ШҲТ мамлакатлари экспертлари ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалаларини муҳокама қилади
Жорий йилнинг 6 сентябрь куни Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг ахборот хавфсизлиги бўйича илмий-эксперт форуми бўлиб ўтади.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти томонидан Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги ҳамда ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси билан ҳамкорликда ўтказилмоқда.
Хорижий иштирокчиларни онлайн улаш орқали гибрид форматда ташкил этилаётган ахборот хавфсизлиги масалалари бўйича мулоқотда ШҲТга аъзо давлатларнинг тегишли вазирлик, идоралари, илмий-академик ва таҳлилий доиралари вакилларидан иборат 30 нафардан зиёд етакчи экспертлар жамланиши кутилмоқда.
Иштирокчиларнинг нуфузли таркиби рақамлаштириш соҳасидаги сўнгги тенденциялар ва ютуқларни муҳокама қилиш, шунингдек ШҲТ маконида инсон ҳуқуқи ва ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш шароитида ахборот ва кибер хавфсизлик соҳасидаги таҳдидларга қарши курашиш бўйича илғор миллий тажрибани тақдим этиш имконини беради.
Мазкур форумни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2021 йил 17 сентябрь куни ШҲТнинг Душанбе саммитида илгари сурилган эди.
Бутун дунёда рақамли технологияларни жорий этиш ва онлайн фаоллик жараёнининг барқарор ривожланиши кузатилаётган бир пайтда мазкур тадбирнинг ташкил этилиши ўта долзарб аҳамият касб этмоқда. Зеро, жамият, бизнес, давлат ҳаёти ва фаолиятининг жадал суръатда рақамлаштирилиши ўз-ўзидан қатор объектив муаммоларни ҳам келтириб чиқармоқда.
Хусусан, пандемия ахборот маконида кибер жиноятлар кескин кўпайишига олиб келди. Экспертлар фикрича, 2021 йил дунёда кибер ҳужум сони 2020 йилдагига нисбатан 50 фоиз ортиб, кибер жиноятдан кўрилган зарар 2015 йилдаги 3 триллион доллардан 6 триллион долларга ўсди.
Инфратизимни кибер хавфдан ҳимоя қилиш масаласи долзарблигича қолмоқда. Мутахассислар томонидан энергетика, саноат, мудофаа соҳалари ва давлат сектори энг кўп ҳужумга учраётган тармоқлар сифатида санаб ўтилган.
Умуман, ахборот макони экстремист мафкурачилар томонидан ғоявий тарғибот олиб бориш учун энг жозибали майдонча сифатида баҳолана бошлади.
Юқорида қайд этилган салбий тенденциялар ШҲТга аъзо мамлакатлардан кибер маконни ҳимоя қилиш ва ахборот хавфсизлигини таъминлашга комплекс ёндашувлар ишлаб чиқишни талаб этади. Айни хавфнинг трансчегаравий хусусияти миллий саъй-ҳаракатни минтақавий ва халқаро миқёсда ҳамкорликдаги фаолият билан бойитиш заруратини тақозо этади.
Тўғри, бугунги кунда ШҲТ доирасида халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш масаласи бўйича ҳамкорлик йўлга қўйилган. Жумладан, 2006 йилдан буён ташкилотга аъзо давлатлар халқаро ахборот хавфсизлиги бўйича экспертлари гуруҳи фаолият юритиб келмоқда. Мазкур тузилма ШҲТнинг доимий фаолият кўрсатадиган органи ҳисобланади ва шу соҳага ихтисослашган вазирлик, идоралар ишини мувофиқлаштириб боради.
2009 йил 16 июнь куни имзоланган Халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро келишув, ўз навбатида, ШҲТ мамлакатларининг ахборот хавфсизлиги бўйича биргаликда ишлаши учун пойдевор бўлиб хизмат қилмоқда.
2020 йил ноябрь ойида ШҲТга аъзо давлатлар раҳбарларининг халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Қўшма баёноти қабул қилинган.
2021 йил ШҲТнинг Душанбеда ўтган юбилей саммити якуни бўйича Ўзбекистоннинг фаол иштироки асосида ишлаб чиқилган 2022-2023 йилларга мўлжалланган халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш масалалари бўйича ШҲТ мамлакатларининг биргаликдаги ҳаракатлари режаси тасдиқланган.
Ҳозирги вақтда ШҲТга аъзо мамлакатларнинг барчаси, ҳеч истисносиз, рақамли жамиятни ривожлантириш, давлат бошқаруви ва молия-иқтисод секторини рақамли форматга ўтказишга қаратилган миллий стратегик ва концептуал ҳужжатларни амалга оширмоқда.
Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон Президентининг ушбу форумни ўтказиш бўйича ўз вақтида илгари сурган муҳим ташаббуси иштирокчиларга ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги хавф-хатарларга қарши курашишга оид ягона сиёсатни шакллантириш бўйича аниқ таклифоар, амалий тавсиялар ишлаб чиқиш, шунингдек ШҲТ мамлакатлари фуқаролари ахборотдан эркин ва ҳеч қандай тўсиқсиз фойдаланишини таъминлаш бўйича умумий ёндашувларни келишиб олиш имконини беради.
