Тўқимачилик тармоғи ҳам хомашё, ҳам экспорт, ҳам аҳоли бандлигида улкан салоҳиятга эга. Фақат илмга асосланиб самарадорликни ошириш, жайдари айтганда, “ишнинг кўзини билиш” керак.
Шунинг учун Президентимиз ташаббуси билан бу соҳада тўлиқ кластер тизими жорий этилди. Сўнгги уч йилда пахта-тўқимачилик кластерларига 23 триллион сўмдан зиёд имтиёзли маблағлар ажратилди. Бундан ташқари, уларнинг ўзлари ҳам қарийб 7 триллион сўм хусусий инвестициялар сарфлаган.
Ушбу тизим натижасида 350 га яқин йирик фабрикалар ишга туширилди. Ишлаб чиқариш ҳажми 2016 йилга нисбатан 5 баробарга ошди, экспорт эса 4 баробарга ўсиб, қарийб 3 миллиард долларга етди.
Беш йил аввал юртимизда етиштирилган пахта толасининг атиги 40 фоизи қайта ишланган бўлса, бугунги кунда 100 фоиз ўзимизда қайта ишланмоқда.
Ҳажм бўйича айтганда, жами қувватлар 1 миллион 300 минг тоннага етди. Лекин 1 миллион тонна тола ишлаб чиқарилмоқда. Яъни, ҳозирнинг ўзида 300 минг тонна тола етмаяпти. Келгуси беш йилда бу эҳтиёж яна 600 минг тоннага ошиши кутилмоқда.
Ип-калавани тайёр маҳсулотгача қайта ишлаш даражаси ҳам паст – 23 фоиз. Бу йилига 9 миллиард доллар даромад бой берилмоқда, дегани.
Шунингдек, бугунги кунда тўқимачилик тармоғида 400 минг киши меҳнат қилмоқда. Агар бутун тизим илм ва замонавий технологиялар асосида тўғри ташкил қилинса, иш ўринларини 1 миллионга етказиш мумкин.
Шу боис йиғилишда илмга асосланган уруғчилик ва агротехнологиялар ҳисобига, пахта ҳосилдорлигини ошириш, толани чуқур қайта ишлаб, соҳанинг экспортини 2 бараварга кўпайтириш имкониятлари муҳокама қилинди.
Маълумки, бунинг учун, аввало, барқарор ва сифатли хомашё керак. Лекин уни етиштиришнинг ўзи бўлмаяпти. Олимларимиз яратган 100 центнергача ҳосил берадиган пахта навлари жойларга етказилмаяпти.
Сўнгги йилларда кундузги ва тунги ҳарорат бир хил бўлиб қолаётгани, янги турдаги ҳашаротларнинг кўпайиб бораётгани ушбу шароитга чидамли навларни кўпайтиришни тақозо қилмоқда. Ғўзани ўғитлашни ўзгартириш, гербицид ва пестицидларни ҳам тартибга солиш зарур.
Шунинг учун давлатимиз раҳбари Президент ҳузурида Инновацион ривожланиш вазири бошчилигида Пахтачилик кенгаши ташкил этиш таклифини билдирди.
Бу кенгаш ҳар йили ҳосилдор ва эртапишар навларни ҳудудлар кесимида кўпайтириш ва экишни ҳар бир кластер бўйича белгилаб беради, иқлим ва ҳарорат ўзгаришларига мос бўлган ўғитлаш схемасини ишлаб чиқади, гербицид ва пестицидлар қўллашни тартибга олади. Шунингдек, ҳашаротларга қарши курашиш бўйича ҳар бир ҳудудга мос агротехнологияларни ишлаб чиқади. Бунинг учун мазкур кенгаш ҳузурида илмий марказ ҳам ташкил қилинади.
Президент ҳар бир кластерда уруғчилик, тупроқ таҳлили ва биолабораториялар ҳамда уруғ тайёрлаш цехлари бўлиши зарурлигини таъкидлади.
Сувни тежаш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Сўнгги икки йилда юртимизда 169 минг гектар пахта майдонларида томчилаб суғориш жорий қилинган. Лекин кўп кластерлар, айниқса, фермерлар буни йўлга қўйишга қийналмоқда. Чунки харажати қиммат.
