Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Germaniya kun tartibining hamda ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Germaniya tomoniga asosiy ustuvor yoʻnalishi Markaziy Osiyo etib belgilangan Oʻzbekiston tashqi siyosatining asosiy jihatlari va erishilgan natijalari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Oliy va yuqori darajadagi siyosiy muloqotni yanada rivojlantirish, tashrif va tajriba almashish amaliyotini davom ettirish, turli yo‘nalishlarda qo‘shma tadbirlar tashkil etishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanligi ma’lum qilindi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, jumladan, Germaniya bozoriga keng turdagi sifatli va raqobatbardosh O‘zbekiston mahsulotlarini yetkazib berishni tashkil etish, Germaniyaning yetakchi kompaniyalarini jalb etgan holda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Germaniya tomoniga respublikamizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotning mazmun-mohiyati va ahamiyati haqida maʼlumot berildi. Qayd etilganidek, yangi qomus bilan Oʻzbekistonni uzoq muddatli rivojlantirish strategiyasining mustahkam huquqiy asosi, kafolati yaratiladi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni, ayniqsa, ta’lim va ilm-fan sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Vazirlar inson huquqlarini taʼminlash sohasida hamkorlikni mustahkamlash muhimligi haqida yakdil bo’ldilar. Shu nuqtayi nazardan Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi va Germaniya Inson huquqlari instituti oʻrtasida muloqot oʻrnatish zarurligi qayd etildi. V.Norov germaniyalik ekspertlarni joriy yilning 5-6-dekabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Inson huquqlari sohasida ta’lim bo‘yicha global forumga taklif qildi.
Ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida, xususan, “Yashil makon” umummilliy dasturi va Germaniya tashqi ishlar vazirligining “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusi doirasidagi hamkorlikning alohida jihatlarini muhokama qildilar.
A.Berbok O‘zbekistonning Orol dengizi inqirozi oqibatlariga qarshi kurashishdagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi va Orolbo‘yi mintaqasida ekologik va ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini o‘rganishga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, ayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar, jumladan, Afg‘onistondagi mavjud vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
Muzokaralar yakulari bo‘yicha Oʻzbekiston va Germaniya ommaviy axborot vositalari vakillari uchun matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.

О встрече с Федеральным министром иностранных дел ФРГ
1 ноября 2022 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Владимир Норов провел встречу с Федеральным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Анналеной Бербок.
В ходе встречи рассмотрены актуальные вопросы узбекско-немецкой повестки дня, а также взаимодействия в рамках многосторонних структур.
Немецкая сторона была проинформирована об основных направлениях и достигнутых результатах внешней политики Узбекистана, главным приоритетом которой является Центральная Азия.
Выражена обоюдная заинтересованность в дальнейшем наращивании политического диалога на высшем и высоком уровнях, продолжении практики обмена визитами и  опытом, организации совместных мероприятий в различных направлениях.
Подчеркнута необходимость расширения торгово-экономического сотрудничества, в том числе путем  организации поставок на немецкий рынок широкой номенклатуры высококачественной и конкурентоспособной узбекской продукции, реализации совместных проектов с привлечением ведущих компаний Германии.
До немецкой стороны доведено о сути и значении конституционной реформы, проводимой в республике, которая, как отмечалось, должна создать прочную правовую основу, гарантию долгосрочной стратегии развития Узбекистана.
Рассмотрены предложения по углублению культурно-гуманитарных связей, особенно в области образования и науки.
Министры согласились с важностью укрепления сотрудничества в сфере обеспечения прав человека, высказались за налаживание диалога между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Немецким институтом прав человека. В.Норов пригласил немецких экспертов на Глобальный форум по образованию в области прав человека, запланированный на 5-6 декабря текущего года в г.Ташкенте.
Главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили аспекты сотрудничества в области охраны окружающей среды, в частности в рамках национальной программы «Яшил макон» и инициативы МИД ФРГ «Зеленая Центральная Азия».
А.Бербок высоко оценила усилий Узбекистана в борьбе с последствиями Аральского кризиса и выразила готовность в изучении возможности реализации конкретных экологических и социальных проектов в регионе Приаралья.
Стороны обменялись мнениями по отдельным вопросам международного и регионального характера, в том числе текущей обстановке в Афганистане.