Ўзбекистон Президенти: Биз Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида ғоят муҳим ва ҳал қилувчи босқичга қадам қўймоқдамиз
Президент Шавкат Мирзиёев 22 август куни тадбиркорлар билан очиқ мулоқот ўтказди.
Давлатимиз раҳбари, аввало, ўтган йилги учрашувдан бери бажарилган ишлар ҳақида қисқача тўхталиб ўтди. Жумладан, бизнес муҳит яхшилангани натижасида ўтган бир йил давомида тадбиркорлар томонидан 55 мингдан ортиқ бизнес учун бинолар қурилган. Тушумлари 1 миллион доллардан ошган тадбиркорлик субъектлари сони 5 мингтага кўпайиб, 26 мингтага етган. Яна минг нафари товар айланмасини 1 миллиондан 10 миллион долларгача етказган, 220 нафарининг тушумлари эса 100 миллион долларга етган. Экспорт қилувчи корхоналар сони 7,5 мингта бўлган, умумий экспорт ҳажми 30 фоизга кўпайган.
Ушбу, навбатдаги мулоқот арафасида ҳам “колл-марказ” ташкил этилди ва тадбиркорлардан 12 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушди. Уларда шахсий ёки маҳаллий муаммолар билан бирга тизимли масалалар ҳам кўтарилган. Улар бўйича энг мақбул йўлларни топиш учун таҳлилий иш олиб борилиши қайд этилди.
Президент бешта асосий йўналишни кўрсатиб ўтиб, уларнинг ҳар бири бўйича кўплаб ташаббусларни илгари сурди.
Биринчи йўналишда корхоналарни тоифаларга ажратиб, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида ёндашувлар белгиланди.
Хусусан, йиллик айланмаси 1 миллиард сўмгача бўлган корхоналар – микро бизнес, 10 миллиард сўмгача бўлгани – кичик бизнес ва 100 миллиард сўмгача бўлгани ўрта бизнес тоифасига киради.
Шундан келиб чиқиб, 2023 йил 1 январдан бошлаб микро бизнес учун айланмадан олинадиган солиқнинг амалдаги 4 фоиздан 25 фоизгача бўлган ставкалари ўрнига, ягона 4 фоизли солиқ ставкаси жорий этилади.
Йиллик айланмаси 1 миллиард сўмдан ошиб, умумий солиқ тўлаш тартибига ўтган корхоналар бир йил давомида фойда солиғини 2 баробар кам тўлайди. Ушбу имкониятлар 370 минг тадбиркорга енгиллик яратади.
Юқори салоҳиятли ўрта корхоналар сонини кўпайтириш зарурлиги таъкидланиб, улар учун қатор солиқ ва компенсация имтиёзлари белгиланди.
Ўтган йилги очиқ мулоқотда давлатимиз раҳбари бизнес учун солиқ юкини камайтириш сиёсатини давом эттиришга ваъда берган эди. пандемия келтирган иқтисодий қийинчиликларга қарамай, 2023 йил 1 январдан бошлаб қўшилган қиймат солиғи ставкаси 12 фоизга туширилиши маълум қилинди.
Тадбиркорлар учун яна бир енгиллик. Жорий йил 1 июлдан бошлаб, бўш бино ёки фойдаланилмаётган ер участкасига нисбатан солиқларнинг оширилган ставкаларини қўллаш бекор қилинган эди. Президентимиз тадбиркорларнинг шу тарзда илгари ошириб ҳисобланган 2 триллион сўмлик қарзларидан ҳам воз кечилишини айтди.
Иккинчи йўналиш қулай молиялаштириш тизимига оид бўлди. Шу мақсадда кичик бизнес лойиҳаларига 20 триллион сўм йўналтирилиши белгиланди. Бундан ташқари, тижорат банклари халқаро молия институтларидан ҳам маблағлар жалб этади.
Тадбиркорлик жамғармаси томонидан кафиллик бериш имкониятлари қўшимча 2 баробарга оширилади. Натижада камида 15 минг нафар тадбиркорнинг кредит олишдаги гаров масаласи ҳал бўлади.