Айни кенг қамровли масалаларни кўриб чиқиш учун форум кун тартиби 3 мавзуга оид сессияга бўлинган:
1. Ахборотдан фойдаланиш кўламини кенгайтириш – замонавий жамиятни ривожлантиришнинг муҳим омили.
2. Ахборий-ғоявий хатарлар ва бундай таҳдидларга қарши самарали жавоб чораларини ишлаб чиқиш.
3. АКТ жадал ривожланиши шароитида нозик ахборот инфратизими объектларини ҳимоя қилиш.
Умуман, мазкур тадбир минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ШҲТга аъзо давлатларнинг ахборот ва кибер макондаги хатарларга қарши кураш борасидаги салоҳиятини ошириш имконини беради.

Эксперты стран ШОС обсудят вопросы обеспечения информационной безопасности
6 сентября в столице Узбекистана состоится научно-экспертный форум по информационной безопасности Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Мероприятие проводится Институтом стратегических и межрегиональных исследований при главе нашего государства при поддержке Министерства по развитию информационных технологий Узбекистана и коммуникаций совместно с Исполнительным комитетом Региональной антитеррористической структуры ШОС.
Диалог по вопросам информационной безопасности, организуемый в гибридном формате с онлайн-подключением зарубежных участников, планирует собрать более 30 ведущих экспертов из числа представителей профильных министерств и ведомств, научно-академических и аналитических кругов государств-членов ШОС.
Представительный состав участников позволит обсудить последние тенденции и достижения в сфере цифровизации, а также обменяться передовым национальным опытом по противодействию угрозам информационной и кибербезопасности в условиях обеспечения прав человека и верховенства права на пространстве ШОС.
Инициатива проведения данного Форума была выдвинута Президентом Шавкатом Мирзиёевым на Душанбинском саммите ШОС 17 сентября 2021 года.
С учетом наблюдаемого устойчивого роста внедрения цифровых технологий и онлайн-активности во всем мире организация данного мероприятия является весьма актуальным. Поскольку стремительная цифровизация жизнедеятельности общества, бизнеса и государства порождает ряд объективных проблем.
В частности, пандемия вызвала резкий рост киберпреступности в информационном пространстве. По оценкам экспертов, в 2021 году число кибератак в мире увеличилось на 50% по сравнению с 2020 годом Ущерб от киберпреступлений в 2021 году превысил 6 триллионов долларов против 3 триллионов долларов в 2015 году.
Сохраняет свою актуальность проблема защиты критической инфраструктуры от киберугроз. По оценкам специалистов, наиболее часто атакуемыми секторами являются энергетика, промышленность, оборона и государственный сектор.
Наряду с этим, информационное пространство стало расцениваться экстремистскими идеологами как наиболее привлекательная площадка для ведения идеологической пропаганды.
Вышеуказанные негативные тенденции требуют от стран-участниц ШОС выработки комплексных подходов к защите киберпространства и обеспечению информационной безопасности. Трансграничный характер данных угроз диктует необходимость дополнения национальных усилий совместными действиями на региональном и международном уровнях.
Следует также подчеркнуть, что на сегодняшний день в ШОС уже налажено взаимодействие по вопросам обеспечения международной информационной безопасности. С 2006 года в рамках ШОС функционирует группа экспертов государств-членов Организации по международной информационной безопасности, которая является постоянно действующим органом ШОС и осуществляет работу по координации профильных министерств и ведомств.
В свою очередь, фундаментом сотрудничества стран ШОС в области информационной безопасности выступает межправительственное Соглашение о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности, подписанное 16 июня 2009 года.
В ноябре 2020 года было принято Совместное заявление глав государств-членов ШОС о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности.
В 2021 году по итогам юбилейного саммита ШОС в Душанбе был подписан План взаимодействия стран ШОС по вопросам обеспечения международной информационной безопасности на 2022-2023 годы, разработанный при активном участии Узбекистана.
В настоящее время все без исключения страны ШОС реализуют национальные стратегические и концептуальные документы, направленные на развитие цифрового общества, перевод государственного управления, финансово-экономического сектора в цифровой формат.
В данном контексте, важная и своевременная инициатива Президента Узбекистана о проведении форума позволит участникам выработать конкретные предложения и практические рекомендации по формированию единой политики противодействия угрозам и вызовам в сфере обеспечения информационной безопасности, а также согласовать общие подходы по обеспечению свободного и беспрепятственного доступа к информации для граждан стран ШОС.
Для рассмотрения всего спектра вопросов повестка дня форума разделена на 3 тематические сессии:
I. «Расширение доступа к информации – важный фактор развития современного общества»;
II. «Информационно-идеологические угрозы и выработка эффективных мер реагирования»;
III. «Защита объектов критической информационной инфраструктуры в условиях динамичного развития ИКТ».
В целом, организуемое мероприятие позволит укрепить региональное сотрудничество и повысить потенциал государств-членов ШОС в противодействии угрозам в информационном и кибер- пространстве.