Энергия таъминоти бўйича ишлар ҳолати кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 октябрь куни куз-қиш мавсумида иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳа муассасаларининг барқарор ишлашини таъминлаш бўйича йиғилиш ўтказди.
Маълумки, жорий йил 23 сентябрда бу ҳақда Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилинган. Ҳар бир вилоят, туман ва йўналишлар кесимида алоҳида режа-жадваллар ва чора-тадбирлар ишлаб чиқилиб, манбалари белгиланган.
Йиғилишда энергетика вазири ва вилоят ҳокимлари шу борада бажарилган ишлар бўйича ҳисобот берди.
Қайд этилганидек, аҳолини, аввало, электр энергияси билан узлуксиз таъминлаш чоралари кўрилмоқда. Бунинг учун IV чоракда 21 миллиард киловатт соат, келгуси йил бошида қарийб 22 миллиард киловатт соат электр ишлаб чиқариш режалаштирилган. Шунингдек, куз-қиш мавсумида аҳолига 10 миллиард куб метр табиий газ етказиб берилиши белгиланган.
Давлатимиз раҳбари бу жараёнда исрофга йўл қўймаслик учун газ қудуқларидан истеъмолчигача бўлган тизимни тўлиқ рақамлаштириш бўйича кўрсатма берди.
Табиий газ тармоғидан узоқдаги қишлоқ ва овуллар, ижтимоий объектларга суюлтирилган газ ва кўмир етказиб берилади. Президентимиз қайси ҳудудга яна қўшимча захира керак бўлса, таъминлаб берилишини таъкидлади.
– Барча тармоқ ва ҳудуд раҳбарлари бу масалада масъулиятини икки карра ошириб, аҳолини рози қилиши, ҳеч бир мурожаатни эътиборсиз қолдирмасдан, тезкор ҳал этиши лозим, – деди Шавкат Мирзиёев.
Энергетика вазирлигига аҳолининг энергия манбалари билан таъминланганлик ҳолатини реал вақт тартибида мунтазам назорат қилиб бориш топширилди. Юзага келадиган муаммоларни бартараф этишда “колл-марказ”лар ва ҳудудий ишчи гуруҳлар фаолияти муҳим экани қайд этилди.
Энергия манбаларини иқтисод қилиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Дунёда энергетика соҳасида рўй бераётган муаммолар минтақамизга ҳам таъсир кўрсатаётгани, бундай вазиятда тежамкорлик долзарб экани қайд этилди. Шу боис барча муассасаларда энергия тежовчи технологиялар ўрнатиш, одамларнинг бу борада дахлдорлигини ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда корхоналарни молиявий соғломлаштириш, тижорат банкларининг барқарорлигини ошириш масалаларига тўхталиб ўтилди. Кредитлар эвазига ишга туширилган лойиҳаларни тўлиқ қувватга олиб чиқиб, уларнинг муддати ўтган қарздорлигини камайтиришга кўмаклашиш бўйича топшириқлар берилди.

The state of affairs in the energy supply considered
As is known, on September 23 this year, the Cabinet of Ministers adopted the relevant resolution No. 522, which approved separate plan-schedules in the context of regions, districts and industries, identified specific measures and sources.
At the meeting, the Minister of Energy and hokims of the regions reported on the activities carried out in this direction.
It was noted that, first of all, measures are being taken to ensure an uninterrupted supply of electricity to the population. To this end, it is planned to generate 21 billion kilowatt-hours of electricity in the fourth quarter, and almost 22 billion kilowatt-hours at the beginning of next year. In the autumn-winter period, 10 billion cubic meters of natural gas will be supplied to consumers.
To avoid wastefulness in this process, the Head of the state instructed to fully digitize all links in the natural gas supply chain – from gas wells to consumers.
It was emphasized that liquefied gas and coal will be supplied to villages, their social facilities, far from gas pipelines. If necessary, the regions will receive additional reserves.
“The leaders of all industries and regions should double their responsibility in this matter, meet the needs of the population, not leave without attention and promptly resolve each appeal”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Ministry of Energy was instructed to monitor the state of providing the population with energy resources in real-time. It was noted that the activities of call centers and regional working groups are important in solving emerging problems.
The main attention was paid to the issue of saving energy resources. It was emphasized that the crisis phenomena in the global energy industry also affect our region, and therefore the relevance of responsible consumption is growing. In this regard, the importance of introducing energy-efficient technologies in all institutions and increasing the involvement of the population in energy conservation was noted.
The issues of enterprises' financial recovery and increasing commercial banks' stability were also considered at the meeting. Several instructions were given to assist projects launched at the expense of loans in reducing their overdue debts by reaching full production capacity.