Davlatimiz rahbari mazkur majmua qurilishiga 2019 yil 20 noyabrda tamal toshi qo‘ygan, o‘tgan yili dekabrda bunyodkorlik ishlarini ko‘zdan kechirgan edi. bugungi kunda 20, 22, 25 qavatli binolar va konferensiya zali qurib bitkazildi.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari rivojiga alohida ahamiyat qaratilmoqda. So‘nggi besh yilda sohaga 2 milliard dollar, shu jumladan, 700 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar yo‘naltirildi. Barcha hududlarda IT-parklar ochilib, ular uchun alohida soliq rejimi joriy etildi. Bu orqali 14 ming nafar yoshlar yuqori daromadli ish bilan ta’minlandi. Shuningdek, sohada o‘zini o‘zi band qilgan mutaxassislar soni 43 ming nafarga yetdi.
Joriy yilning o‘zida mamlakatimizda 134 ta yangi, jumladan, 50 ta xorijiy IT kompaniya tashkil etildi, eksportyor korxonalar soni esa 2 barobarga oshdi.
Poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki bu borada yetakchi. U birinchi bo‘lib ikki qavatli binoda ochilgan edi. bugungi kunda osmono‘par, muhtasham majmuaga aylandi.
Ushbu IT-parkning rezidentlari, xizmatlar turi ham ko‘payib bormoqda. Joriy yilning 6 oyida ular tomonidan 53 million dollarlik xizmatlar eksport qilingan. Yil yakunigacha bu ko‘rsatkich 100 million dollardan oshishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari “Aloqabank” va “O‘zbektelekom” aksiyadorlik kompaniyasi binolaridagi sharoitlarni kirib ko‘rdi. Ularning pastki qavatlarida mijozlarga xizmat ko‘rsatish ofisi joylashgan. Yuqori qavatlar IT korxonalar uchun mo‘ljallangan. Yerto‘la qismida 3 ming avtomobilga mo‘ljallangan 3 qavatli turargoh ham bor.
IT-parkda qurilish 2 bosqichda olib borilmoqda. Bu yerda jami 17 ta imorat barpo etiladi. Sohadagi tashkilotlar, universitet, kovorking markazi o‘zaro uzviy faoliyat olib boradi. Majmua hududida xizmat uylari, mehmonxona, kafe va restoranlar, do‘konlar, sport maydoni, dam olish joylari ham bo‘ladi.
Shu yerda “O‘zsuvta’minot” aksiyadorlik kompaniyasida joriy etilgan avtomatik hisoblash tizimi, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining elektron tizimlarini yanada takomillashtirish loyihasi haqida ma’lumot berildi.

New facilities launched in IT Park
The Head of the state laid the first stone in the construction of this complex on 20 November 2019, and in December of last year, he got acquainted with the progress of work. To date, 20, 22, 25-storey buildings and a conference hall have been completed.
In Uzbekistan, the main attention is paid to the development of information technology. Over the past five years, $2 billion has been directed to this sector, including $700 million in direct investment. IT parks have been organized in all regions, and a special tax regime has been introduced for them. Thanks to this, 14 thousand young people were provided with highly paid jobs. In addition, the number of self-employed specialists in this field has reached 43,000 people.
This year alone, 134 new IT companies have been established in the country, including 50 foreign ones, and the number of exporting enterprises has doubled.
The leader in this regard is the IT Park in Tashkent’s Mirzo Ulugbek district. The park began its activities in a two-story building, which today has turned into a majestic high-rise building.
Both the number of IT Park residents and the range of services they provide are expanding. For 6 months of this year, they exported services worth $53 million. This figure is expected to exceed $100 million by the end of the year.
The Head of the state visited the buildings of the joint-stock companies Aloqabank and Uzbektelecom. The lower floors house the customer service offices. The upper floors are intended for IT companies. There is three-level underground parking for 3,000 cars.
The construction of the IT Park is carried out in 2 stages. 17 buildings will be built here in total. Industry organizations, the university, the coworking center will work in close interaction. The complex will also house office buildings, a hotel, cafes and restaurants, shops, a sports ground, and recreation areas.
Information was provided on the automated accounting system introduced at JSC Uzsuvtaminot, the project for further improving the electronic systems of the Road Safety Service.