Hurmatli ommaviy axborot vositalari vakillari!
Avvalo, Turkiy davlatlar tashkiloti sammiti va uning doirasida o‘tkazilgan tadbirlarga e’tiboringiz hamda faol ishtirokingiz uchun har biringizga minnatdorchilik bildirmoqchiman.
Sizlarning faoliyatingiz tufayli Tashkiloning nufuzi yanada mustahkamlanib, jahon hamjamiyatining unga bo‘lgan qiziqishi ortib bormoqda.
So‘nggi kunlarda O‘zbekiston Turkiy davlatlar tashkilotining turli tadbirlari uchun uchrashuv va muzokaralar maydoniga aylandi.
Xalqaro forum, konferensiyalar va uchrashuvlarda ishtirok etish uchun tashrif buyurgan rasmiy xorijiy delegatsiyalar va mehmonlar samimiy kutib olindi.
O‘zbekiston Prezidenti, muhtaram Shavkat Miromonovich Mirziyoyev raisligida 6 ta a’zo va kuzatuvchi davlatlar rahbarlari, Bosh kotib va tuzilmalar rahbarlari ishtirok etgan bugungi sammit yurtimizda Toshkilot doirasida bo‘lib o‘tgan barcha voqealarning mantiqiy yakuni bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti Sammit mehmonlarini qutlar ekan, hamkasblariga qadimiy va hamisha navqiron Samarqandni Turkiy sivilizatsiya poytaxti deb e’lon qilishni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorlik bildirdi.
Darhaqiqat, bu qaror o‘z-o‘zidan qabul qilinmadi. Zero Samarqand shahri butun turkiy xalqlarning faxridir.
U buyuk turkiy sulolalarning poytaxti bo‘lib, turkiy xalqlarning davlatchiligi, ilm-fan va san’ati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan makon hisoblanadi.
“Turkiy sivilizatsiyaning yangi davri: umumiy taraqqiyot va farovonlik sari” shiori ostida o‘tkazilgan sammit turkiy davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlik uchun yangi ufqlar va istiqbollarni ochdi.
Davlatimiz Rahbari ta’kidlaganidek, bu safargi sammitning o‘ziga xos jihatlaridan biri shundaki, turkiy oila ko‘p asrlik tariximizda ilk bor yangilangan tashkilotimiz doirasida to‘liq yig‘ildi.
Turkmaniston Xalq Maslahati “Milliy Gengesh” raisi hurmatli Gurbanguli Berdimuhamedov va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on Janobi Oliylarining Turk dunyosining eng oliy ordeni bilan taqdirlanishi Sammitning muhim voqeasi bo‘ldi.
O‘zbekiston rahbari ushbu mukofotlar ikki qardosh davlatning xalqlarimiz birligini mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlariga berilgan yuksak baho ekanini ta’kidladilar.
Shu bilan birga, tomonlarning yakdillik bilan qabul qilgan qarori asosida
o‘tgan yili O‘zbekiston tomoni tashabbusi bilan ta’sis etilgan Turkiy dunyo birligini ta’minlashga qo‘shgan hissasi uchun Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot buyuk qirg‘iz yozuvchisi, davlat va jamoat arbobi, shuningdek, turkiy xalqlar tarixi va madaniyatini butun dunyoga yoyishda beqiyos hissa qo‘shgan betakror shaxs Chingiz Aytmatovga (abadiy) berildi.
Hurmatli matbuot anjumani ishtirokchilari!
Sammit chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti “Turkiy davlatlar tashkiloti o‘z taraqqiyotining yangi, yanada muhim bosqichiga qadam qo‘ymoqda, u hamkorlikning ko‘plab ustuvor vazifalarini hal qilishi kerak” deb aytib o‘tdilar.
Shu nuqtayi nazardan, Mamlakatimiz Rahbari Tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha qator aniq taklif va amaliy tashabbuslarni ilgari surdi.
Avvalo, o‘zaro tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, «yashil» iqtisodiyot, axborot texnologiyalari va transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish orqali savdo-iqtisodiy aloqalar asoslarini mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
Ushbu g‘oyalarni amalga oshirish maqsadida Tashkilot shafeligida “Yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonlari”ni shakllantirish, Xalqaro turkiy iqtisodiy forumni o‘tkazish, transport sohasida hamkorlik strategiyasini ishlab chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti, shuningdek, Tashkilot makonida oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berishning samarali mexanizmlarini shakllantirish bo‘yicha bitim tuzish va ushbu hujjat orqali oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash maqsadida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligiga alohida urg‘u berdilar.