Алабтта, кредит бу – масаланинг бир томони. Бизнес учун яна инфратузилма ва кафолатли бозор керак. Бу борада эса, дейлик, Тошкент вилояти билан олис ҳудудларда имконият мутлақо ҳар хил.
Шу боис учинчи йўналишда туман ва шаҳарларнинг шароитидан келиб чиқиб, бизнес учун алоҳида ёндашувлар жорий этиш масаласи кўрилди. Келгуси йилдан шарт-шароити бўйича барча туман ва шаҳарлар 5 та тоифага ажратилади. Уларда солиқ, субсидия, кредит фоизлари учун компенсация ва кафиллик бериш, инфратузилмага улаш бўйича алоҳида тартиблар белгиланади.
Ерни хусусийлаштириш учун белгиланган сумма, яъни ер солиғининг 20 карраси миқдоридаги тўлов Тошкент шаҳри ва вилоят марказларида 10 каррага, бошқа ҳудудларда 5 каррага пасайтирилади.
Тўртинчи йўналиш тадбиркорларнинг мулк ҳуқуқи ҳимояси ҳақида бўлди. Ер ва мулк ажратиш ҳақидаги қарорларни бекор қилиш, тергов жараёнида мол-мулкни хатлаб қўйишни фақат суд ҳал қилиши таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, тадбиркорларнинг судларга мурожаат қилиш имконияти кенгайтирилади. Жумладан, маъмурий судларга ариза беришда давлат божи ставкаси 2 баробар камайтирилади. Тадбиркорларнинг солиқ идоралари қарори устидан судга шикоят киритиш муддати ҳозирги 1 ойдан 3 йилгача узайтирилади.
Бешинчи йўналишда тадбиркорлар фаолиятини назорат қилиш ва уларни жавобгарликка тортиш масалаларига тўхталиб ўтилди.
Аввало, тадбиркорларга нисбатан янги жавобгарлик ва жазо чораларини жорий этишга 3 йиллик мораторий эълон қилинди. Келгуси йилдан 26 та идоранинг такрорланувчи назорат функциялари бекор қилиниши айтилди.
Давлатимиз раҳбари солиқ текширувларига оид жарималар тури кўплиги ва оғирлиги бўйича жуда кўп мурожаатлар бўлганига эътибор қаратди.
Мисол учун, ойига ўртача 1 миллион сўм солиқ тўлайдиган кичик тадбиркорларга 5 миллиондан 10 миллион сўмгача молиявий жарима қўлланмоқда. Яъни, кичик тадбиркорлар учун ҳам, йирик корхоналар учун ҳам жазо бир хил.
Президент барча турдаги текширувлар Бизнес-омбудсман томонидан мувофиқлаштирилиши, жарималар миқдори тадбиркор тўлаётган солиқ миқдоридан ошмаслиги кераклигини таъкидлади.
Умуман, энди савдо соҳасида ишлайдиган тадбиркорларни қарийб 30 йилдан бери қийнаб келадиган муаммо барҳам топади – яъни савдо қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарлик тўлиқ бекор қилинади.
Адлия вазири ва Бизнес-омбудсманга тадбиркорларнинг таклифларини чуқур ўрганиб, текширувлар муддатларини қисқартириш, молиявий хато ва камчиликларнинг минимал чегаравий миқдорини белгилаш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Мулоқотда тадбиркорларни маънавий қўллаб-қувватлаш масаласи ҳам эътибордан четда қолмади. Давлатимиз раҳбари кўп иш ўринлари яратган, ўз соҳасида инновация ва ислоҳотлар қилган, эл-юрт орасида обрў қозонган бизнес вакиллари меҳнатини эътироф этиш учун “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган тадбиркор” фахрий унвонини таъсис этиш таклифини билдирди.
