Ўзбекистон Президентининг Францияга ташрифи самарали бўлди
Ўзбекистон ва Франция Президентлари Елисей саройида музокара ўтказдилар, рафиқалари билан биргаликда Лувр музейи ва Араб дунёси институтида Ўзбекистоннинг маданий меросига бағишланган йирик кўргазмалар билан танишдилар.
Ташриф якунлари бўйича давлат раҳбарлари юксак даражадаги кенг қамровли шериклик муносабатларини ривожлантириш мақсадида Қўшма баёнот қабул қилдилар.
Умуман, Ўзбекистон-Франция муносабатларини янада кенгайтиришга қаратилган 14 та келишув қабул қилинди. Франция тараққиёт агентлиги билан 2023-2025 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастурини амалга ошириш бўйича стратегик шериклик тўғрисидаги битим ҳамда Ташқи сиёсий идоралар ўртасидаги 2023-2024 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури шулар жумласидан.
Маданий-тарихий мерос, мактабгача, халқ ва олий таълим, давлат хизматини ривожлантириш соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида декларациялар ҳам имзоланди.
Фуқаролик авиацияси, коррупцияга қарши курашиш, судьяларнинг малакасини ошириш, француз тилини ўқитиш ва бошқа йўналишларда ҳужжатлар қабул қилинди.
Умумий қиймати 6 миллиард евродан зиёд бўлган савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий ҳамкорлик лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан икки томонлама келишувларга эришилди.
Ташриф дастуридаги тадбирлар якунлангач, “Париж-Орли” аэропортида олий мартабали меҳмонни Франция ҳукуматининг расмий шахслари кузатиб қўйди. Давлатимиз раҳбари Тошкентга жўнаб кетди.

Визит Президента Узбекистана во Францию прошел плодотворно
Двухдневный официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию завершился.
Глава нашего государства провел встречи с генеральным директором Французского агентства развития и деловыми кругами этой страны. Состоялась встреча с Председателем Национального собрания Франции.
Президенты Узбекистана и Франции провели переговоры в Елисейском дворце, вместе с супругами ознакомились с масштабными выставками культурного наследия Узбекистана в музее Лувр и Институте арабского мира.
По итогам визита главы государств приняли Совместное заявление в целях развития отношений всеобъемлющего партнёрства высокого уровня.
В целом были заключены 14 договоров, направленных на дальнейшее расширение узбекско-французских отношений. Среди них Соглашение о стратегическом партнёрстве с Французским агентством развития по реализации Программы сотрудничества на 2023-2025 годы и Программа сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами на период 2023-2024 годы.
Также подписаны декларации о сотрудничестве в области культурно-исторического наследия, дошкольного, народного и высшего образования, развития государственной службы.
Заключены документы в сфере гражданской авиации, борьбы с коррупцией, повышения квалификации судей, обучения французскому языку и по другим направлениям.
Достигнуты двусторонние договорённости по реализации приоритетных проектов торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества на сумму более 6 миллиардов евро.
По завершении мероприятий визита в аэропорту “Париж-Орли” высокого гостя проводили официальные лица правительства Франции. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.