Ўзбекистон Президентининг Францияга расмий ташрифи бошланди
Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга 21 ноябрь куни расмий ташриф билан Парижга келди.
«Париж-Орли» аэропортида давлатимиз раҳбарининг ташрифи муносабати билан икки мамлакат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Мамлакатимиз етакчисини Франция маданият вазири Рима Абдул-Малак ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Бугун давлатимиз раҳбари етакчи компаниялар ва молиявий тузилмалар раҳбарлари билан учрашув ўтказади.
Ташрифнинг асосий тадбирлари эртага, 22 ноябрь кунига мўлжалланган.
Ушбу мамлакат Парламентининг қуйи палатаси – Миллий йиғин раиси Яэль Браун-Пиве билан учрашув бўлиб ўтади. Сўнг Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Эммануэль Макрон музокара ўтказадилар.
Давлат раҳбарлари Лувр музейи ва Араб дунёси институтига биргаликда ташриф буюриб, халқимиз маданий меросига бағишланган, Ўзбекистон ва бошқа мамлакатлар музейларининг энг ноёб экспонатларидан иборат йирик кўргазмалар билан танишади.

Начался официальный визит Президента Узбекистана во Францию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой по приглашению Президента Французской Республики Эммануэля Макрона 21 ноября прибыл с официальным визитом в Париж.
В аэропорту «Париж-Орли» к встрече главы нашего государства были подняты государственные флаги двух стран, выстроен почетный караул.
Лидера Узбекистана встретили министр культуры Франции Рима Абдул-Малак и другие официальные лица.
Сегодня глава нашего государства проведет встречу с руководителями ведущих компаний и финансовых структур.
Основные мероприятия визита намечены на завтра, 22 ноября.
Пройдет встреча с председателем нижней палаты Парламента – Национального собрания Франции Яэль Браун-Пиве. Затем состоятся переговоры Президента Шавката Мирзиёева и Президента Эммануэля Макрона.
Главы государств вместе ознакомятся с экспозицией масштабных выставок в музее Лувр и Институте арабского мира, посвященных культурному наследию нашего народа и представленных уникальнейшими экспонатами из музейных коллекций Узбекистана и других стран.