Савдо-саноат палатаси фаолиятини такомиллаштириш зарурати ҳам кўрсатиб ўтилди. Энди унинг вазифа ва ваколатлари кенгайтирилади. Хусусан, ҳукуматга кўриб чиқиши мажбурий бўлган масала киритиш, тадбиркор манфаатини кўзлаб Олий судга ариза бериш ваколатлари берилади. Савдо-саноат палатаси ҳукумат бўйсунувидан тўлиқ чиқарилади ва тадбиркорлар манфаатининг чинакам ҳимоячисига айланади.
Ушбу очиқ мулоқотда айтилган барча таклифларни амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича Жамоатчилик кенгаши тузилиши белгиланди.
Сўзининг якунида Президент Шавкат Мирзиёев юртимиз ишбилармонларини Тадбиркорлар куни билан яна бир бор табриклаб, фаолиятларига муваффақият тилади.
– Биз Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида ғоят муҳим ва ҳал қилувчи босқичга қадам қўймоқдамиз. Сизларнинг фидокорона меҳнатингиз, инновацион фикр ва ёндашувингиз бугун ҳар қачонгидан ҳам муҳим ва бу ўринда сиз барча соҳа вакилларига ўрнак бўлишингизга ишонаман, – деди давлат раҳбари.

Президент Узбекистана: Мы вступаем в очень важный и решающий этап на пути построения Нового Узбекистана
Президент Шавкат Мирзиёев 22 августа провел открытый диалог с предпринимателями.
По информации пресс-службы главы нашего государства, в начале Президент коротко остановился на работе, проделанной со времени прошлогодней встречи. В частности, в результате улучшения деловой среды за прошедший год предпринимателями построено более 55 тысяч зданий для бизнеса. Количество хозяйствующих субъектов с выручкой более 1 миллиона долларов увеличилось на 5 тысяч - до 26 тысяч. Еще тысяча субъектов довела торговый оборот с 1 миллиона до 10 миллионов долларов, а выручка 220 предприятий достиг 100 миллионов долларов. Количество предприятий-экспортеров составило 7,5 тысячи, общий объем экспорта увеличился на 30 процентов.
Перед нынешним диалогом был организован колл-центр, куда поступило более 12 тысяч обращений от предпринимателей. Помимо личных или локальных проблем в них поднимались и системные вопросы. Отмечалось, что будет проведена аналитическая работа с целью поиска наиболее оптимальных решений.
Президент обозначил пять основных направлений и выдвинул множество инициатив по каждому из них.
В первом направлении определено внедрение отдельных подходов к поддержке предприятий путем разделения их на категории.
В частности, предприятия с годовым оборотом до 1 миллиарда сумов будут относиться к категории микробизнеса, до 10 миллиардов сумов – к малому бизнесу, до 100 миллиардов сумов – к среднему бизнесу.
Исходя из этого, с 1 января 2023 года для микробизнеса будет введена единая ставка налога в размере 4 процента вместо действующих ставок налога с оборота в размере от 4 процентов до 25 процентов.
Предприятия с годовым оборотом более 1 миллиарда сумов и переходящие на общий порядок уплаты налогов будут платить в 2 раза меньше налога на прибыль в течение одного года. Эти возможности облегчат деятельность 370 тысяч предпринимателей.
Подчеркнута необходимость увеличения количества средних предприятий с высоким потенциалом роста, для них будет установлен ряд налоговых льгот и компенсаций.
В прошлогоднем открытом диалоге глава нашего государства пообещал продолжить курс на снижение налоговой нагрузки на бизнес. Несмотря на экономические трудности, вызванные пандемией, объявлено о снижении ставки налога на добавленную стоимость до 12 процентов с 1 января 2023 года.
Еще одно облегчение для предпринимателей – с 1 июля текущего года отменено применение повышенных ставок налога из-за неиспользования пустующего здания или земельного участка. Президент сообщил о списании задолженности предпринимателей в размере 2 триллионов сумов, образовавшейся в результате уплаты налогов по повышенной ставке.
Второе направление – создание благоприятной системы финансирования. С этой целью на проекты малого бизнеса будет выделено 20 триллионов сумов. Кроме того, коммерческие банки будут привлекать для этих целей средства международных финансовых организаций.
