«Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум
2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум бўлиб ўтади. Ушбу нуфузли халқаро анжуманни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 76-сессияси ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган.
Глобал форумнинг Миллий ташкилотчиси – Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати номидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳисобланади.
Самарқанд Глобал форуми БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси; Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарнинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бюроси; БМТнинг мамлакатимиздаги жамоаси; БМТ Қочоқлар ишлари бўйича олий комиссари Бошқармаси; ЮНИСЕФ; Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси; ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси; Европа Кенгаши, Фридрих Эберт жамғармаси билан ҳамжиҳатликда ташкил этилмоқда.
Глобал форумда дунёнинг турли давлатларидан инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим мутахассислари, хорижий ва халқаро экспертлар, давлат органлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар, ихтисослаштирилган таълим муассасалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари, юқори лавозимли шахслар – жами 120 дан ортиқ хорижлик меҳмон иштирок этади.
Самарқанд Глобал форумининг БМТ шафелигида гибрид форматда ўтказилиши бутун дунёдан янада кенг аудиторияга, соҳа мутахассисларига виртуал тарзда иштирок этиш ва муҳокама сессияларида қатнашиш имконини беради.
Самарқанд Глобал форумининг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мурожаати ўқиб эшиттирилиши ва Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюркнинг видеомурожаатлари намойиш этилиши, шунингдек, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши Раиси Элчи Федерико Вильегас, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси Директори Маттео Мекаччи, Европа Кенгаши Инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги бўйича директорати Бош директори Якумопулос Кристос кириш сўзлари билан иштирок этиши кутилмоқда.
Глобал форум ишида Ўзбекистон томонидан – ҳукумат аъзолари, Олий Мажлис палаталари ва қўмиталари раҳбарлари, вазирлик ва ташкилотлар, ўқув ва илмий-маърифий муассасалар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари қатнашади.
Глобал форум Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларациянинг 10 йиллигига бағишланади. Мазкур Декларация 2011 йил декабрида БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган.
БМТ Бош Ассамблеяси 2004 йил 10 декабрда Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурини ҳам эълон қилган. БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Жаҳон таълим дастури бажарилишинининг мувофиқлаштирувчиси этиб белгиланган.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури – доимий амалга ошириладиган узлуксиз босқичлардан иборат ташаббусдир. Ўтган даврда Жаҳон таълим дастури инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича миллий саъй-ҳаракатлар учта босқичда бажарилди ва 2024 йилга қадар давом этадиган тўртинчи босқич изчиллик билан амалга оширилмоқда.
Самарқанд Глобал форумининг асосий мақсади – БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Жаҳон таълим дастури амалга оширилишининг оралиқ натижаларини сарҳисоб қилиш, дан иборат. Шунингдек, айни соҳадаги илғор тажриба, амалиёт ва инновацион ёндашувларнинг тақдимотини ташкил этиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тизимини халқаро, минтақавий ва миллий даражада такомиллаштириш бўйича фикр алмашиш ва тавсиялар ишлаб чиқилади.
Глобал форумнинг биринчи ялпи мажлиси “БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси: натижалар ва замонавий муаммолар” мавзусига бағишланади. Унда ушбу Декларациясини амалга ошириш, инсон ҳуқуқлари бўйича самарали таълимни таъминлаш тамойиллари ва ёндашувлар, технологик ўзгаришлар негизида эришилган ютуқлар ва олинган сабоқлар, дунёнинг турли бурчакларида инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасида мавжуд замонавий муаммолар муҳокама қилинади.
Глобал форумнинг биринчи куни, шунингдек, 4 та параллел сессия ташкил этилади.
Биринчи сессия: “Мактаб ёшидаги болалар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар”;
Иккинчи сессия: “Олий таълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар (COVID-19, технологияларни ривожлантириш, интернет ресурслари, геосиёсат ва бошқалар)”;
Учинчи сессия: “Касбий институтлар (судлар, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, адвокатура) орқали инсон ҳуқуқлари соҳасида узлуксиз таълимни таъминлаш: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар”;
Тўртинчи сессия: “Фуқаролик жамияти учун инсон ҳуқуқлари бўйича норасмий таълим: тамойиллар, ёндашувлар ва замонавий муаммолар (гендер, инклюзивлик, миграция ва оммавий ахборот воситаларига эътибор қаратган ҳолда)”.
Глобал форумнинг иккинчи куни “Халқаро, минтақавий ва миллий даражада инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш” мавзусидаги иккинчи ялпи мажлис билан бошланади. Бунда инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тизимини такомиллаштириш бўйича халқаро, минтақавий ва миллий даражаларда фикр алмашиниб, тавсиялар ишлаб чиқилади.
Параллел тадбир (Side-event) доирасида “Инсон ҳуқуқлари бўйича мастер-класслар” ташкил этилади. Онлайн ва офлайн режимда турли гуруҳлар учун 6 та мавзуда маърузалар тингланади ва муҳокама қилинади.
Шу куни “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотлар” мавзусидаги республика танлови ғолиблари ҳамда “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросимлари ҳам бўлиб ўтади.
Глобал форум якунида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича якуний ҳужжатнинг тақдимоти ва қабул қилиниши кўзда тутилган.
******************
Батафсил маълумот олиш учун:
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази масъуллари билан globalforum@nhrc.uz; info@nhrc.uz электрон почта манзиллари ва (+ 998 71) 239 47 22 телефон/факс рақами орқали боғланишингиз мумкин.
