Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди
16 ноябрь куни “Кўксарой” қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида давлатимиз раҳбари ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгашининг биринчи ялпи мажлиси бўлиб ўтди.
Тадбирда Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо, «Suez», «Calik Holding», «Cengiz Enerji», «Halyk Bank», «VEON Group», «TBC Bank», Абу-Даби тараққиёт фонди, «ACWA Power», «Zeppelin International AG», «EDF», «AME International», «CNH Industrial», «Youngone Corporation», «Procter & Gamble», «Mitsui», «Sojitz Generation DMCC», «KIA Motors», «General Electric», «John Deere», «Silverleafe», «Knauf», «White&Case» каби етакчи компания ва банклар раҳбарлари, шунингдек, халқаро молиявий институтлар – Жаҳон банки, Халқаро молиявий корпорация, Осиё тараққиёт банки ва Ислом тараққиёт банки вакиллари иштирок этди.
Хорижий инвесторлар кенгаши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 13 ноябрдаги қарорига мувофиқ ташкил этилган бўлиб, унинг асосий вазифаси илғор жаҳон тажрибаси ва амалиётларига таянган ҳолда Ўзбекистон ҳукуматига мамлакатни инвестициявий, саноат-технологик ва инновацион ривожлантиришнинг энг муҳим йўналишлари бўйича маслаҳатлар беришдан иборат.
Ушбу маслаҳат органининг биринчи сессиясида узоқ муддатли ва ўзаро манфаатли инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш, мамлакатимизда устувор йўналишларда аниқ кооперация лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида глобал миқёсдаги инқирозли ҳодисалар шароитида, ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган яқин ҳамкорликка бўлган эҳтиёж ортиб бораётган вазиятда бугунги йиғилиш алоҳида аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Кейинги йилларда Ўзбекистонда кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётгани, миллий иқтисодиётимизнинг очиқлигини таъминлаш ва унинг халқаро бозорларга интеграцияси учун зарур шароитлар яратиш ушбу янгиланишларнинг устувор йўналишларидан бири сифатида белгилаб олингани қайд этилди.
Жумладан, валюта бозори эркинлаштирилди, хусусий инвесторларга энергетика, геология-қидирув, кимё ва нефть кимёси, тиббиёт ва таълим каби соҳаларда фаолият юритиш имкониятлари кенгайтирилди.
Хусусий бизнесни қўллаб-қувватлаш бўйича инқилобий қарорлар қабул қилинди. Бу соҳада икки юздан ортиқ лицензия ва рухсатномалар бекор қилинди. Тадбиркорликнинг солиқ юки қисқартирилди, хорижий инвестициялар учун максимал даражада қулай шароитлар яратилмоқда.
Натижада, пандемия ва ташқи бозорлардаги оғир вазиятга қарамасдан, иқтисодий ўсишнинг ижобий динамикаси сақлаб қолинди ва давом эттирилмоқда. Сўнгги 5 йилда иқтисодиётимизга кириб келган хорижий инвестициялар ҳажми 10 баравар ошиб, қарийб 40 миллиард долларни ташкил этди.
Президентимиз, энг аввало, саноат соҳаларини модернизация ва трансформация қилиш, ишлаб чиқариш, коммунал ва транспорт инфратузилмасини жадал ривожлантиришга янада кўпроқ инвестицияларни йўналтириш учун аниқ лойиҳа ва дастурлар ишлаб чиқилганини кўрсатиб ўтди.
Ўзбекистон етакчиси кенгаш доирасидаги фаолиятнинг бош мақсад-вазифаларни ҳамда хорижий инвесторлар билан шерикликни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларини белгилаб берди.
Бу, энг аввало, инвесторларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлашдир. Шу маънода давлатимиз раҳбари кенгаш ҳузурида Инвесторларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасини тузишни таклиф этди.
Ўзбекистон банк-молия соҳасидаги ислоҳотларни чуқурлаштиришга интилиб, сармоядорларнинг бу соҳани янада такомиллаштиришга қаратилган ташаббуслари учун очиқ экани таъкидланди.
Мамлакатимиз иқтисодий сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири – давлатнинг иқтисодиётдаги улушини камайтириш ва хусусийлаштиришни кенгайтириш. Барча тармоқларда давлат-хусусий шериклик механизмлари жорий қилинмоқда.
Ўзбекистон табиий ресурслар борасида улкан имкониятларга эга экани, уларни ўзлаштиришда иштирок этиш учун хорижий инвесторларга кенг шароитлар яратилгани кўрсатиб ўтилди.
“Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегияси қабул қилинган ва амалга оширилмоқда. Унинг доирасида мамлакатимиздаги рақамлаштириш жараёнларига хориждан сармоя ва технологияларни фаол жалб этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Яшил” иқтисодиётни ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда, қайта тикланадиган энергия манбалари соҳасида илмий-техник салоҳиятни ривожлантириш ва мутахассислар тайёрлаш бўйича таъсирчан чоралар кўрилмоқда.
Ўзбекистон Президенти йиғилишда ҳозир бўлган барча инвестор ва ҳамкорларни қайд этилган лойиҳа ва дастурларда фаол иштирок этишга чақирди.