Агар соҳада эркин рақобат бўлса, илм билан ёндашилса, томчилатиб суғоришни жорий этиш харажатини гектарига 15-20 миллион сўмга тушириш мумкинлиги айтилди. Шунинг учун электрон порталга ҳамма таъминотчиларни киритиб, сув тежовчи технологиялар нархи ва хизматлар сифатини баҳолаб борадиган шаффоф тизим яратиш вазифаси қўйилди.
Кластерлар фаолиятининг ҳуқуқий кафолатлари кучайтирилиши, битта туманда кўпи билан 2 та кластер ташкил этилиши белгиланди.
Йиғилишда тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада тадбиркорларга кенг шароит яратиб бериш учун алоҳида индустриал зоналар ташкил қилиниши белгиланди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига ушбу мажмуаларни бошқаришга чет эл компанияларини ва ишлаб чиқаришга нуфузли брендларни жалб қилиш вазифаси қўйилди.
– Пахтамизга бойкот бекор қилинганидан сўнг, хорижий компаниялар маҳаллий корхоналар билан ҳамкорлик қилишга, миллий маҳсулотларимизга катта қизиқиш билдирмоқда. Агар, ҳудудларимизга брендлар олиб кирилмаса, маҳаллий маҳсулотларимиз жаҳон бозорида рақобатбардош бўлиши қийин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бўялган трикотаж мато ва газлама экспорт қилувчиларга 10 фоизгача миқдорда субсидия берилиши, чет элга тайёр маҳсулот етказиб бериш учун, буюртмага асосан, алоҳида авиарейслар йўлга қўйилиши қайд этилди. Брендлар учун зарур бўлган фурнитура ва аксессуарлар ишлаб чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
Тўқимачилик корхоналарини қўллаб-қувватлаш механизмлари янада кенгайтирилиши белгиланди. Жумладан, Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан экспортчи корхоналарга айланма маблағ учун 5 миллион долларгача ресурслар табақалаштирилган тартибда ажратилади. Хорижда омборхоналарни ижарага олиш харажатларини қоплаб бериш учун чекланган майдон 100 квадрат метрдан 500 квадрат метрга оширилади. Бу мақсадлар учун Экспортни рағбатлантириш агентлигига 100 миллион доллар ажратилади.
Давлатимиз раҳбари тўқимачилик корхоналари молиявий ҳисобот бўйича халқаро стандартларга ўтиши зарурлигини таъкидлади.
– Бу дунё бозорига чиқиш, хорижий брендлар билан ишлаш ва тўғридан-тўғри кредитлар жалб қилишга замин яратади, – деди Президент.
Тўқимачилик корхоналарини хомашё билан узлуксиз таъминлаш чоралари ҳам кўрсатиб ўтилди. Пахта толаси ва ип-калавани биржага мунтазам чиқариш, улар учун тўлов тизимини такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди.
Соҳа учун солиқ ва божхона маъмурчилиги ҳам енгиллаштирилиши, хусусан, хомашёни божхона ҳудудида қайта ишлаш тартиби соддалаштирилиши қайд этилди.
Кадрлар тайёрлаш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳамда Ўзбекистон-Корея тўқимачилик технопарки яхлит тизим асосида ишлаб, янги ўқув йилидан “дуал” таълим тизими жорий қилиниши айтилди.
Йиғилишда муҳокама қилинган масалалар юзасидан Бош вазир ўринбосарлари, тармоқ мутасаддилари, ҳокимлар ва тадбиркорларнинг фикрлари эшитилди.

The textile industry has huge potential for ensuring export and employment.
Therefore, at the initiative of the President, the cluster system has been fully implemented in the industry. Over the past three years, more than 23 trillion UZS of preferential resources have been allocated to cotton and textile clusters. In addition, they invested almost 7 trillion UZS of their funds.
About 350 large factories were put into operation. The volume of production compared to 2016 increased 5 times, export – by 4 times, reaching almost $3 billion.
