Ўзбекистон Республикаси Президенти ЕТТБ президенти билан учрашув ўтказди
16 ноябрь куни «Кўксарой» қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи ялпи мажлиси ҳамда ЕИ ва Марказий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқлик бўйича Самарқанд конференциясида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо билан учрашув ўтказди.
ЕТТБ билан самарали ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари охирги олти йилда Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли молиявий институти билан алоқалари мисли кўрилмаган даражага кўтарилганини мамнуният билан қайд этди. Банк ижтимоий-иқтисодий дастурларни амалга оширишда Ўзбекистоннинг асосий ҳамкорларидан биридир.
Учрашувда давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилиш, хусусан, энергетика, транспорт-логистика, соғлиқни сақлаш, таълим, уй-жой коммунал хўжалик соҳаларида ДХШ лойиҳаларини амалга ошириш, «яшил» тараққиёт, хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш каби устувор йўналишларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан фикр алмашилди.
Одиль Рено-Бассо юртимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни юксак баҳолади ҳамда сермаҳсул шерикликни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
Келгуси йилда Самарқанд шаҳрида банк бошқарувчиларининг навбатдаги йиллик йиғилишини ўтказишга тайёргарликнинг амалий жиҳатлари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув якунида мамлакатимизнинг ЕТТБ билан ҳамкорлигини мустаҳкамлашга қаратилган аниқ тадбирлардан иборат «йўл харитаси»ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Республики Узбекистан провёл встречу с президентом ЕБРР
16 ноября в резиденции «Куксарой» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, прибывшей в нашу страну для участия в первом заседании Совета иностранных инвесторов и Самаркандской конференции по взаимосвязанности между ЕС и Центральной Азией.
Рассмотрены текущее состояние и перспективы расширения плодотворного сотрудничества с ЕБРР.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил, что за последние шесть лет взаимодействие Узбекистана с этим авторитетным финансовым институтом вышло на беспрецедентный уровень. Банк является одним из основных партнеров Узбекистана в реализации важных социально-экономических программ.
Состоялся обмен мнениями по дальнейшему расширению взаимовыгодного партнерства в таких приоритетных направлениях, как внедрение механизмов государственно-частного партнерства, реализация проектов ГЧП в энергетике, транспортно-логистической сфере, здравоохранении, образовании и жилищно-коммунальном хозяйстве, а также в области «зеленого» развития и поддержке женского и молодежного предпринимательства.
Одиль Рено-Бассо дала высокую оценку проводимым в нашей стране социально-экономическим реформам и выразила готовность к наращиванию плодотворного сотрудничества.
Обсуждены также практические аспекты подготовки к проведению в следующем году очередного Ежегодного заседания Совета управляющих Банка в городе Самарканде.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии совместной Дорожной карты, предусматривающей конкретные мероприятия по укреплению сотрудничества нашей страны с ЕБРР.