Мажлисда сўзга чиққан Кенгаш аъзолари кейинги йилларда Янги Ўзбекистондаги ислоҳотлар дастурининг юксак муваффақиятларини, улар натижасида бизнес билан шуғулланиш ва истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай шароитлар яратилганини қайд этдилар. Инвесторларнинг фаолиятига ҳар томонлама кўмак кўрсатилаётгани учун давлатимиз раҳбарига чуқур миннатдорлик, бундан буён ҳам ўзаро манфаатли шериклик қилишга тайёрлик билдирилди.
Йиғилиш якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти хорижий инвесторлар билан тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш, бугунги мажлисда билдирилган таклифлар асосида аниқ муддат ва ижрочиларни кўрсатган ҳолда “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Состоялась первая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан
16 ноября в резиденции «Куксарой» под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялась первая пленарная сессия Совета иностранных инвесторов при главе нашего государства.
В мероприятии приняли участие президент Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, руководители таких ведущих компаний и банков, как «Suez», «Calik Holding», «Cengiz Enerji», «Halyk Bank», «VEON Group», «TBC Bank», Фонд развития Абу-Даби, «ACWA Power», «Zeppelin International AG», «EDF», «AME International», «CNH Industrial», «Youngone Corporation», «Procter & Gamble», «Mitsui», «Sojitz Generation DMCC», «KIA Motors», «General Electric», «John Deere», «Silverleafe», «Knauf», «White&Case», а также представители международных финансовых институтов – Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития и Исламского банка развития.
Совет иностранных инвесторов создан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 ноября 2019 года, основной его задачей является консультирование правительства Узбекистана по важнейшим направлениям инвестиционного, промышленно-технологического и инновационного развития страны исходя из наиболее успешного опыта и достижений мировой практики.
На первой сессии данного консультативно-совещательного органа обсуждены вопросы дальнейшего расширения долгосрочного и взаимовыгодного инвестиционного взаимодействия, реализации в нашей стране конкретных проектов кооперации в приоритетных направлениях сотрудничества.
Глава нашего государства в своем выступлении отметил особую значимость сегодняшнего заседания на фоне серьезных кризисных явлений на глобальном уровне, в условиях растущего запроса на тесное сотрудничество, основанное на взаимном доверии и уважении.
Подчеркнуто, что в последние годы в Узбекистане осуществляются широкомасштабные реформы, одним из приоритетов которых является обеспечение открытости национальной экономики и создание необходимых условий для ее интеграции в международный рынок.
Так, был либерализован валютный рынок, расширены возможности для деятельности частных инвесторов в сферах энергетики, геологоразведки, химии и нефтехимии, медицины, образования и других.
Приняты революционные решения по поддержке частного предпринимательства. В этой сфере отменено более 200 видов лицензий и разрешений. Сокращена налоговая нагрузка на бизнес, создаются максимально комфортные условия для иностранных инвестиций.
В результате, несмотря на пандемию и тяжелую ситуацию на мировых рынках, удалось сохранить и продолжить положительную динамику экономического роста. За последние пять лет приток иностранных инвестиций в нашу страну увеличился в 10 раз, его объем достиг почти 40 миллиардов долларов.
Президент отметил наличие конкретных проектов и программ, предусматривающих дальнейшее увеличение инвестиций в экономику, прежде всего в модернизацию и трансформацию отраслей промышленности, ускоренное развитие производственной, коммунальной и транспортной инфраструктуры.
Лидер Узбекистана обозначил главные ориентиры в рамках деятельности Совета и приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства с иностранными инвесторами.
Речь идет, прежде всего, об укреплении гарантий обеспечения и защиты прав и и интересов инвесторов. В этом контексте глава нашего государства предложил образовать при Совете Комитет по защите прав инвесторов.
Подчеркнуто, что Узбекистан намерен углублять реформы в банковско-финансовой сфере и открыт для инициатив инвесторов, направленных на дальнейшее совершенствование банковского сектора.
Важным направлением экономической политики нашей страны является дальнейшее уменьшение государственного участия и расширение приватизации. Во всех отраслях внедряются механизмы государственно-частного партнерства.
Указано также на колоссальные природно-ресурсные возможности Узбекистана, созданные для иностранных инвесторов широкие условия для участия в их освоении.
Принята и реализуется стратегия «Цифровой Узбекистана - 2030», в рамках которой особое внимание уделяется активному привлечению иностранного капитала и технологий в процесс цифровизации в нашей стране.
Особое внимание уделяется развитию “зеленой” экономики, принимаются действенные меры по развитию научно-технического потенциала и подготовке специалистов в области возобновляемой энергетики.
Президент Узбекистана пригласил всех присутствующих инвесторов и партнеров активно участвовать в указанных проектах и программах.
Выступившие на заседании члены Совета особо отметили высокие достижения программы реформ последних лет в Новом Узбекистане, результатами которой стали создание поистине благоприятных условий для ведения бизнеса и реализации перспективных проектов. Выражена глубокая благодарность главе нашего государства за всемерную поддержку деятельности инвесторов, а также готовность и далее расширять взаимовыгодное инвестиционное партнерство.
По итогам заседания Президент Республики Узбекистан дал ответственным лицам ряд поручений по организации системного взаимодействия с иностранными инвесторами, разработке на основе прозвучавших на заседании предложений «дорожной карты» с указанием конкретных сроков и исполнителей.