Возможности Фонда предпринимательства по предоставлению поручительства будут увеличены в 2 раза. В результате не менее 15 тысяч предпринимателей смогут решить вопрос с залоговым обеспечением по кредитам.
Конечно, кредит — это только один аспект проблемы. Бизнес нуждается в инфраструктуре и гарантированном рынке. В этом плане, например, возможности в Ташкентской области и отдаленных районах совершенно разные.
Поэтому по третьему направлению рассмотрен вопрос о внедрении особых подходов для бизнеса исходя из условий районов и городов. Со следующего года все районы и города будут разделены на 5 категорий по своим условиям. В них будут определены специальные режимы налогообложения, субсидирования, компенсации процентов по кредиту, предоставления поручительства, подключения к инфраструктуре.
Установленная сумма платежа за приватизацию земли, составляющая 20-кратный размер земельного налога, будет уменьшена в 10 раз в городе Ташкенте и областных центрах, в 5 раз - в других областях.
Четвертое направление касается защиты собственности предпринимателей. Подчеркнуто, что только суд может отменить решения о выделении земли и имущества, а также рассматривать вопрос об аресте имущества в ходе следствия.
Также будет расширена возможность предпринимателей обращаться в суды. В частности, при обращении в административные суды ставка госпошлины будет снижена в 2 раза. Срок обжалования предпринимателями решения налоговых органов в суде будет продлен с нынешнего 1 месяца до 3 лет.
По пятому направлению обсуждены вопросы контроля над деятельностью предпринимателей и привлечения их к ответственности.
В первую очередь будет объявлен мораторий сроком на 3 года на введение новых видов ответственности и мер наказания в отношении предпринимателей. Отмечалось, что со следующего года дублирующие контрольные функции 26 ведомств будут отменены.
Глава нашего государства обратил внимание на поступление множества обращений о многочисленности и тяжести штрафов, связанных с налоговыми проверками.
Например, к малым предпринимателям, уплачивающим в среднем 1 миллион сумов налога в месяц, применяется финансовый штраф в размере от 5 миллионов до 10 миллионов сумов за одну только невыдачу чека. То есть наказание одинаково как для малых предпринимателей, так и для крупных предприятий.
Президент подчеркнул, что все виды проверок должны согласовываться с Бизнес-омбудсменом, а сумма штрафов не должна превышать сумму налога, уплаченного предпринимателем.
В целом теперь будет устранена проблема, которая почти 30 лет беспокоила предпринимателей, работающих в сфере торговли, – то есть полностью отменяется уголовная ответственность за нарушение правил торговли.
Министру юстиции и Бизнес-омбудсмену поручено разработать законопроект о сокращении сроков проверок, установлении минимального порога финансовых ошибок и недостатков, изучив предложения предпринимателей.
Не остался без внимания и вопрос моральной поддержки предпринимателей. Глава нашего государства предложил учредить почетное звание «Заслуженный предприниматель Узбекистана» для признания труда представителей бизнеса, создавших множество рабочих мест, внесших новшества в свою сферу, снискавших уважение в народе.
Также указано на необходимость совершенствования деятельности Торгово-промышленной палаты. Ее задачи и полномочия будут расширены. В частности, будет предоставлено право вносить в правительство обязательные для рассмотрения вопросы, подавать иски в Верховный суд в интересах предпринимателей. Торгово-промышленная палата будет полностью выведена из подчинения правительства и станет независимым защитником интересов предпринимателей.
Для реализации всех предложений, прозвучавших в ходе открытого диалога, поручено образовать Общественный совет по поддержке предпринимательства при Президенте.
В завершение своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев еще раз поздравил бизнесменов нашей страны с Днем предпринимателей и пожелал им успехов в деятельности.
- Мы вступаем в очень важный и решающий этап на пути построения Нового Узбекистана. Ваш самоотверженный труд, инновационное мышление и подход сегодня важны как никогда, и я верю, что в этом отношении вы подадите пример представителям всех сфер, - сказал глава государства.