Yoshlar sohasidagi hamkorlikka e’tibor qaratilib, kelasi yili Turkiy davlatlar yoshlarining fan va innovatsiyalar bo‘yicha xalqaro kongressini o‘tkazish taklif etildi.
Bundan tashqari, Davlatimiz Rahbari hamkasblarini tashkilotning institutsional islohotlarini amalga oshirishga chaqirdi. Xususan, xavfsizlik, savdo, investitsiya, transport, qishloq xo‘jaligi, energetika, turizm, fan va texnologiya, sog‘liqni saqlash va boshqa sohalarda qo‘mitalar tashkil etish taklifini ilgari surdi.
Aziz do‘stlar,
Sammit kun tartibiga ko‘ra, davlatlar rahbarlari do‘stona va konstruktiv ruhda o‘tgan muzokaralar chog‘ida Tashkilot doirasidagi hamkorlikning bugungi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildi, mintaqaviy va xalqaro vaziyat yuzasidan fikr almashdilar.
Turkiy davlatlar yetakchilari jahonda ro‘y berayotgan voqealarning jadallashuvi va xalqaro munosabatlardagi o‘zgarishlar Turkiy davlatlar tashkilotini zamonaviy voqelikka doimiy moslashtirish zarurligini taqozo etishini aytib o‘tdilar.
Ishtirokchilar e’tiborni zamonamizning kuchayib borayotgan tahdid va tahlikalarini yengish bo‘yicha sa’y-harakatlarni birlashtirish maqsadida strategik masalalar bo‘yicha tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yish zarurligiga qaratishdi.
Shu nuqtayi nazardan, davlat rahbarlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan tinchlik va barqarorlikni, keng xalqaro hamkorlikni ta’minlash va insoniyatning barqaror rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan “Umumiy xavfsizlik va farovonlik uchun Samarqand birdamlik tashabbusi”ni olqishladilar.
Xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan a’zo davlatlarning kelishilgan pozitsiyalari sammitning asosiy yakuniy hujjati sifatida qabul qilingan Samarqand deklaratsiyasida qayd etildi.
Shuningdek, u mintaqaviy va global muammolarni hal qilishda tomonlarning umumiy yondashuvlarini aks ettiradi va Tashkilotni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Muzokaralar yakunlari bo‘yicha 10 dan ortiq ko‘ptomonlama hujjat qabul qilindi. Bu esa, shubhasiz, Tashkilot faoliyatining istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni sifat jihatidan yangi amaliy mazmun bilan to‘ldirishga xizmat qiladi.
“Turkiy nigoh - 2040” konsepsiyasini amalga oshirish doirasida 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Turkiy davlatlar tashkiloti strategiyasining qabul qilinganini alohida qayd etib o‘tmoqchiman.
Bu hujjatning amalga oshirilishi mamlakatlarimiz o‘rtasida turli sohalarda o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi.
Pandemiyadan keyingi davrda va jahon iqtisodiyotidagi notinchlikning kuchayishi sharoitida Tashkilot makonida iqtisodiy tiklanishni jadallashtirish maqsadida a’zo davlatlar o‘rtasida Savdoni yengillashtirish strategiyasi tasdiqlandi va Soddalashtirilgan bojxona koridorlari tizimini shakllantirish to‘g‘risidagi bitim imzolandi.
Turkiy investitsiya fondini qisqa muddatlarda tashkil etish to‘g‘risidagi qaror o‘ziga xos bir yutuq bo‘ldi deb hech shubhasiz ayta olamiz.
Bu Tashkilot mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli loyiha bo‘yicha hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishda va real sektorlarda hamkorlikni rivojlantirishda umumiy kuchli siyosiy-huquqiy irodani namoyon etdi.
Bundan tashqari, Sammit doirasida Xalqaro aralash yuk tashishlar to‘g‘risidagi bitim va Transport bog‘liqligi dasturi imzolandi.
Bu esa transport-logistika sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlarni yaratadi.
Tashkilot faoliyatini takomillashtirish, uning institutsional asoslarini mustahkamlash maqsadida Naxichevan bitimiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi Protokol va Tashkilotning yangi tahrirdagi ichki qoidalari qabul kilindi.
Ular Tashkilotimiz faoliyatida tenglik, o‘zaro hurmat va barcha qarorlarni konsensus asosda qabul qilish kabi hamkorlikning asosiy qadriyatlariga sodiqlikni tasdiqlaydi.
