Davlatimiz rahbari mazkur majmua qurilishiga 2019 yil 20 noyabrda tamal toshi qo‘ygan, o‘tgan yili dekabrda bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirgan edi. bugungi kunda 20, 22, 25 qavatli binolar va konferensiya zali qurib bitkazildi.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari rivojiga alohida ahamiyat qaratilmoqda. So‘nggi besh yilda sohaga 2 milliard dollar, shu jumladan, 700 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirildi. Barcha hududlarda IT-parklar ochilib, ular uchun alohida soliq rejimi joriy etildi. Bu orqali 14 ming nafar yoshlar yuqori daromadli ish bilan ta’minlandi. Shuningdek, sohada o‘zini o‘zi band qilgan mutaxassislar soni 43 ming nafarga yetdi.
Joriy yilning o‘zida mamlakatimizda 134 ta yangi, jumladan, 50 ta xorijiy IT kompaniya tashkil etildi, eksportyor korxonalar soni esa 2 barobarga oshdi.
Poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki bu borada yetakchi. U birinchi bo‘lib ikki qavatli binoda ochilgan edi. bugungi kunda osmono‘par, muhtasham majmuaga aylandi.
Ushbu IT-parkning rezidentlari, xizmatlar turi ham ko‘payib bormoqda. Joriy yilning 6 oyida ular tomonidan 53 million dollarlik xizmatlar eksport qilingan. Yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 100 million dollardan oshishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari “Aloqabank” va “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi binolaridagi sharoitlarni kirib ko‘rdi. Ularning pastki qavatlarida mijozlarga xizmat ko‘rsatish ofisi joylashgan. Yuqori qavatlar IT korxonalar uchun mo‘ljallangan. Yerto‘la qismida 3 ming avtomobilga mo‘ljallangan 3 qavatli turargoh ham bor.
IT-parkda qurilish 2 bosqichda olib borilmoqda. Bu yerda jami 17 ta imorat barpo etiladi. Sohadagi tashkilotlar, universitet, kovorking markazi o‘zaro uzviy faoliyat olib boradi. Majmua hududida xizmat uylari, mehmonxona, kafe va restoranlar, do‘konlar, sport maydoni, dam olish joylari ham bo‘ladi.
Shu yerda “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik kompaniyasida joriy etilgan avtomatik hisoblash tizimi, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining elektron tizimlarini yanada takomillashtirish loyihasi haqida ma’lumot berildi.

Глава государства заложил первый камень в строительство этого комплекса 20 ноября 2019 года, а в декабре прошлого года ознакомился с ходом работ. На сегодняшний день завершены 20, 22, 25-этажные корпуса иконференц-зал.
В нашей стране придается особое значение развитию информационных технологий. За последние пять лет в этот сектор было направлено 2 миллиарда долларов, в том числе 700 миллионов долларов прямых инвестиций. Во всех регионах организованы IT-парки, для них введен особый налоговый режим. Благодаря этому 14 тысяч молодых людей были обеспечены высокооплачиваемой работой. Кроме того, число самозанятых в этой области специалистов достигло 43 тысяч человек.
Только в этом году в нашей стране появились 134 новых IT-компаний, в том числе 50 иностранных, а количество предприятий-экспортеров удвоилось.
Лидером в этом плане является Технологический парк программных продуктов и информационных технологий, расположенный в Мирзо-Улугбекском районе столицы. На первых порах парк начинал деятельность в двухэтажном корпусе, который сегодня превратился в величественное высотное здание.
Расширяется как количество резидентов IT-парка, так и спектр оказываемых ими услуг. За 6 месяцев текущего года они экспортировали услуги на 53 миллиона долларов. Ожидается, что к концу года эта цифра превысит 100 миллионов долларов.
Глава государства посетил здания акционерных компаний «Алокабанк» и «Узбектелеком». В нижних этажах расположены офисы по обслуживанию клиентов. Верхние этажи предназначены для IT-предприятий. Имеется трехуровневая подземная парковка на 3 тысячи машиномест.
Строительство IT-парка ведется в 2 этапа. Всего здесь будет построено 17 зданий. Организации отрасли, университет, коворкинг-центр будут работать в тесном взаимодействии. Также на территории комплекса разместятся служебные дома, гостиница, кафе и рестораны, магазины, спортивная площадка, зоны отдыха.
Здесь же представлена информация о внедренной в АО «Узсувтаминот» автоматизированной системе учета, проекте дальнейшего совершенствования электронных систем Службы безопасности дорожного движения.