Журналистлар мурожаат қилишлари учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази матбуот хизмати (Матбуот котиби Ғулом Мирзаев) телефонлари: (+ 998 71) 239-15-09; +998 99 48 555 48).

Глобальный форум «Образование в области прав человека».
5-6 декабря 2022 года в Самарканде пройдет Глобальный форум на тему «Образование в области прав человека». Инициатива проведения этой престижной международной конференции была выдвинута Президентом Республики Узбекистан на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Национальным организатором глобального форума является Правительство Республики Узбекистан, представленное Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека.
Самаркандский глобальный форум организован в сотрудничестве с международными партнерами, в числе которых: Управление Верховного комиссара ООН по правам человека и его Региональное отделение, Офис ООН в Узбекистане, ЮНИСЕФ, УВКБ, УНП ООН, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Совет Европы, Фонд им. Ф. Эберта.
Всего в Глобальном форуме примут участие более 120 международных экспертов, в числе которых высокопоставленные должностные лица, специалисты по образованию в области прав человека из разных стран мира, представители государственных органов, международных и региональных организаций, специализированных учебных заведений, негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.
Проведение Самаркандского глобального форума под эгидой ООН в гибридном формате позволяет широкой аудитории специалистов в этой области со всего мира участвовать виртуально в дискуссионных сессиях.
На церемонии открытия Самаркандского Глобального форума будут показаны обращение Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, видеообращение Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка и председателя Совета ООН по правам человека, посла Федерико Вильегаса.
Также ожидается выступление с приветственными словами, Директора Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи, главы Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Якумопулос Христос.
В работе Глобального форума примут участие члены правительства Узбекистана, руководители палат и комитетов парламента страны, представители министерств и ведомств, образовательных и научных учреждений, институтов гражданского общества.
Глобальный форум будет посвящен 10-летию Декларации об образовании и подготовке кадров в области прав человека. Эта Декларация была принята Генеральной Ассамблеей ООН в декабре 2011 года.
10 декабря 2004 г. Генеральная Ассамблея ООН провозгласила Всемирную программу образования в области прав человека. Координатором реализации Всемирной программы образования назначено Управление Верховного комиссара ООН по правам человека.
Всемирная программа образования в области прав человека представляет собой непрерывно реализуемую инициативу. Уже реализованы три этапа национальных усилий по образованию в области прав человека в рамках Всемирной образовательной программы. С 2020 г. до 2024 г. последовательно осуществляется четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека.
Основной целью Самаркандского глобального форума является подведение промежуточных итогов реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека и Всемирной программы ООН в области образования по правам человека. А также организация презентации передового опыта, лучших практик и инновационных подходов в данной сфере, обмен мнениями и выработка рекомендаций по совершенствованию системы образования и подготовки в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях.
Первое пленарное заседание Глобального форума будет посвящено теме «Декларация ООН об образовании и подготовке в области прав человека: достижения и современные вызовы». На нем будет обсужден ход реализации данной Декларации, принципы и подходы к обеспечению эффективного образования в области прав человека, достижения и извлеченные уроки с учетом развития технологий и современных вызовов в области образования по правам человека в различных частях мира.
В первый день Глобального форума также пройдут 4 параллельные сессии.
Первая сессия: «Образование в области прав человека детей школьного возраста: принципы, подходы и современные вызовы»;
Вторая сессия: «Образование в области прав человека в высших учебных заведениях: принципы, подходы и современные вызовы (COVID-19, развитие технологий, интернет ресурсов, геополитика и др.)»;
Третья сессия: «Обеспечение беспрерывного образования в области прав человека через профессиональные институты (суды, правоохранительные органы, адвокатура): принципы, подходы и современные вызовы»;
Четвертая сессия: «Неформальное образование в области прав человека для гражданского общества: принципы, подходы и современные вызовы (с фокусом на гендерные аспекты, инклюзивность, вопросы миграции и масс медиа)».
Второй день Глобального форума начнется со второго пленарного заседания на тему «Совершенствование системы образования и подготовки в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях». В его рамках состоится обмен мнениями и выработка рекомендаций по совершенствованию системы образования и подготовки в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях.
В рамках параллельного мероприятия (Side-event) будут организованы «Мастер-классы по правам человека». Лекции для разных групп по 6 темам будут прослушаны и обсуждены онлайн и офлайн.
В этот же день состоятся церемонии награждения победителей Республиканского конкурса на тему «Образование и исследования в области прав человека» и обладателей нагрудного знака «За защиту прав человека».
По завершении Глобального форума планируется представить и принять Итоговый документ по образованию в области прав человека.
******************
Для получения информации:
• Обратитесь к официальному сайту Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (insonhuquqlari.uz) и сайту Глобального форума (asianforum.uz);
• Ознакомьтесь с Концепцией Глобального Форума, Проектом Программы и другой важной для участников информацией, размещенной на этих сайтах;
• Для получения дополнительных сведений вы можете связаться с руководством Национального центра Республики Узбекистан по правам человека по адресам электронной почты globalforum@nhrc.uz, а также info@nhrc.uz или по номеру телефона/факса (+ 998 71) 239 47 22.
• Представители СМИ для уточнения интересующих вопросов могут обращаться в Пресс-службу Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (пресс-секретарь Гулом Мирзаев) по телефонам: (+998) 71 239-15-09; (+998) 99 48 555 48.