Samarqand sammiti barqarorlik, xavfsizlik va uzluksiz taraqqiyotni ta’minlash manfaatlari yo‘lida ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlashning yangi yo‘nalishlarini belgilash imkonini berdi.
Bundan tashqari, Sammit Turkiya Respublikasining muvaffaqiyatli raisligini yakunladi va bu davlat rahbarlari tomonidan yuqori baholandi.
Raislik O‘zbekiston Respublikasiga o‘tdi va u albatta samaradorlik va amaliy natijalarga qaratiladi.
A’zo davlatlar O‘zbekiston Prezidentining kelayotgan 2023-yilni Turkiy sivilizatsiyaning yuksalishi yili deb e’lon qilish to‘g‘risidagi taklifini bir ovozdan qo‘llab-quvvatlashdi.
O‘zbekiston Tashkilot xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalarni konstruktiv muhokama qilish, turkiy dunyoda qardosh xalqlar o‘rtasidagi madaniy aloqalar va an’analarni mustahkamlash uchun samarali xalqaro platforma bo‘lib xizmat qilishda davom etishi uchun sa’y-harakatlarini izchil amalga oshirib borishini ishontirib aytmoqchiman.
Qozog‘iston tomonining taklifiga ko‘ra, Tashkilotning navbatdagi sammitini 2023 yilda Qozog‘istonda o‘tkazishga qaror qilindi.
So‘zim so‘ngida shuni alohida aytib o‘tishni istardimki, Sammit yakunida muhtaram Bag‘dod Kultayevichning Bosh kotiblik vakolati muddati tugadi.
Davlat rahbarlari uning Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida hamkorlikni mustahkamlashdagi g‘ayratli va samarali faoliyati uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Hurmatli Bag‘dod Kultayevichning yangi ishlarida o‘z nomimdan ham muvaffaqiyatlar tilab qolaman.
Qirg‘iziston Respublikasi nomzodi, hurmatli Omuraliyev Kubanichbek Qosimovich, Turkiy davlatlar tashkiloti yangi Bosh kotibi lavozimiga tasdiqlandi. Uning kelgusi faoliyatida zafarlar tilayman.

Good afternoon, dear representatives of the media!
First of all, I would like to express my gratitude to each of you for your attention to the summit of the Organization of Turkic States and related events.
Thanks to your publications, the positive image of our Organization has strengthened and the interest of the world community has increased.
In recent days, Uzbekistan has been a platform for various events of the Organization of Turkic States, warmly welcomed the guests, official delegations to participate in ministerial and expert meetings, international forums and conferences.
The culminating event was today’s summit, held under the chairmanship of the President of Uzbekistan, distinguished Shavkat Miromonovich Mirziyoyev, which was attended by leaders of 6 member countries and observers, Secretary-General of OTS and heads of affiliated entities to the Organization.
Welcoming the guests of the summit, the President of Uzbekistan expressed gratitude to his colleagues for supporting the initiative to declare the ancient and eternally young city of Samarkand – the capital of Turkic civilization.
Indeed, this decision was taken for a reason, the city of Samarkand is the pride of all Turkic peoples.
Being the capital of the great Turkic dynasties, he made a huge contribution to the development of statehood, science and art of our peoples.
The meeting of leaders of the Organization of Turkic States, held under the slogan «New Era of Turkic Civilization: Towards Common Development and Prosperity», opened new horizons and prospects of practical cooperation between the Turkic countries.
As our President noted, one of the features of this summit is that for the first time in our centuries-old history the Turkic family has come together at the same table as part of the renewed unification.
The landmark event of the summit was the awarding of the Supreme Order of the Turkic Peace to the Chairman of the Khalk Maslakhaty of Milli Gengesh of Turkmenistan, the distinguished Gurbanguly Berdymukhamedov and the President of Turkiye, the esteemed Recep Erdogan.
In presenting these awards, the Leader of Uzbekistan highlighted that they are a high assessment of the efforts of these two fraternal States to strengthen the unity of our countries and peoples.
At the same time, by unanimous decision of the parties, the Alisher Navoi International Prize established last year on the initiative of the Uzbek side for contribution to the unity of the Turkic world was (posthumously) awarded to the great Kyrgyz writer, statesman and public figure Chingiz Aitmatov – a unique personality who made an invaluable contribution to the spread of Turkic history and culture all over the world.
Dear participants of the press conference,
During the summit, the President of the Republic of Uzbekistan noted that in the light of the events around us, today’s summit has a special, historical significance.
The Organization of Turkic States is entering a new, even more responsible stage of its development, it has to solve many priority tasks of cooperation».
