Qadrli shaxmatchilar!
Avvalo, siz, azizlarni va sizlarning timsolingizda ko‘pmillatli xalqimizni mamlakatimiz hayotida ulkan quvonchli voqea – Hindistonning Chennay shahrida o‘tkazilgan 44-Butunjahon shaxmat olimpiadasida har tomonlama munosib ishtirok etib, Olimpiada chempioni degan yuksak sharafga sazovor bo‘lganingiz bilan chin qalbimdan samimiy tabriklab, o‘zimning chuqur hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Sizlar dunyoning manaman degan shaxmat ustalari ishtirokida har ikki yilda bir marta o‘tkaziladigan, 188 ta jamoa ishtirok etgan ushbu eng nufuzli shaxmat musobaqasidagi ulkan g‘alabangiz bilan mamlakatimiz sporti tarixida yangi sahifani ochib berdingiz.
Butun xalqimiz dunyodagi ana shu musobaqalarda sizlarning har bir bahsingizni “oynai jahon” va Internet orqali katta qiziqish va hayajon bilan kuzatib bordi.
O‘z navbatida, intellektual salohiyati yuqori bo‘lgan yosh shaxmatchilarimiz ham bunday yuksak ishonchni oqlab, xalqimizga yorqin g‘alabalarni tortiq etdilar.
Hech shubhasiz, sizlarning bu ulkan g‘alabangiz Vatanimiz mustaqilligining 31 yillik shonli bayramiga munosib sovg‘a bo‘ldi.
Ushbu musobaqada yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan Nodirbek Abdusattorov, Nodirbek Yaqubboyev, Javohir Sindorov, Jahongir Vohidov, Shamsiddin Vohidov kabi o‘g‘lonlarimizning isteʼdodiga butun dunyo yana bir bor tan berdi.
Ayniqsa, Jahongir Vohidovning so‘nggi o‘yindagi g‘alabasi terma jamoamizning tarixiy g‘alabasini taʼminladi.
Shuni alohida g‘urur bilan taʼkidlash kerakki, sportning shaxmat turida butun dunyoda nom chiqargan Hindiston, AQSH, Armaniston, Niderlandiya, Ispaniya, Buyuk Britaniya, Germaniya kabi davlatlar vakillari ishtirok etgan ushbu olimpiadada terma jamoamiz aʼzolari har tomonlama munosib ishtirok etib, bironta o‘yinda ham mag‘lubiyatga uchramadi.
Sizlar shu tariqa o‘zbek shaxmat maktabining shon-shuhratini yuksak bosqichga olib chiqdingiz. Sizlar kabi azmu shijoatli, vatanparvar yoshlar eng katta boyligimiz, millatimizning “oltin fondi”, desam, o‘ylaymanki, butun xalqimizning fikrini ifoda etgan bo‘laman.
Mana shunday zukko va katta salohiyatli o‘g‘lonlarni tarbiyalab voyaga yetkazgani uchun ota-onalaringiz va ustozlaringizga chin yurakdan tashakkur izhor etaman.
O‘zbekistonning shaxmatchi qizlari ham ushbu xalqaro musobaqada munosib ishtirok etib, o‘zlarining salohiyati baland ekanini yaqqol namoyish qildilar. Shu o‘rinda ularga ham chin qalbimdan tasanno aytaman.
Bugun g‘olib va sovrindor sportchilarimizni tayyorlashda chinakam fidoyilik ko‘rsatgan terma jamoamizning tajribali murabbiylari Ivan Sokolov, Vladimir Yeginga ham o‘zimning chuqur minnatdorligimni bildiraman.
Sizlarning bugungi misli ko‘rilmagan g‘alabangiz yurtimizda barkamol avlodni tarbiyalash, jismoniy tarbiya va sport, xususan, shaxmat sohasiga berilayotgan katta eʼtibor va g‘amxo‘rlikning yorqin amaliy natijasidir.
Ishonchim komilki, 2026 yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasida ham mamlakatimiz vakillari munosib ishtirok etib, yuqori marralarni zabt etadi.

Президент Узбекистана поздравил членов сборной команды с победой на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде Дорогие шахматисты!
Президент Узбекистана поздравил членов сборной команды с победой на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде
Дорогие шахматисты!
Искренне поздравляю вас и в вашем лице весь наш многонациональный народ с радостным событием – вашим достойным выступлением на 44-й Всемирной шахматной олимпиаде, прошедшей в индийском городе Ченнаи, и завоеванием высокого звания чемпионов, выражаю вам свое глубокое уважение и наилучшие пожелания.
Своей блестящей победой на этом престижном шахматном турнире, проводимом раз в два года, в котором участвовали лучшие шахматисты мира в составе 188 команд, вы открыли новую страницу в истории отечественного спорта.
Все соотечественники с большим интересом и волнением следили по телевидению и через Интернет за каждой вашей партией на этих соревнованиях.
Молодые шахматисты Узбекистана, обладающие высоким интеллектуальным потенциалом, оправдали доверие и преподнесли в дар нашему народу свои яркие победы.
Несомненно, они стали достойным подарком к 31-й годовщине независимости нашей страны.
Весь мир в очередной раз был восхищен талантом наших шахматистов – Нодирбека Абдусатторова, Нодирбека Якуббоева, Жавохира Синдорова, Жахонгира Вохидова, Шамсиддина Вохидова, защищавших честь страны на турнире.
И особенно – победой Жахонгира Вохидова в последнем туре, которая обеспечила исторический успех нашей сборной команды.
Следует с гордостью отметить, что на олимпиаде члены нашей сборной, соревнуясь с представителями стран, традиционно лидирующих в этом виде спорта, – Индии, США, Армении, Нидерландов, Испании, Великобритании, Германии, не проиграли ни одного тура.
Вы, мои дорогие, этим еще больше прославили узбекскую шахматную школу. Думаю, со мной согласятся все наши соотечественники: такая целеустремленная и преданная Родине молодежь, как вы, является нашим самым большим богатством, «золотым фондом» нашего народа.
Хочу от всей души поблагодарить ваших родителей и наставников за то, что воспитали таких умных и талантливых юношей.
Продемонстрировав свой высокий потенциал, достойно выступили на международном турнире и шахматистки Узбекистана.  Мы искренне признательны им за это.
Выражаю огромную благодарность опытным тренерам сборной команды Ивану Соколову и Владимиру Егину, проявившим настоящую самоотверженность в подготовке наших спортсменов-победителей.
Ваша выдающаяся победа – наглядный практический результат большой заботы и внимания, которые уделяются в стране воспитанию гармонично развитого поколения, продвижению физической культуры и спорта, в том числе шахмат.
Уверен, что наши шахматисты достойно выступят и достигнут высоких спортивных рубежей также на 46-й Всемирной шахматной олимпиаде, которая пройдет в 2026 году в Узбекистане.