Markaziy Osiyo davlatlari prezidentlari Qirg‘izistonda yig‘iladi
Qo‘shni davlat rahbarlarining oxirgi besh yil ichidagi to‘rtinchi maslahat uchrashuvi 21 iyul kuni Issiqko‘l bo‘yida, Cho‘lponota shahrida bo‘lib o‘tadi.
Qirg‘iz Respublikasi rahbari Sadir Japarov va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bo‘lajak yig‘ilishga tayyorgarlik masalasi va kun tartibini allaqachon muhokama qilgan.
Qayd etilishicha, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining hammasi tadbirda ishtirok etish taklifini qabul qilgan.
Darvoqe, rasman Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvi, deb nomlangan mazkur sammit mintaqadagi Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston Prezidentlarining har yili o‘tkaziladigan uchrashuvi hisoblanadi.
Ta’kidlash joiz, Shavkat Mirziyoyev 2017 yil sentyabr oyida Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida maslahat uchrashuvlari o‘tkazish tashabbusi bilan chiqqan.
Qoidaga ko‘ra, sammit navbatma-navbat shu besh davlatdan birida o‘tkaziladi. Birinchi sammit 2018 yil bahorda Qozog‘iston poytaxtida, ikkinchisi 2019 yil kuzida Toshkentda tashkil etilgan. 2020 yil Bishkekda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan, biroq koronavirus pandemiyasi tufayli bekor qilingan uchinchi anjumanga 2021 yil avgust oyida Turkmanistonning Avaza shahri mezbonlik qildi. Dastlabki rejaga ko‘ra, to‘rtinchi, ya’ni navbatdagi uchrashuv, asli, Dushanbeda bo‘lib o‘tishi kerak edi.

Президенты стран Центральной Азии встретятся в Кыргызстане
Четвертая за последние пять лет консультативная встреча лидеров соседних государств пройдет 21 июля в городе Чолпон-Ате на берегу Иссык-Куля.
Глава Кыргызской Республики Садыр Жапаров и Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев уже обсудили вопросы подготовки и повестку дня предстоящей встречи.
Отмечается, что все лидеры стран Центральной Азии приняли приглашение принять участие в данном мероприятии.
Кстати, этот саммит, официально именуемый Консультативной встречей глав государств Центральной Азии, является ежегодной региональной встречей Президентов Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.
Следует отметить, что Шавкат Мирзиёев выступил с инициативой проведения консультативных встреч на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшейся в Нью-Йорке в сентябре 2017 года.
Как правило, саммит проходит в одной из вышеуказанных пяти стран по очереди. Первый саммит состоялся весной 2018 года в столице Казахстана, второй – осенью 2019 года в Ташкенте.
Третья встреча, которая планировалась к проведению в Бишкеке в 2020 году, но была отменена из-за пандемии коронавируса, прошла в августе 2021 года в туркменской Авазе. По первоначальному плану четвертая, то есть нынешняя встреча должна была состояться в Душанбе.