в течение следующих пяти лет нехватка увеличится еще на 600 тысяч тонн.
Степень переработки пряжи в готовое изделие также низкая - 23 процента. Это означает, что каждый год упускается возможность извлечения 9 миллиардов долларов дохода.
Сегодня в текстильной промышленности трудятся 400 тысяч человек. Если всю систему правильно организовать на основе научного подхода и современных технологий, можно увеличить количество рабочих мест до 1 миллиона, отмечалось на совещании.
В связи с этим обсуждены возможности повышения урожайности хлопчатника на основе научно обоснованного семеноводства и агротехнологий, удвоения экспорта отрасли за счет глубокой переработки сырья.
Для этого, в первую очередь, необходим стабильный доступ к качественному сырью. Сорта хлопчатника с урожайностью до 100 центнеров, созданные нашими учеными, не доходят до хлопководов.
Тот факт, что в последние годы дневные и ночные температуры сравнялись, распространяются новые виды насекомых-вредителей, требует выведения сортов, устойчивых к этим условиям. Необходимо изменить методы удобрения хлопчатника, упорядочить применение гербицидов и пестицидов.
Поэтому глава государства предложил создать при Президенте Совет по хлопководству во главе с министром инновационного развития.
Этот совет будет ежегодно определять выведение и посадку высокоурожайных и скороспелых сортов по регионам и кластерам, разработает схему внесения удобрений, адаптированную к климатическим и температурным изменениям, регулировать применение гербицидов и пестицидов. Также, будут разработаны подходящие к каждому региону агротехнологии для борьбы с насекомыми-вредителями. В этих целях при совете будет создан научный центр.
Президент подчеркнул, что в каждом кластере должны быть семенная, почвенная и биологическая лаборатории, а также семязаготовительные цеха.
Затронут вопрос водосбережения. За последние два года капельное орошение внедрено на 169 тысячах гектаров хлопковых полей в стране. Но многие кластеры, особенно фермеры, сталкиваются с трудностями при внедрении этой технологии, в том числе из-за ее высокой затратности.
Отмечалось, что при наличии свободной конкуренции в сфере и научном подходе затраты на внедрение капельного орошения можно снизить до 15-20 млн сумов за гектар. Поэтому поставлена задача включить всех поставщиков водосберегающих технологий в специальный электронный портал, создать прозрачную систему, которая оценивала бы стоимость водосберегающих технологий и качество услуг.
Определено, что правовые гарантии деятельности кластеров будут усилены, в одном районе можно будет организовать не более 2 кластеров.
На совещании обсуждены вопросы увеличения производства и экспорта готовой продукции. В связи с этим планируется создание отдельных индустриальных зон с широкими условиями для предпринимателей. Министерству инвестиций и внешней торговли поручено привлечь к производству иностранные компании и известные бренды.
- После того, как бойкот на наш хлопок был снят, иностранные компании проявляют большой интерес к сотрудничеству с местными предприятиями, к нашей продукции. Если в наши регионы не будут привозиться бренды, отечественной продукции будет сложно конкурировать на мировом рынке, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что экспортерам крашеного трикотажа и тканей будут предоставлены субсидии в размере до 10 процентов, а также запущены отдельные авиарейсы для поставок готовой продукции иностранным брендам. Поставлены задачи по организации производства необходимой фурнитуры и аксессуаров для брендов.
Определены меры по дальнейшему расширению механизмов поддержки текстильных предприятий. В частности, Агентство по стимулированию экспорта выделит предприятиям-экспортерам ресурсы в размере до 5 миллионов долларов для пополнения оборотных средств. Предельная площадь складов за рубежом, расходы на аренду которых подлежат компенсации, будет увеличена со 100 до 500 квадратных метров. На эти цели указанному агентству будет выделено 100 миллионов долларов.
Глава государства подчеркнул необходимость перехода текстильных предприятий на международные стандарты финансовой отчетности.
- Это откроет путь для выхода на мировой рынок, сотрудничества с иностранными брендами и привлечения прямых кредитов, — сказал Президент.
Также намечены меры по бесперебойному снабжению текстильных предприятий сырьем. Даны рекомендации по регулярному выведению хлопкового волокна и пряжи на биржу, совершенствованию системы расчетов за них.
Отмечалось, что для отрасли будет упрощено налоговое и таможенное администрирование, в частности, будет упрощен порядок переработки сырья на таможенной территории.
Отдельное внимание уделено вопросу подготовки кадров. Институт текстильной и легкой промышленности и Узбекско-корейский текстильный технопарк будут интегрированы, а с нового учебного года в институте будет внедрена дуальная система образования.
По обсужденным на совещании вопросам выслушаны мнения заместителей Премьер-министра, ответственных лиц отрасли, хокимов и предпринимателей.