If five years ago only 40 percent of the cotton fiber harvested in the country was processed, today this figure has reached 100 percent.
Processing capacity reached 1.3 million tons. However, 1 million tons of fiber are produced. In other words, 300,000 tons are missing. The shortage is expected to increase by another 600,000 tons over the next five years.
The degree of processing of yarn into a finished product is also low – 23 percent. This means $9 billion in revenue is wasted every year.
Today, 400 thousand people work in the textile industry. If the whole system is properly organized based on a scientific approach and modern technologies, it is possible to increase the number of jobs up to 1 million.
In this regard, the possibilities of increasing the yield of cotton on the basis of scientifically based seed production and agricultural technologies, doubling the industry’s exports through deep processing of raw materials were discussed.
For this, first of all, stable access to high-quality raw materials is necessary. Cotton varieties with a yield of up to 100 centners, created by our scientists, do not reach cotton growers.
The fact that day and night temperatures have become equal in recent years, new types of pests are spreading, requires the development of varieties that are resistant to these conditions. It is necessary to change the methods of fertilizing cotton, to streamline the use of herbicides and pesticides.
Therefore, the Head of the state proposed to create a Council for Cotton Growing under the President, headed by the Minister of Innovative Development.
The Council will annually determine the breeding and planting of high-yielding and early-ripening varieties by region and cluster, develop a fertilizer application scheme adapted to climate and temperature changes and regulate the use of herbicides and pesticides. Agricultural technologies suitable for each region will be developed to combat insect pests. For these purposes, a scientific center will be created under the Council.
The President emphasized that each cluster should have seed, soil and biological laboratories, as well as seed preparation workshops.
The issue of water conservation was raised. Over the past two years, drip irrigation has been introduced on 169,000 hectares of cotton fields in the country. But many clusters, especially farmers, face difficulties in implementing this technology, including because of its high cost.
It was noted that if there is free competition in the sphere and a scientific approach, the cost of introducing drip irrigation can be reduced to 15-20 million UZS per hectare. Therefore, the task was set to include all suppliers of water-saving technologies in a special electronic portal, to create a transparent system that would evaluate the cost of water-saving technologies and the quality of services.
It was determined that the legal guarantees for the activities of clusters will be strengthened, in one district it will be possible to organize no more than 2 clusters.
Issues of increasing production and export of finished products were discussed at the meeting. In this regard, it is planned to create separate industrial zones with broad conditions for entrepreneurs. The Ministry of Investments and Foreign Trade was instructed to involve foreign companies and well-known brands in production.
“After the boycott on our cotton was lifted, foreign companies show great interest in cooperation with local enterprises, in our products. If brands are not brought to our regions, it will be difficult for domestic products to compete in the global market”, Shavkat Mirziyoyev said.
It was noted that exporters of dyed knitwear and fabrics will be provided with subsidies of up to 10 percent, and separate flights will be launched to supply finished products to foreign brands. Tasks were set to organize the production of the necessary fittings and accessories for brands.
Measures have been identified to further expand the mechanisms for supporting textile enterprises. In particular, the Export Promotion Agency will provide exporting enterprises with resources in the amount of up to $5 million to replenish their working capital. The limit on the area of warehouses abroad, the rental costs of which are subject to compensation, will be increased from 100 to 500 square meters. For these purposes, the Agency will be allocated $100 million.
The Head of the state noted the need for the transition of textile enterprises to international financial reporting standards.
“This will pave the way for entering the global market, cooperation with foreign brands and attracting direct loans”, the President said.
Measures are also planned for the uninterrupted supply of textile enterprises with raw materials. Recommendations were given on the regular introduction of cotton fiber and yarn to the stock exchange, and the improvement of the system of payments for them.
It was noted that tax and customs administration would be simplified for the industry, in particular, the procedure for processing raw materials in the customs territory would be simplified.
The main attention was paid to the issue of personnel training. The Institute of Textile and Light Industry and the Uzbek-Korean Textile Technopark will be integrated, and a dual education system will be introduced at the institute from the new academic year.
Opinions of Deputy Prime Ministers, officials of the industry, hokims and entrepreneurs were heard on the issues discussed at the meeting.