In this context, the leader of our country has put forward a number of concrete proposals and practical initiatives on topical issues of multifaceted cooperation as part of the OTS.
First of all, the importance of strengthening the basis of trade and economic relations by increasing mutual trade turnover, development of «green» economy, information technologies and transport communications was emphasized.
In order to implement these ideas, it was proposed to create new economic opportunities under the auspices of the Organization’s space, to hold an International Turkic Economic Forum, and to develop a Strategy for cooperation in the transport sector.
The President of Uzbekistan also emphasized the importance of further strengthening cooperation in the agricultural field in order to ensure food security by concluding an agreement on the formation of effective mechanisms to supply food products within the Organization’s space.
Focusing on the youth cooperation, it was proposed to hold next year the International Congress of Turkic youth on science and innovation.
Moreover, our President urged his colleagues to carry out institutional reforms of the Organization, in particular he proposed the creation of committees within the OTG in security, trade, investment, transportation, agriculture, energy, tourism, science and technology, health and other spheres.
According to the agenda of the Summit, leaders of our countries discussed the current state and prospects of further development of cooperation within the Organization, exchanged views on the regional and international situation in a friendly and constructive atmosphere.
The heads of state stressed that the rapidity of events taking place in the world and changes in international relations dictate the need for constant adaptation of the OTG to modern realities. The participants emphasized the need for a systematic dialogue on strategic issues in order to consolidate efforts to overcome the growing challenges and threats of our time.
In this context, the leaders welcomed the Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity put forward by the President of Uzbekistan, aimed at ensuring peace and stability, broad international cooperation and the advancement of sustainable human development.
The agreed positions of the member-states on pressing issues on the international agenda were set forth in the Samarkand Declaration, the principal outcome document of the Summit. It also reflected common approaches of the parties to addressing regional and global issues, and indicated priorities in the development of the Organization.
The negotiations resulted in the adoption of more than ten multilateral documents, which will undoubtedly contribute to filling cooperation in promising areas of the Organization’s work with qualitatively new practical content.
I would like to emphasize the adoption of the OTS Strategy for 2022-2026 in the framework of the implementation of the concept “Turkic World Vision 2040”, the practical implementation of which will allow to start the launch of interaction in various directions between the countries of the Organization.
In order to accelerate economic recovery in the OTS region in the post-pandemic period and under the conditions of increasing turbulence in the world economy, the Strategy on Trade Facilitation among the OTS member-states was approved and an agreement on the formation of a system of simplified customs corridors was signed.
We can say without a doubt that the decision to establish a Turkic investment fund in a short period of time was a special achievement.
This showed a common strong political and legal will to bring the cooperation between the countries of the Organization to a new level on a mutually beneficial project and to develop cooperation in real sectors.
In addition, the International Multimodal Freight Agreement and the Transport Connectivity Program were signed within the framework of the Summit. This opens up new opportunities for further deepening of transport and logistics cooperation.
The Protocol on Amendments to the Nakhichivan Agreement and the Rules of Procedure of the OTG in a new edition were signed in order to improve the activities and strengthen the institutional foundations of the Organization.
They confirm that the key to the success of our Organization will remain an unwavering commitment to the basic values of our cooperation, such as equality, mutual respect, and consensus-based decision-making.
The Samarkand Summit helped us chart new ways of strengthening multilateral cooperation to ensure stability, security and sustainable development.
Additionally, the Summit concluded the successful presidency of the Republic of Turkiye, which was highly commended by the leaders of our countries.
The presidency has passed to the Republic of Uzbekistan, which will be aimed at productivity and practical results.
The member-states unanimously supported the proposal of the President of Uzbekistan to declare next year the Year of Rise of Turkic Civilization.
I would like to assure that Uzbekistan will continue making efforts in order for our Organization to continue serving as an effective international platform for constructive discussion of topical issues of international agenda and strengthening cultural ties and traditions between brotherly peoples in the Turkic world.
At the suggestion of the Kazakhstani side, the leaders decided to hold the next summit of the Organization in 2023 in Kazakhstan.
At the end of my speech I would like to note that at the end of the summit the term of office of distinguished Baghdad Kultayevich as Secretary General will expire.
The leaders of the participating countries have expressed their appreciation for his energetic and fruitful work in strengthening cooperation within the OTS. On my behalf, I would like to wish him great success and prosperity in his new endeavors.
The candidacy of Omuraliev Kubanychbek Kasymovich from the Republic of Kyrgyzstan was approved as Secretary General.